Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1406.
Návrh
poslancov Dr. Ivana Markoviča, Jana Zverca, Štefana Tadlánka, Jána Bečku a spol.
na zmenu zákona o poriadku volenia v obciach Československej republiky.
Zákon
zo dňa ........................................ 1921,
ktorým sa čiastočne mení zákon zo dňa 31. ledňa 1919, č. 75. Sb. z. a n., o poriadku volenia v obciach československej republiky.
Národné shromaždenie Československé usnieslo sa na tomto zákone:
Článok I.
Ustanovenia §§ov 12.—17. inkluzive zákona zo dňa 31. ledňa 1919, číslo 75 Sb. z. a n. sú nahradené zákonom zo dňa 19. prosinca 1919, č. 663 Sb. z. a n. a zákonom zo dňa 23. ledňa 1920, č. 44. Sb. z. a n., §§ 1, 11, 18, 19, 38, 76 a 77 poriadku o volení v obciach menia sa ako je uvedené v čl. II. tohoto zákona; posledný odstavec §u 21., § 49, posledný odstavec §u 50, § 61 a § 63 citovaného zákona sa zrušujú.
Článok II.
§ 1. zneje:
Právo voliti do obecního zastupitelstva prísluší všem občanům Československé republiky, kteří jsou pravoplatně zapsáni ve stálých voličských seznamech (§ 14 zákona ze dne 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n.), a kteří nejsou řádem volení v obcích výslovně vyloučeni z práva voliti.
§ 11. odst. 3. a 4. zneje:
Vyhláška v úředním listě musí obsahovati, ve kterých obcích a v který den se volba koná.
Vyhláška v obci vyvěšená musí obsahovati den volby a počet osob, jež mají býti voleny, dále lhůtu ku předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne (§ 20.), ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin (§ 21), lhůtu k oznámení sdružených listin (§ 26) a lhůtu k jmenování členů volební komise (§ 32).
§ 18. zneje:
§ 18.
Stálé seznamy voličské.
Volby vykonají se podle stálých seznamů voličských (§ 14 zák. o stál. vol. sezn.)
§ 18.a.
Vyložení seznamů voličských.
Zároveň s volební vyhláškou vyloženy buďtež po čtrnácte dnů stálé seznamy voličské. Spadá-li první den vyložení voličských seznamů do doby mezi 1. únorem a 31. červencem, vyloženy buďtež seznamy, upravené řízením, které podle § 8 zákona o stálých seznamech voličských má býti zahájeno 15. prosincem roku předcházejícího; spadá-li den vyložení voličských seznamů do doby mezi 1. srpnem a 31. lednem následujícího roku, buďtež vyloženy seznamy, upravené řízením, které podle §u 8 zákona o stálých seznamech voličských má býti zahájeno 15. červnem.
Voličské seznamy budtež k nahlédnutí přístupny nejméně po tři hodiny denně, v obcích přes 5000 obyvatelů nejméně po osm hodin denně, avšak ve všech obcích po dvě soboty i v hodinách poledních, v neděli vždy od 8. do 12. hodiny polední.
Do seznamů má každý právo nahlížeti a činiti si opisy a výpisy, pokud tím nevylučuje jiných osob z výkonů téhož práva.
Ke správnému dodržování těchto ustanovení dohlížejí členové místní komise.
§ 18. b)
Které voličské seznamy jsou podkladem pro hlasování.
Voličské seznamy upravené řízením, které podle § 8 zákona o stálých voličských seznamech má býti zahájeno 15. prosince, budou podkladem pro hlasování, které se provede v době ode dne 1. února do 31. července následujícího roku, a seznamy upravené řízením, které má býti zahájeno 15. červnem, pro hlasování, které se provede v době ode dne 1. srpna téhož roku do konce ledna roku následujícího.
§ 18. c)
Změny v seznamech voličských.
Změny v seznamech voličských mohou býti provedeny toliko, pokud je připouští zákon o stálých seznamech voličských.
V posledních osmi dnech přede dnem volby nesmí býti v seznamech voličských nic měněno.
§ 18. d)
Dodatečné vyložení seznamů voličských.
Voličské seznamy, které podle § 18 b) budou podkladem pro hlasování, vyloženy budtež po osm dnů až do dne volby k veřejnému nahlédnutí.
O právu nahlížeti, činiti si opisy a výpisy, a o hodinách, po které seznamy mají býti vyloženy, platí obdobně ustanovení § 18. a).
