Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1400.

Návrh

poslance Jana Rýpara a druhů

na zřízení nových středních škol českých v Českém Těšíně a Bohumíně na Těšínsku.

Rozhodnutím pařížským dostalo se Čsl. republice z Těšínska celého okresu frýdeckého,. převážné části okresu fryštátského a větší části okresu těšínského, tím ukončen spor o Těšínsko a může započata býti soustavná naše kulturně-hospodářská činnost na přiřknutém území pro budoucnost.

Dle posledního sčítání z r. 1910 čítá česká část Těšínska celkem 293.238 obyvatelů, z čehož připadá na politický okres frýdecký s městem Frýdkem 108.836 obyvatelů, politický okres frýštátský 114.953 a politický okres těšínský 96.449 obyvatelů.

Pro tento vysoký počet obyvatelstva, jež z dvou třetin jest české národnosti, jest na Těšínsku pouze jediná česká střední škola, české reálné gymnasium v Orlové, jehož budova musí býti teprve dostavěna a jež přejato bylo ve státní správu před krátkou dobou.

Jest to smutné dědictví bývalé vlády, jež podporovala popolštění Těšínska, jež pravidelně vedlo ku germanisaci toho neb onoho kraje a obce.

Bude povinností československé vlády, resp. ministerstva školství a národní osvěty, by napravilo křivdy, spáchané v dřívějších dobách na českém lidu na Těšínsku a postaralo se o dostatečné české střední školství v tomto kraji.

Kromě toho uvážiti nutno, že Těšínsko jest, až na část okresu frýdeckého, eminentně průmyslové, vykazuje každoročně velký přírůstek obyvatelstva, a tím nutněji bude třeba pomýšleti na rozšíření středního školství v tamním kraji.

I navrhují podepsaní, aby poslanecká sněmovna N. S. usnesla se na této resoluci:

ťMinisterstvo školství a nár. osvěty se vyzývá, aby ihned zahájilo potřebná jednání ku otevření českých středních škol na Těšínsku: v Českém Těšíně a. Bohumíně od počátku škol. roku 1921-22. Potřebný finanční náklad budiž zařaděn do rozpočtu pro rok 1922.Ť

Vedle zřízení české střední školy v Českém Těšíně doporučuje se zřízení české střední školy v Bohumíně, jež by nejen neoslabovala návštěvu středních škol v Č. Těšíně a Orlové, nýbrž jímž vyhovělo by se i volání českého obyvatelstva města Bohumína a okolí po české střední škole, jak také toho vyžaduje výlučně průmyslový tento kraj.

Návrh buď přidělen výboru kulturnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 27. ledna 1921.

J. Rýpar,

Bezděk, Košek, Tomík, Onderčo, Roudnický, F. Navrátil, Dr. Buday, Šamalík, Bobok, Hlinka, Hancko, Dr. Gažík, Adamovský, Dr. Juriga, Tománek, Kopřiva, Myslivec, Janalík, Dr. Nosek, Dr. Mazanec.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP