Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1374.

Interpelace

poslance R. Bergmana, Fr. Maška, Fr. Zavřela a soudr.

vládě

o opatření, jaké míní učiniti, aby se zabezpečila existence úředníků a zřízenců na zabraných velkostatcích, kteří parcelací velkostatků přijdou o existenci.

Když se položily právní základy k nové úpravě držby pozemkového majetku, přichází naše pozemková reforma do nového stadia, kde půjde o spravedlivější a rovnoměrnější rozdělení zemědělské půdy. Parcelování velkých pozemkových komplexů až do výměry 150 ha zemědělské půdy nebo 250 ha půdy vůbec zasáhne pronikavě do životních osudů těch, kdo na zabraných velkostatcích pracují námezdnicky, totiž do existence úředníků a zřízenců hospodářských, a to tím spíše, že otázce snesitelné lidské existence uvedených osob věnují naše pozemkové zákony pozornost nejen nepatrnou, nýbrž i nedostatečnou.

Zákon ze dne 30. ledna 1920 č. 81, Sb. z. a n. (zákon přídělový) ustanovuje sice v § 1., že zabranou a převzatou půdu, pokud ji stát sám nepodrží nebo nepoužije k účelům všeobecně prospěšným, přidělí pozemkový úřad také zaměstnancům zemědělským i lesnickým, avšak u převážné většině zůstane toto zákonné opatření pro tyto zaměstnance bez praktického významu, ježto jednak pro osobní překážky, v to čítaje i pokročilý věk, jednak pro finanční nesnáze nebudou moci půdu si zakoupiti a ji obdělávati. Z té příčiny nelze dovolané ustanovení zákona ceniti jinak, než jako prostou akademickou větu, která sociální otázky hospodářského zaměstnanectva vážně neřeší.

O zabezpečení zaměstnanců na zabraném a přejímaném pozemkovém majetku jedná z našich pozemských zákonů ještě zákon ze dne 8. dubna 1920, č. 329 Sb. z. a n. o převzetí a náhradě za zabraný majetek pozemkový. § 73 tohoto zákona zmocňuje vládu, aby řídíc se zásadami o pensijním a úrazovém pojištění určila míru zaopatřovacích požitků a čák všech zaměstnanců na zabraném velkém majetku, pokud náleží do kategorie osob podléhajících pensijní povinnosti podle zákona ze dne 5. února 1920, č. 89. Sb. z. a n. — K zabezpečení těchto stanovených nároků a čák zřízen byl u Všeobecného pensijního ústavu v Praze fond pro zaopatření zaměstnanců velkostatků. K tomuto fondu přispěl stát jednou pro vždy částkou 5 milionů Kč, která byla zařaděna do státního rozpočtu na rok 1921. Je patrno, že stát, který svůj příspěvek na zaopatření hospodářských a lesních zaměstnanců omezil předem na 5 milionů Kč, aniž by znal počet oněch zaměstnanců, mnoho k usnadnění jich existence nepřispěl. I když hledíme k tomu, že do výše uvedeného fondu musejí vlastníci velkostatků přispívati ročně příspěvkem 3 až 5 Kč z každého hektaru půdy, nemůžeme považovati onen fond za dostatečný k tomu, aby hospodářským a lesním zaměstnancům nahradil vše, co pro ně znamená dosavadní existence. Slib obsažený v § 75. náhradového zákona, že totiž na velkostatkářské zaměstnance bude v prvé řadě brán zřetel při obsazování míst na státním pozemkovém majetku a že pozemkový úřad bude sprostředkovati umísťování místa zbavených zaměstnanců, neodstraní existenční nejistoty uvedených zaměstnanců; rovněž se neodstraní ustanovením dovolaného zákona, že trvalým zaměstnancům velkého pozemkového majetku mohou dle finančního stavu svrchu zmíněného fondu se souhlasem ministra sociální péče býti poskytovány podpory v nezaměstnanosti, pokud tím účel fondu nebude dotčen. To jsou všechna opatření zákona k zabezpečení existence těch, kdo v dnešních mimořádných hospodářských poměrech, zachvácených nepřestávající drahotní krisí přijdou při provádění pozemkové reformy o své životní postavení. Ježto počet hospodářských i lesních zaměstnanců jest veliký, a proto není možno všechny takto umístiti, jde tu o palčivou sociální otázku, která v zájmu normálního hospodářského i sociálního vývoje našeho státu musí býti opravdově řešena, dokud jest ještě čas.

Má-li býti pozemková reforma dílem sociální spravedlnosti, musí býti vláda spravedlivá i vůči těm, kdož zvelebení půdy věnovali své nejlepší síly.

Ježto nedostatečnému zajištění existence těchto osob posavadními zákony jest nedostatečné a ježto ani předpisy vydané dosti energicky se neprovádějí, táží se podepsaní, co zamýšlí vláda podniknouti k zabezpečení existence hospodářského i lesnického zaměstnanectva a zda postarala se o to, aby platné zákony — jmenovitě zákon záběrový — pokud jedná o zajištění existence úředníků a zřízenců na zabraných velkostatcích — jmenovitě pozemkovým úřadem byl řádně a energicky prováděn.

V Praze dne 28. ledna 1921.

Bergman, Mašek, Zavřel,

Dr. Matoušek, Dr. Lukavský, inž. Bečka, Dr. Kramář, Dr. Rašín, Petrovický, Purkyňová, Veverka, Votruba, Špaček, Dr. Stránský, Dyk, G. Navrátil, Dr. Hayn, inž. L. Novák, Modráček, Hudec, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP