Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1415.
Návrh
poslance Toužila a soudruhů
na vydání zákona o povinné setbě.
Zákon
ze dne .................................... 1921,
jímž se nařizuje povinná setba majitelům a pachtýřům, obdělávajícím více než 10 hektarů orné půdy.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Každý majitel půdy nebo její nájemce má právo volného osevu do 10 hektarů orné půdy. Na volnou půdu nad 10 hektarů jest majitel nebo nájemce orné půdy povinen pěstovati jen takové plodiny, které vláda svými úřady určí. S obcemi a družstvy které mají buď v majetku anebo v nájmu. ornou půdu, buď učiněno zvláštní smluvní ujednání.
§ 2.
Nedostávající se osivo a pracovní síly opatří vláda. Pracovníci, na hospodářské práce určení, přibírání buďtež z osob s prácemi těmito dokonale obeznámených a budiž přihlíženo zejména k těm, kdož jsou bez práce a dostávají podporu v nezaměstnanosti. Pracovní doba je osmihodinná, a plat stanoví se podle platné kolektivní smlouvy se Svazem zemědělců uzavřené.
§ 3.
Sečení obilí, sklízení hrachu, čočky, máku, jakož i dobývání bramborů, cukrovky atd. krátce všech plodin státem k pěstování určených, je pod dozorem orgánů státem ustanovených. Dozorčí orgány navrhují odborové organisace a jmenuje je příslušné ministerstvo.
§ 4.
Plodiny pěstované na orné půdě přesahující 10 hektarů, jak stanoví paragraf 1, jsou majetkem státu, jenž pěstitelům zaplatí za ně ustanovené neb smluvené ceny.
§ 5.
Plodiny vypěstované na základních volných 10 hektarech půdy může majitel odprodati v stanovených cenách jen za souhlasu politických úřadů. Zakazuje se však prodávati je pod rukou a za hranice státu československého.
§ 6.
Zákon tento je ustanovením nouzovým a platí na dobu tří let. Kdyby se jevila potřeba platnost zákona prodloužiti, může se tak státi jen za souhlasu poslanecké sněmovny.
§ 7.
Ustanovení trestní. Porušování tohoto zákona je zločinem a trestá se vězením od 6 měsíců do pěti let.
§ 8.
Zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení a ukládá se ministrům pro zásobování lidu a zemědělství, aby jej provedli.
Návrh tento budiž přikázán výboru zásobovacímu a zemědělskému.
V Praze dne 28. ledna 1921.
Toužil,
Haken, Surányi, Nagy, Svetlík, Krejčí, Brodecký, Mikulíček, Merta, Skaunicová, Burian, Teska, Tausik, Kunst, Skalák, Koutný, Malá, Rouček, Kreibich, Warmbrunn, Darula, Houser, Dr. Šmeral, Dr. Hahn.