Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1433.

Interpelace

poslance Adolfa Křemena a soudruhů

ministru zemědělství

v záležitosti dovozu sadbových bramborů z Holandska podezřelých rakovinou.

Ministerstvo zemědělství Čsl. republiky dalo v měsíci říjnu r. 1920 souhlas, aby pro potřebu drobných a středních pěstitelů bramborů byla za státní podpory dovezena sadba z ciziny. Kromě jiných mělo se dovésti z Holandska asi 150 vagonů sadbových bramborů.

Když však ministerstvo zemědělství obdrželo od československého vyslanectví z Haagu zprávu, že v Holandsku vyskytuje se rakovina bramborů, velmi nebezpečná choroba, zakázalo ministerstvo zemědělství dovoz bramboru z Holandska a brambory již dovezené zabavilo v Děčíně a poukázalo ke zpracování. Toto opatření provedlo ministerstvo zemědělství na dobrozdání odborníků, fytopatologů, se vší přísností tím, že došlé vagony bramborů hlídali četníci a že nařízeno zpracovati brambory a dodržovány přísné předpisy ochranné; ba vyskytl se dokonce návrh, aby vagony od bramborů byly spáleny.

Rakovina nebyla zjištěna při dalším šetření, ministerstvo zemědělství setrvalo však v plném rozsahu na svém rozhodnutí tvrdíc, že stačí podezření z rakoviny k tomu, aby vydány byly tyto, přísné předpisy, neboť zavlečením rakoviny mohla by se zničiti celá produkce bramborů v Čsl. republice. Ministerstvo zemědělství, aby informovalo zemědělskou veřejnost, vydalo vlastním nákladem publikaci s vyobrazeními o rakovině; ve všech školách mělo se názorně poukazovati na nebezpečnou tuto chorobu.

Když Svaz pěstitelů zemáků v Něm. Brodě žádal, aby na ohraženém pozemku u jednoho svého člena mohl nasázeti holandské brambory, u nichž rakovina sborem fytopatologů nebyla dokázána, prohlásilo ministerstvo zemědělství dopisem ze dne 30. listopadu 1920, že za žádných okolností nemůže připustiti, aby sadbové brambory, dovezené z Holandska, byly na území Čsl. republiky vysázeny.

Po jednom měsíci sešel se týž sbor fytopatologů a odborníků a povolil firmě ťVegetasŤ dovoz sádě z Holandska, k čemuž ministerstvo zemědělství dalo souhlas.

Stačilo, že přijel profesor z Holandska, a již vědecký sbor fytopatologů ve většině změnil svůj názor na chorobu a na nebezpečí, že se rozšíří v Čsl. republice; tyž profesor osobně zaručil, že neobjeví se choroba hromadně. Dlužno však poukázati na to, že objeví-li se rakovina jen u jednotlivých trsů v různých okresích, máme tím zamořenu celou republiku. Že nebezpečí zavlečení choroby jest velké, vysvítá z toho, že místo, odkud brambory budou dovezeny, jest pouze 10 km vzdálené od místa rakovinou zamořeného. Záruka peněžní daná na rok není s to vyvážiti škodu, uvážíme-li, že naše sklizeň bramborů se hodnotí do miliardových obnosů.

Vznášíme dotaz k panu ministru zemědělství:

1. zda jest ochoten pro ochránění bramborářství našeho před touto nebezpečnou chorobou prosaditi ve všech případech dovozu brambor z Holandska původní přísné stanovisko ministerstva zemědělství, jak svrchu podotčeno.

2. zda jest ochoten působiti k zdokonalení naší služby fytopatologické, tak, aby nebylo možné rozhodování s takovou lehkomyslností, jako stalo se v tomto případě

3. zda jest ochoten pro příště zaříditi, aby rozhodování o otázkách zemědělské výroby dělo se za paritní účasti praktických zemědělců.

V Praze dne 27. ledna 1921.

Křemen,

Beran, Rychtera, Jan Černý, Staněk, Sonntág, Vraný, Chlebounová, Dr. Kubíček, Mašata, Molík, Malík, Bradáč, Švehla, Mach, Prokůpek, Dr. Hnídek, Dr. Srdínko, Malypetr, Vahala, Vacula, Dr. Blaho.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP