Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1442.
Návrh
poslance Františka Staňka a soudruhů
na provedení § 1 zákona o dávce z majetku a dávce z přírůstku na majetku, ze dne 8. dubna 1920 č. 309 Sb. z. a n. k účelu zmírnění nouze bytové.
Podepsaní navrhují:
Národní shromáždění, račiž se usnésti na tomto zákonu:
Zákon
ze dne ................................................. 1921,
kterým se provádí § 1 zákona o dávce z majetku a dávce z přírůstku na majetku, ze dne 8. dubna 1920 čís. 309 Sb. z. a n. k účelu zmírnění nouze bytové.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Přebytků dávky z majetku a dávky z přírůstku na majetku uvedených v prvém odstavci § 1 zákona ze dne 8. dubna 1920 čís. 309, Sb. z. a n. použije vláda:
a) ku stavbě lidských obydlí v obcích s počtem obyvatelů více než 5.000.
b) k vyplacení částky 10,000 Kč na byt pro rodinu těm, kdož v obcích do 6.000 obyvatel vystaví si samostatné obydlí, kteréžto obnosy vyplaceny budou tak, že polovina vyplatí se hned, jakmile budou dokončeny základy a druhá polovina jakmile bude stavba pod střechou,
c) k vyplacení částky 50.000 Kč na každou třídu školní budovy obcím, které přistoupí ku stavbě jednoduchých školních budov a to tím způsobem, že čtvrtina obnosu vyplatí se při dokončení základů, druhá čtvrtina během stavby a zbytek, jakmile bude stavba pod střechou.
Budovy svrchu sub a) zmíněné zůstanou majetkem republiky československé, mohou však býti převedeny do soukromého vlastnictví způsobem, jejž určí vláda nařízením; rovněž nařízením určí se podrobněji způsob výplaty obnosů sub b) a c) určených.
§ 2.
Vláda se zmocňuje, aby vypsala 10% splátku dávky z majetku a dávky z přírůstku na majetku ihned splatnou, avšak súčtovatelnou jako poslední splátka dávky podle zákona ze dne 8. dubna 1920 č. 809 Sb. z. a n. s tím, že kdo splatí včas těchto 10% dávky a svolí k tomu, aby se tato splátka jemu súčtovala jako splátka poslední, bude účasten výhod § 3 tohoto zákona.
§ 3.
Těm, kdož upsali 10% dávky za podmínek § 2 tohoto zákona nemůže býti vyměřen žádný jiný trest v případě chybného přiznání a oznámení (§ 57 zákona ze dne 8. dubna 1920 č. 309 Sb. z. a n.) nýbrž vyměří se toliko dávka z majetku a z přírůstku na majetku, jež odpovídá úředně zjištěnému stavu majetku event. přírůstku na majetku.
Ustanovení prvého odstavce nemá místa jedině v tom případě, činí-li rozdíl mezi přiznáním a úředně zjištěným stavem více než 100%.
§ 4.
Zákon tento nabývá účinnosti 15. den po svém vyhlášení a provede jej ministr financí.
Odůvodnění.
Bytová nouze stupňuje se nepřetržitě, ježto dosavadní návrhy na odstranění její nebyly s to docíliti náležitého povzbuzení soukromého podnikání.
Navrhovatelé jsou přesvědčeni, že vláda musí se chopiti a to urychleně každého opatření, jež by bylo vzpruhou soukromého stavebního ruchu, by hospodářské poměry v dnešní době tak neutěšené byly uvedeny ve stav normální.
Poněvadž vhodných prostředků k účelu tomu, není právě nazbyt, nutno sáhnouti na přebytky dávky z majetku a z přírůstku na majetku a zároveň poskytnouti částečné úhrady stavební též podnikatelům slabším, by stávající stagnací stavební bylo hnuto.
Ježto pak — jako při každé větší akci daňové — možno očekávati, že také při zkoumání přiznávek k dávce z majetku a přírůstku na majetku bylo by lze v mnohých případech použíti ustanovení § 57 zák. z 8. dubna 1921, č. 309 Sb. z. a n., míní podepsaní, že ustanovení §u 3 tohoto návrhu bude skutečnou vzpruhou všem dávkou povinným, by částečným splacením dávky pomohli státu k rychlému získání prostředků určených k povzbuzení stavebního ruchu.
V Praze dne 29. ledna 1921.
Fr. Staněk,
Beran, Chlebounová, Mašata, Nejezchleb-Marcha, Sonntág, Vahala, Vacula, Dr. Hnídek, Dr. Srdínko, Dubický, Bradáč, Rychtera, inž. Botto, Dr. Blaho, Tůma, J. Hálek, Mach, Dr. Kubíček, Štolba, Křemen, Dr. Černý, Vraný.