§ 19. zneje:
Volby obecního zastupitelstva dějí se podle zásady poměrného zastoupení.
§ 38. zneje:
Volební komise, ustavivší se, prohlédne před početím volby osudí. Potom se přikročí k odevzdávání hlasů. Voličové dostavte se se všemi kandidátními listinami, které jim byly dodány.
Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny kandidátní listiny, které podle § 31 měly voliči býti dodány, neškrtané a neoznačené. Za chybějící, škrtané, nebo jinak označené dodá mu jiné, tak aby volič měl všechny kandidátní listiny. Dále mu vydá úřední obálku; všechny obálky buďtež stejné velikostí, jakosti a barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení. Dodá je obec na svůj vrub.
Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před komisí hodí obálku do volebního osudí; volič musí odložiti všechny kandidátní listiny, které mu zbyly do zvláštní schránky.
Tímto způsobem odevzdají své hlasy nejprve členové volební komise a pak ostatní voličové v pořádku, jak se do volební místnosti dostavili.
Volební komise dohlíží ku správnému odevzdávám hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místnosti.
Členům komise není dovoleno opravovati nebo doplňovati hlasovací lístky, byť i o to voličem byli požádáni.
Odevzdám hlasovacího lístku budiž členy komise vyznačeno ve dvou stejnopisech voličských seznamů.
§ 76. zneje:
Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášky.
§ 77. zneje:
Zákon tento provede ministr vnitra.
Odôvodnenie.
Vláda už v prvých zasadnutiach tejto poslaneckej snemovne podala návrh zákona (tlačivo č. 108), ktorý obsahoval v podstate tie isté zmeny volebného poriadku v obciach, ako tento návrh. Vládny návrh bol pojednávaný v ústavnom výbore, ale k zpráve o ňom nedošlo, poneváč jednou z prvých prác terajšej vlády bolo, že tento vládny návrh odvolala.
Bez novelizácie zákona o poriadku volenia v obciach však je prevedenie ďalších volieb po vynesení zákona o stálých voličských soznamoch ak nie nemožno, tedy v každom prípade, veľmi ťažko. Ďalej je účelné, aby na základe zkuseností, nadobudnutých pri už dosiaľ prevedených obecných volbách ako aj pri volbách do Národného shromaždenia boly zmenené poťažne doplnené niektoré ustanovenia zákona o poriadku volenia v obciach.
Z prvého dôvodu treba zmeniť poťažne zrušiť §§ 1, 11, 12 — 17 a 18, z druhého dôvodu navrhujeme zmeniť § 38 o spôsobe hlasovania a vložiť miesto neho doslovné znenie sem sa vzťahujúceho § 38 zákona o volebnom poriadku do poslaneckej snemovne.
Ďalej navrhujeme, aby sa vo všetkých obciach volilo podľa zásady pomerného zastúpenia a následkom toho aby boly zrušené všetky ustanovenia zákona (§§ 19, 49, 50, 61, 63), ktoré sa týkaju spôsobu volenia podľa zásady relativnej väčšiny. Súdime, že táto zmena zodpovedá demokratickému a modernému duchu zákonodarstva našej republiky a že nie je odôvodnené ukladať voličstvu u nás tak početných malých obcí povinnosť, aby sa zvláštnym formálnym postupom domáhalo práva, ktoré mu bezpodmienečne patrí. Že sa tým sjednoduší i prípravné pokračovanie predvolebné, je zbytočné podotýkať.
Konečne, hlavne k vôli sjednodušeniu tohoto prípravného pokračovania, navrhujeme zrušiť posledný odstavec §u 21 o povinnosti pripojiť ku kandidátnej listine vlastnoručne podpísané prehlásenie všetkých kandidátov že kandidaturu prijímaju.
Formálne navrhujeme, aby tento návrh bol prikázaný iniciatívnému a ústavnému výboru, každému s povinnosťou, že má podať zprávu do 3 dní. Určenie tejto krátkej lehoty je odôvodnené tým, že táto novela zákona je nevyhnutne protrebná k prevedeniu obecných volieb na Slovensku.
V Prahe, 27. ledňa 1921.
Dr. Markovič, Zverec, Tadlánek, Bečko,
Benda, Hrušovský, Svoboda, Geršl, Hvizdák, Remeš, Kříž Al., Sychravová, Biňovec, Černý Jan, Ertl, Dr. Dérer, Marek, Kasík, Kubal, Pocisk, Čundrlík, Lehocký.