Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1490.

Interpelace

poslance j. Koudelky a soudruhů

ministrům vnitra a spravedlnosti,

jak se provádí zákon ze dne 17. prosince 1919 o vyvlastnění pozemků pro stavbu obytných nebo veřejných budov.

Zákon tento, ač neúplný, mohl by se státi účinným prostředkem, aby se odpomohlo bytové nouzi, kdyby jeho prováděná nenaráželo na přímo nepochopitelné neporozumění státní správy. Zdlouhavé provádění tohoto zákona znehodnocuje jej a těžce poškozuje zájem, kterému měl sloužiti.

Dle obsahu cit. zákona má právo žádati za vyvlastnění pozemku stát, okres, obec nebo obecně prospěšné stavební sdružení, tedy vesměs jem osoby právnické, jejichž rozhodování již pro jejich vlastní povahu jest zdlouhavější (než u osob fysických; uvážíme-li, že korporace tyto zpravidla zavádějí jednání s vlastníkem pozemku, jenž se má vyvlastniti, a pak teprve žádají za vyvlastnění, seznáme, že již toto vše vyžaduje velmi mnoho času. Zde však nelze jednati jinak, neboť postup, který jest sám sebou zdlouhavý, spočívá v korporačním zřízení.

Co však dlužno velmi vážně vytýkati, jest, že jak okresní politické správy, tak zejména Zemská politická správa, jimž podle zmíněného zákona přísluší právo rozhodovací, postupují ve věcech těchto tak pomalu, že trvá dlouhou řadu měsíců nežli jednotlivá záležitost jest vyřízena. Zatím ovšem ceny stavebních hmot stoupají, nějaký stavební plán jest nemožný a začasté účel vyvlastnění jest zmařen.

Dovolujeme si upozorniti, že v četných obcích, v nichž jest téměř napořád nesnesitelná nouze o byty, jest vyvlastnění dle tohoto zákona jediným prostředkem, aby se opatřila stavební místa a nové byty a že postupem zmíněných úřadů tyto velmi trpí.

V častých případech postupují okresní politické správy příliš úzkoprse, neberouce zřetele, že neochota k prodeji stavebního pozemku nebo požadavek přemrštěné ceny dle předpisu zákona dostatečně odůvodňují bezohledný postup.

Podepsaní se proto táží:

1. Znají páni ministři vnitra a spravedlnosti tyto poměry?

2. Jsou ochotni, naříditi okresním politickým správám, Zemské správě politické, okresním soudům a po případě též Státnímu památkovému úřadu, aby ve věcech dle tohoto zákona úřady ty postupovaly s největším urychlením?

3. Jsou ochotni úřadům těmto připomenouti vážnost bytové pohromy a vyzvati je, aby zákona používaly co nejliberálněji?

V Praze dne 4. února 1921.

Koudelka,

Ulrich, Burian, Kubál, Brožík, Johanis, Dr. Hahn, Stivín, Karpíšková, R. Chalupa, Remeš, Benda, A. Chalupa, Ertl, Čundrlík, Oktavec, Dr. Markovič, J. Černý, Lehocký, A. Kříž, Chalupník, Kasík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP