Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1479.

Interpelace

poslance R. Bergmana, Frt. Maška, Frt. Zavřela a soudruhů

vládě,

kdy hodlá zrušiti vázané hospodářství.

Stát náš jest zmítán rozličnými hospodářskými a finančními krisemi, které mají svůj vznik v udržování rakouského vázaného hospodářství. Tento hospodářský systém jest největší překážkou, aby se hospodářské a sociální poměry u nás mohly zkonsolidovati a aby se mohlo přejiti tak do hospodářství mírového.

Dosavadní zkušenosti s vázaným hospodařením docílené ukazují, že tento hospodářský systém jest veskrze neschopným, aby mohl přivoditi hospodářskou rovnováhu v našem státu. Vázané hospodářství. přeceňuje v otázce obživy obyvatelstva distribucí sklizně, nemajíc toho nejmenšího pochopení pro podmínky intensivní zemědělské výroby. Nejde tu jen o negativní poměr státu k zemědělské výrobě pokud se týče opatřování nedostávajících se ústrojných hnojiv, nýbrž o celou špatnou osevní politiku ministerstva pro zásobování lidu, která donucuje zemědělce k nedobrovolné změně osevního postupu na ujmu produktivnosti půdy. Omezování pák osevní plochy rekvisicemi seťového obilí, pokud se týče bramborové sadby neodstraní nikdy naši zásobovací krisi. Odstranění nepoměru mezi výrobou zemědělských produktů a jich vysokou spotřebou nedá se nijak uskutečniti správním nařízením, nýbrž jedině větši intensitou všech výrobních činitelů při zemědělské výrobě zúčastněných. Byrokratická reglementace výroby zemědělské se svým minimálním smyslem pro otázky zemědělské výroby problému intensivní výroby zemědělské nerozřeší.

Válka a zvláště poválečná doba ukázala, že obilní státní monopol jest špatným prostředkem k dosažení národohospodářských cílů, zvláště je-li rozšířen i na samu zemědělskou výrobu. Dnešní zmenšená zemědělská výroba nedá se zvýšiti však spoutáváním soukromé iniciativy zemědělcovy a jeho hospodářskou nesvobodou, nýbrž jen uvolněním jeho produktivních sil, protože práce nesvobodná je prací málo produktivní a špatnou, zvláště je-li regulována hospodářským diletantismem.

Dnes nemůže býti sporu o tom, že vázané hospodářství i s rozmanitými hospodářskými radami nesplnilo nijak ten úkol, který splniti mělo, totiž usnadniti stejnoměrnou výživu všeho obyvatelstva a že tudíž existenční své oprávněnosti zcela pozbylo. Politická i hospodářská situace našeho státu nezbytně toho vyžaduje, aby pro hospodářskou jeho orientaci byly rozhodny jedině důvody národohospodářské, nikoli třídní, které pro svou jednostrannost znamenají s hlediska celostátního hospodářskou reakci. Jest v zájmu samotného státu, aby systém hospodářského úpadku, jaký představuje vázané hospodářství, byl nahrazen systémem svobodné hospodářské práce, který by zbavil zemědělce hospodářské nesvobody a stát potravinových i finančních deficitů.

Podepsaní se táží, zda vláda zamýšlí umožniti konsolidaci státu odstraněním hospodářsky passivního vázaného hospodářství a kdy chce tak učiniti?

V Praze dne 3. února 1921.

Bergman, Mašek, Zavřel,

Dr. Lukavský, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Votruba, Veverka, inž. L. Novák, G. Navrátil, Špaček, Dr. Stránský, Dyk, Dr. Hajn, Petrovický, inž. Bečka, Dr. Matoušek, Purkyňová, Šamalík, Fr. Navrátil, Kopřiva, Tomik, Janalík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP