Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1376.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci poslanců Vlad. Drobného a soudr.

o zmařeném sloučení veřejných škol obecních v Nosislavi poštvaném katolickým lidem (tisk 661).

Úřední zpráva, kterou jsem si o věci vyžádal, potvrzuje, že dne 25. října 1920 bylo opravdu sroceným lidem v Nosislavi nezákonným způsobem zabráněno provésti rozhodnutí školních úřadů o sloučení obou veřejných dvoutřídních škol obecných v Nosislavi v jedinou školu čtyřtřídní. Předseda okresní rady školní v Hustopeči po vyšetření podal na 39 demonstrantů trestní oznámení u okresního soudu v Židlochovicích podle § 300 tr. zák. a zároveň navrhl proti nim trestní řízení administrativní podle § 11 cís. nař. z 20. dubna 1854, e. 96 ř. z. Řízení tato nejsou dosud skončena.

O tom, že by na úřední rozhodnutí o zrušení jedné z obou dosavadních obecných škol v Nosislavi, k němuž dáno bylo podle § 19 zem. zákona moravského ze dne 24. ledna 1870 č. 17 z. z. ministrem školství a národní osvěty svolení vynesením ze dne 6. března 1920, č. 423/20, podána byla stížnost k nejvyššímu správnímu soudu, není mi dosud nic známo a nemohlo se tedy vůbec jednati o to, aby stížnosti takové povolen byl účinek odkládací.

Pokud jde o jednání ministerského rady Switawského, na něž si interpelace stěžuje, zjištěno bylo toto: Dne 16. října 1920 protestovala u zemské školní rady v Brně deputace katolických rodičů z Nosislavi proti sloučení škol, odevzdala písemnou stížnost a žádala, aby sloučení škol bylo odloženo až do vyřízení tohoto protestu. Deputace byla poučena, že pro odklad není podstatného důvodu, že zemská školní rada není oprávněna, aby odkládala provésti to, co nařídilo ministerstvo. Na to deputace prohlásila, že katolické občanstvo v obci je vzrušeno a že jest obava před výtržnostmi a snad i prolitím krve. Za těch okolností uznalo předsednictvo zemské školní řady vhodným upozorniti předsedu okresní školní rady v Hustopeči na náladu v obci, jak ji líčila deputace, a zůstaviti mu, aby po bedlivém vyšetření a uvážení po případě netrval na okamžitém provedení nařízeného sloučení škol a odložil je až do vyřízení onoho protestu, jež se dalo očekávati v době nejkratší. To stalo se telefonickým rozhovorem, který obstaral ministerský rada Switawský jménem předsednictva zemské školní rady. Nebylo tedy sloučení škol odloženo na rozkaz zemské školní rady, nýbrž mělo býti přes zmíněný telefonický hovor provedeno dne 25. října 1920. Bylo zmařeno toliko nezákonným srocením podrážděného lidu, a za tohoto stavu věci odloženo až do vyřízení protestu katolických rodičů nosislavských příslušným úřadem školním.

Přihlédnuv ke všem okolnostem uložil jsem zemské školní radě, aby přesně zjistila, byl-li proti úřednímu rozhodnuti o nové organisaci škol v Nosislavi podán osobou nebo korporací ke stížnosti legitimovanou ve lhůtě zákonem předepsané a zákonitým postupem rekurs, jenž by podle zákona měl účinek odkládací. Nestalo-li se tak a nabylo-li tedy zmíněné rozhodnutí právní účinnosti, bude povinností zemské školní rady, aby v dohodě se zemskou správou politickou opatřila čeho je třeba, aby úřední rozhodnutí zákonem odůvodněné bylo ihned provedeno a nemohlo býti nezákonným a násilným způsobem mařeno.

V Praze dne 13. ledna 1921.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Šusta, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP