Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1486.

Interpelace

poslance Chalupníka, Prokeše, Černýho a soudruhů

ministru vnitra a ministru železnic

o vydávání a potvrzování dělnických průkazů na levnější jízdu po dráze.

Předsednictví zemské politické správy v Brně vydalo dne 4. ledna 1921 pod. č. 17122 praes. všem přednostům okresních politických správ, starostům obcí a vládním komisařům adresované toto nařízení:

"Přihlížejíc k nesnázím, které povstaly nedostatkem bytů zvláště ve velkých a průmyslových místech, rozšířilo ministerstvo železnic výhodu dělnických lístků až do vzdálenosti 150 km a přiznalo výhodu tu také pracovníkům duševním, zaměstnancům určeným pro vyšší úkony, nemá-li zaměstnanec z posledně dvou jmenovaných kategorií větší měsíční příjem než Kč 1000.

Rozšířením výhody té rozmohlo se však i její zneužívání, které jest podporováno zejména tím, že jak zaměstnavatelé, tak i obecní úřady potvrzují nesprávně dělnické průkazy.

Nárok na dělnickou legitimaci mají oni dělníci a zaměstnanci se stálým platem, nepřevyšujícím 1000 korun čsl. měsíčně, kteří bydlí mimo působiště nebo místo pracovní. Obecní úřad smí tudíž potvrditi pouze onomu dělníku nebo zaměstnanci jeho dělnickou legitimaci, který bud stále v obci bydlí a pouze každodenně drahou do práce nebo zaměstnání dojíždí, nebo má v obci rodinu nebo rodiče, u nichž bydlí, jsa přes týden po čas práce nebo zaměstnání v místě působení a dojížděje domů pouze na neděle a svátky. Na dojíždění k rodičům nebo příbuzným pro aprovisaci nebo pro jízdy podobné za jiným účelem, nesmí obecní úřady potvrzovati dělnické legitimace.

Aby se zabránilo neoprávněnému používání dělnických legitimací a tím unikání státních příjmů, ukládá se následkem vznosu min. vnitra ze dne 18./XII. 1920, č. 75.945/20/15 panu přednostovi, aby obecní úřady byly upozorněny, že dělnické legitimace smí se potvrzovati toliko za předpokladů vytčených v odstavci 3. Proti starostům obcí, kteří by pokynů těchto nešetřili, budiž se vší přísností zakročeno.

Za presidenta zemské politické správy

Drbal v. r.

Na základě tohoto nařízení odpírají dnes starostové obcí potvrzovati dělnické legitimace téměř všem dělníkům, zaměstnaným v průmyslových střediscích, kteří pro nedostatek bytů musí bydleti ve vzdálených obcích a každodenně do práce dojížděti, jelikož při dnešních drahotních poměrech výdělku Kč. 1000.— měsíčně dosahuje většina dělníků zaměstnaných v průmyslových podnicích. Opatření to vyvolává krajní nespokojenost téměř u všech dělníku, jelikož při výdělku Kč. 1000.— měsíčně může dnes dělník sotva uhájiti holou existenci rodiny, zejména když musí se ještě zvláště mimo rodinu stravovati v místě pracovního podniku. Zejména v dnešní době průmyslové krise, kdy výdělek dělnictva obmezením pracovních směn ve většině závodů den ode dne se snižuje, znamená toto nařízení značné zatížení dělnictva oproti dosavadnímu stavu a může vésti k určitým poruchám v průmyslových střediscích.

Podepsaní dovolují si proto činiti tento dotaz:

1. Je pan ministr železnic ochoten změniti uvedené nařízení v tom směru, aby každému dělníku dojíždějícímu do práce mimo své bydliště bez ohledu na výši jeho výdělku, ponechala se možnost používati dělnické legitimace na slevy jízdného po dráze na vzdálenost do 150 km, a výhody tyto rozšířiti též u duševních pracovníků na všechny, jejichž stálý měsíční výdělek nepřesahuje alespoň 2000 Kč?

2. Je pan ministr vnitra v dohodě s ministrem železnic ochoten naříditi zemské politické správě, aby vydala příslušné pokyny všem starostům obcí, by potvrzujíce dělnické legitimace opravňující k levnější jízdě, postupovali co možná shovívavě, aby dělnictvo ušetřeno bylo finančních ztrát, vznikajících z překážek, které činí obecní úřady?

V Praze dne 8. února 1921.

Chalupník, Prokeš, J. Černý,

Němec A., Ulrich, Remeš, Benda, Srba, Dr. Meissner, Karpíšková, Geršl, Chalupa R., Čundrlík, Hvizdák, Tayerle, Novák Ant., Dr. Markovič, Pik, Marek J., Lehocký, Koudelka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP