Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1368.

Návrh

poslanců Václava Sladkého, Aloise Tučného a spol.,

aby město Frenštát pod R. bylo zařaděno do vyšší třídy platů úřednických a zřízeneckých.

Město Frenštát pod Radh. zařaděno jest do poslední třídy místních přídavků, ačkoliv drahotní poměry v tomto městě pro blízkost průmyslových středisk (Velké Ostravy, Místku, Kopřivnice, Štramberka a Nového Jičína) jsou u mnohých životních potřeb horší než v těchto uvedených místech, která jsou vesměs zařaděná do vyšších i nejvyšších tříd místních přídavků. Kromě zboží státem obhospodařovaného uvádíme pouze srovnání nejnutnějších životních potřeb s cenami:


ve Frenštátě p. R.

v Mor. Ostravě

mléko

4.—

4.—

máslo

60.—

60.—

umělý tuk (margarin)

44.—

36.—

vajíčko

2.—

2.—

uzenina obyčejná

44.—

40.—

sádlo vepřové

44.—

40.—

maso skopové

20.—

16.—

maso hovězí

22.—

20.—

luštěniny nejsou k dostání

—.—

5.—9.—

jablka

4.—

3.—

mýdlo

26.—

24.—

uhlí

60.—

52.—

KW. elektrického proud

7.50

5.—

atd.


Poměry bytové jsou ve Frenštátě p. R. horší než ve Velké Ostravě. Bytová komise má 80 žádostí o přidělení bytů. Město nemá moderních činžovních domů a úprava starých domů na jakés takés byty zatěžuje majetníka domu, který toto zatížení přenáší na nájemníka. Byty jsou nehygienické (není kanalizace ani vodovodů) a z velké většiny nevyhovují předpisům požární jistoty, takže nájemník jest nucen svůj majetek pojistiti proti ohni. Při většině šindelových a papírových střech platí však velmi vysoké prémie a tím svůj rozpočet omezuje. Z celkového počtu 800 obytných domů jest 1/3 od města vzdálená a až 1 hodinu cesty. Jsou to t. zv. Paseky, obývané zemědělci. Druhá třetina jest obydlena řemeslníky, zbytek pak sotva z polovice upraven na podnájem a to většinou pouze jedna místnost. Bytů dvou a tří pokojových jest mizivá menšina, takže nově ustanovený úředník neb učitel musí si najmouti světničku a rodinu ponechati ve starém působišti. Stavební ruch ve Frenštátě pod Radh. jest dušen neobyčejnou drahotou materiálu a nedostatkem stavebních míst, jakož i výší obecních přirážek — 600% —, takže v době dohledné není nejmenší naděje, že by bytová nouze polevila.

Žádá se za 1pokojový byt s kuchyní 600 Kč ročně, za 3pok. byt s kuchyní 1500—2000 Kč ročně za 3pok. byt s kuchyní 1500—2000 Kč ročně. a jest jisto, bude-li zákonem dovoleno zvýšení činže, že byty budou o povolené procento ihned zdraženy.

Ve Val. Meziříčí, Rožnově, Místku a Novém Jičíně následkem výhodnějšího položení stavělo se před válkou mnohem více než ve Frenštátě p. R. a možno tam úředníku dostati lepší byt za cenu levnější, nežli zde. A přece jsou tato místa zařaděna do vyšší třídy místních přídavků.

K všeobecné drahotě ve Frenštátě pod R. přispívají ještě tyto dvě okolnosti: Frenštát leží v aprovisačním obvodu Velké Ostravy, takže potraviny ve velkém i v malém odvážejí se odtud na ostravské trhy. Proto frenštátské trhy jsou slabé a potraviny jsou dražší než ve Velké Ostravě, ba dokonce různé předměty denní potřeby nelze mnohdy ve Frenštátě ani dostati a jest nutno pro ně dojížděti do Velké Ostravy a platiti drahou jízdu železnicí. Mimo to město Frenštát pod R. jest střediskem a východiskem turistických výprav a výletů na Radhošt a Radhošťské Bezkydy, takže přijde sem ročně mnoho tisíc turistů a výletníků, v zimním čase pak i sportovců lyžovat a sáňkovat. V létě pobývá ve Frenštátě mnoho rodin na letním bytě. Tato, neobyčejná frekvence způsobuje podobné drahotní poměry ve Frenštáte, s jakými setkáváme se v lázeňských místech.

Z uvedeného jest patrno, jak těžce doléhá veliká drahota všech potřeb na místní státní úřednictvo a učitelstvo při známé bídě platů, a jak nutno jest opraviti tvrdost zákona, kterým jest úřednictvo a učitelstvo ve Frenštátě zkráceno proti úřednictvu výše uvedených míst (Rožnova, Val. Meziříčí, Štramberka, Příbora, Místku, Nového Jičína).

Proto navrhují podepsaní:

Město Frenštát p. R. sídlo okresních úřadů, budiž zařaděno s největším urychlením do vyšší třídy místních přídavků a vládě budiž uloženo, aby dotyčné opatření neprodleně připravila a provedla.

Úhrada budiž zjednána v rámci rozpočtu zběžných státních příjmů.

Návrh tento budiž přikázán výboru státně-zřízeneckému.

V Praze dne 21. ledna 1921.

Václav Sladký, Alois Tučný,

Trnobranský, Slavíček, Landová-Štychová, Sajdl, Špatný, Pelikán, Hrizbyl, Pechmanová, Zeminová, Drobný, Laube, Dr. Vrbenský, Draxl, Hrušovský, Langr, Netolický, Stříbrný, Dr. Franke, Dr. Uhlíř.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP