Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1367.

Návrh

poslanců dra Matouška, dra Lukavského, G. Navrátila a soudruhů

na vydání zákona, jímž upravují se hmotné poměry učitelů ustanovených při trestnicích pro muže v republice československé.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ..................................................................... 1921,

jímž upravují se hmotné poměry učitelů ustanovených při trestnicích pro muže v republice Československé.

§ 1.

Učitelé se zkouškou způsobilosti učitelské, ustanovení při trestnici pro muže v republice Československé před platností tohoto zákona, zařaďují se do skupiny ťBŤ pro státní úředníky platné (dle § 52. ř. zák. ze dne 25. ledna 1914, ř. z. č. 15 o služební pragmatice) dnem 1. listopadu 1919.

§ 2.

Učitelé se zkouškou způsobilosti učitelské ustanovení po vydání tohoto zákona při trestnicích pro muže v republice československé zařaďují se do skupiny ťBŤ pro státní úředníky platné (dle § 52. ř. z. ze dne 25. ledna 1914, ř. z. č. 15) dnem svého ustanovení.

§ 3.

Pro zařadění rozhodným je úhrnný počet let ve službě školské ztrávených podle § 1. min. nař. ze dne 20. října 1919, č. 559 Sb. zák. a nař., a to při učitelích podle § 1. tohoto zákona dnem 1. listopadu 1919, při učitelích podle § 2. dnem jich ustanovení.

§ 4.

Další postup do vyšších stupňů platových a postup časový do platů vyšších tříd hodnostních řídí se podle obdobných zásad §§ 50. a 52. zákona ze dne 25. ledna 1914 ř. z. č. 15 čl. II. a zákonů ze dne 23. července 1919, č. 457 a ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. zák. a nař.

§ 5.

Požívá-li učitel nejméně jeden rok příjmů té které hodnostní třídy, má nárok, aby mu byla i hodnost této třídy přiřknuta, není-li tu překážek, jež by bránily též postupu v platu (§ 51. odst. 4, § 53. a 54. zák. ze dne 25. ledna 1914, č. 15 ř. z.)

§ 6.

Zákon tento vstupuje v platnost dnem vydání.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr spravedlnosti.

Důvody:

1. Zákon tento týkati se má pouze malého počtu osob, t. j. tří učitelů při trestnici v Praze, po jednom v Kartouzích a na Mírově; ze dvou učitelů na vychovávacím ústavu Komenského má již jeden postup dle tohoto návrhu (kat. ťBŤ), druhý nikoliv (kat. ťCŤ).

Dle toho patrno, že ani náklad s provedením zákona spojený nebude příliš značný (ca Kč 9504). — Úhrada najde se jistě v interkalárech svědních u soudu a v trestnicích.

2. Ministerským nařízením ze dne 20. října 1919, č. 559 Sb. zák. a nař. odčiněna učitelům trestnic dávná křivda započtením služebních let od zkoušky způsobilosti též do postupu, kdežto dříve do postupu čítána byla toliko léta ve službě justiční ztrávená.

3. Zmíněným ministerským nařízením postaveni sice učitelé trestnic jakž takž na roveň s učiteli škol obecných, ale nepomýšleno na to, že učitelé, do té doby při trestnicích působící, odejdou jednou a bude třeba hledati náhrady! Neboť služba učitele trestnic není vůči službě na obecné škole nijak lákavou: jednak zdraví nebezpečné prostředí v němž nutno žíti, jednak však i rozmanitost a rozsah služby, to vše jest způsobilým přiměti učitele školy obecné ku přestupu do školy trestnic jen za cenu patrných výhod hmotných. — Tak především služba kůrová se všemi přídavky: hraním na varhany, řízením a cvičením kostelního zpěvu, dále zkoušením přibylců po stránce vědomostí i mravní, návštěvy samovazby, návštěva vězňů mladistvých v dílnách, jídelnách, dohled na procházkách a v ložnicích, nabádání ku pracovitosti, slušnému a uhlazenějšímu chování, ušlechtilému životu a k lásce ku bližnímu, účastí při týdenních (dvakrát) a měsíčních konferencích, by byl rádcem zvláště v oboru psychologie a paedagogiky, to vše mimo hodiny vyučovací, jsou způsobilými od přestupu k trestnici odraditi, avšak hlavně dovolená pouze čtyřnedělní a nedostatek volných neděl a svátků — to vše jsou okolnosti, jež nutno výhodami hmotnými paralysovati; k tomu druží se i námaha spojená s vedením knihovny a evidence o knihách vůbec. — Při tom bedlivě si všímá života veřejného, by radou byl každému vězni nápomocen. — Je v internátě a proto nejen učitelem, ale též vychovatelem. — A práce ta trvá denně po celý týden a neustává ani o nedělích a svátcích, kdy střídá se ve službě kostelní a v nedělním vyučováním se svým kolegou, jsou-li dva. Nezná prázdna o svátcích hlavních, ba i prázdniny pro něj neplatí, maje ročně jen čtyřnedělní dovolenou.

Pokud se týče rozsahu učiva a osobní kvalifikace učitelů trestnic, možno bez rozpaků říci, že nesnesou se školou obecnou přirovnání. — Jestliže kde, tedy ve škole trestnice platí: ťvitae discendumŤ; a tu musí býti učitel trestnic hotov, vyhověti v oboru učení elementárního stejně, jako v oboru vědění průmyslového, obchodního a zemědělského, nehledě ku zvláštním znalostem z oboru praktické kriminalistiky, psychologie a k obzvláštnímu osobnímu taktu, jichžto získání nedá se nijakým vysvědčením zjistiti. — Bude tedy jen aktem spravedlnosti, jestliže Národní shromáždění tomuto zákonu svého souhlasu neodepře.

4. K §u 1. Vzhledem k navrženému termínu: 1. listopadu 1919 se poznamenává, že ministerské nařízení o započtení let čís. 559 vyšlo dne 20. října 1919. Zákon tento jest spojen s tímto zmíněným nařízením a zachovává datem nápadu kontinuitu.

5. K §u 2. Dnem zařadění jest stanoven den ustanovení při trestnici, tudíž přechod ze služby veřejné do služby justiční.

6. K §u 3. V souhlasu s ministerským nařízením čís. 559 ze dne 20. října 1919 přiznávají se služební léta od zkoušky způsobilosti učitelské a ustanovení toto se uzákoňuje. — Propočítáním však let k 1. lednu 1921 stanoveným přibyl by i čas před zkouškou způsobilosti.

7. K §u 4. Ustanovení toto jest jasným a pouze k vůli úplnosti převzato do návrhu.

8. K §u 5. Požadavek tento jest odůvodněn tím, že úředníci t. zv. správní postupují často dříve než pravidelně na místa spojená s vyšší hodnostní třídou, kdežto učitelé dosahují na témže místě platových stupňů, které daleko předstihují hodnosti ad personálu udělené. Okolnost ta, že učitelé nedosahují de loge těchto hodností, je mnohdy příčinou, že správní úředníci službou i věkem mladší předstihují učitele ve službě sestárlé. Ostatně nežádá provedení tohoto paragrafu žádných finančních obětí.

V Praze dne 26. ledna 1981.

Dr. Matoušek, Dr. Lukavský, G. Navrátil,

inž. Bečka, Bergman, Dyk, Dr. Hajn, Dr. Kramář, Mašek, Purkyňová, Petrovický, Dr. Rašín, Dr. Stránský, Špaček, Veverka, Votruba, Zavřel, inž. L. Novák, Modráček, Hudec, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP