Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1526.

Odpověď

správce ministerstva financí

na interpelaci poslanců Dra. Ant. Uhlíře, Jana Černého, Rud. Chalupy, Dra. Ant, Hajna, J. Trnobranského, B. Karpíškové a spol.

ve příčině neplacení daní textilními podniky na Náchodsku (tisk 991).

Jest třeba rozeznávati zvláštní daň výdělkovou a všeobecnou daň výdělkovou.

Při zvláštní dani výdělkové jsou skutečně větší nedoměrky. Finanční správa věnuje vyřízení těchto nedoměrků jmenovitě také, pokud jde o společnosti, jež přenesly svá sídla do území republiky Československé, svou nejbedlivější pozornost. Nelze však přehlížeti, že vyměření daně společnostem posléze zmíněným, majícím dosud ústřední účtování ve Vídni, je spojeno se značnými obtížemi. Berní správy zápolí tu nejen s nesnázemi, jež působí již samo opatření pomůcek vyměřovacích, a nutných vysvětlivek, ale lest jim při tom i řešiti nesnadné otázky finančně-právní, vyvolané stavem poválečným a spletitými valutovými poměry. Berní správy, jsouce přetíženy mnohými jinakými agendami, nejsou s to, aby se vyměřování zvláštní daně výdělkové věnovali s intensitou, jaké by si v zájmu věci bylo přáti. Vzhledem k tomu a za tím účelem, aby nepříznivému stavu této agendy aspoň částečně se odpomohlo, byla zřízena zvláštní expositura berní správy v Praze II., která se výhradně zabývá vyřizováním nedoměrků na zvláštní dani výdělkové společností, majících sídla nebo representace v Praze a lze tedy očekávati že aspoň tyto nedoměrky v dohledné době budou odstraněny. ministerstvo financí učiní v nejbližší době další vhodné opatření aby vyměřování zvláštní daně výdělkové, vyžadující odborné vědomosti a vyspělou routinu ukládací, bylo aspoň pro všechny větší podniky v republice vůbec soustředěno v Praze.

Co se všeobecné daně výdělkové týče, není kontingentovaná daň výdělková (ohledně podniků, zařaděných do jednotlivých tříd berních společností) na rok 1920 sice ještě vyměřena, ale práce ukládací pokročily již tak daleko, že začátkem února chce berní správa svolati komisi pro daň výdělkovou za příčinou uložení daně.

Nekontingentovaná daň výdělková (ohledně podniků nových) jest pro rok 1920 z největšího dílu již vyměřena.

K jednotlivým podnikům jmenovaným v: interpelaci, podotýkám toto:

Akciová společnost textilních závodů dříve Izák Mautner a syn.

Společnost tato s dosavadním sídlem ve Vídni, má v republice Československé více provozoven, z nichž nejdůležitější jest přádelna a tkalcovna v Náchodě. Zvláštní daň výdělková byla společnosti před státním převratem předepisována berní správou ve Vídni-I.; poslední právoplatný daňový předpis byl vydán za rok 1914. Tuzemská representace společnosti je v Praze-II., a je tedy k vyměření daně v tuzemsku od roku 1915 příslušnou berní správa tamtéž.

Jak berní správa v Náchodě v roce 1919, tak i později berní správa v Praze-II. podnikla všecky kroky, aby vyměření daně za léta 1915 až 1920 bylo provedeno. Úsilí toto bylo však mařeno opětovnými žádostmi společnosti za prodloužení lhůty, jež jí ku podání přiznání a účetních závěrek za obchodní roky 1914 až 1919 byla stanovena. Teprve v prosinci 1920 byla podána přiznání pro berní roky 1915 až 1918, a to jen neúplná, bez nutných specifikací; současně se společnost ohražovala proti zamýšlenému vyměření daně za tato leta berní správou Pražskou, poukazujíc na předpis daně ve Vídni v měsíci lednu. 1920 za tatáž léta proveditelný, dále na 51. VII. vyhlášky ze dne 12. října 1920, č. 580 Sb. z. a n. (úmluva nostrifikační mezi republikou Československou, a republikou Rakouskou) a na nastávající nostrifikaci. Ohledně přiznání pro berní roky 1919 a 1920 žádala společnost lhůtu do 31. ledna) 1921, poněvadž výroční účty za leta 1918 a 1919 byly schváleny teprve ve valné hromadě, konané v listopadu 1920.

Průtah je tedy zaviněn společností, která úředním výzvám, aby předložila, pomůcky vyměřovací, vyhověla jednak opožděně, jednak neúplně.

Vyměření z moci úřední se nedoporučuje, poněvadž poměry tohoto rozsáhlého a po uzemí republiky roztroušeného podniku nejsou dosud tuzemské berní správě dostatečné známy a jest obava, že by postupem tím nejen zájem financí státních, ale i autonomních mohl doznati újmy.

Akciová společnost Červenokostelecká a Erlašské přádelny a tkalcovny v Červeném Kostelci.

I tato společnost má dosud centrálu ve Vídni a zřídila v roce 1920 representaci v Praze-II., takže i v tomto případě je k vyměření daně nyní příslušnou berní správa v Praze-II. Daň výdělková byla jí Vídeňskou berní správou právoplatně vyměřena až včetně do roku 1917.

Přiznání s účetními závěrkami pro berní roky 1918 a 1919 byly po opětovných výzvách podána v červnu. 1920. a přiznání této společnosti jsou neúplná, postrádající nutných specifikací a vysvětlivek ke konečnému vyměření nezbytných tak že i tu třeba provésti příslušná šetření.

Podobně se má věc i s

Přádelnou a barevnou akciových společností (dříve Ludvík Pick) v Náchodě.

Této společnosti byla vyměřena Vídeňskou berní správou daň výdělková včetně až do roku 1915. Representace její je v Náchodě a je tedy k vyměření nyní příslušnou berní správa v Náchodě, jež za účelem vyměření pro berní roky 1916 až 1920 zahájila již zákonné řízení.

Firmy Heřman, Hitschman, tkalcovna v Náchodě a Bedřich Hirsch ve Zbečníku jsou zdaněny mimo kontingent až včetně do roku 1920; firmám Eduard Doctor, tkalcovna v Náchodě, S. Katzau v Babí, Arnold Kraus ve Velkém Poříčí, Edmund Pick ve Velkém Poříčí, Fröhlich a Pentlarz ve Velkém Poříčí, B. Spiegler a synové v Hronove, Bratří Holznerové v Hronově a S. Hostovský a bratr v Hronově jest kontingentovaná daň výdělková předepsána až incl. do roku 1919 a schází ještě předpis pro rok 1920.

Všechny jmenované podniky platí, pokud jim nejsou daně pro poslední leta ještě předepsány, podle posledního předpisu a děje se vymáhání daní a přirážek energicky a včas.

V Praze dne 31. ledna 1921.

Správce ministerstva financí:

Dr. Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP