Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1340.

Odpověď

ministra vnitra a ministra školství

na interpelaci posl. Landové-Štychové, Dra Th. Bartoška a spol.

v záležitosti vyřizování oznámení o výstupu z církve (tisk 633).

V interpelaci se uvádí, že u mnohých politických správ, zejména v Mostě, Duchcově, Bílině a Dvoře Králové, zůstávají oznámení o výstupu z církve po kolik měsíců bez vyřízení.

Stesky na opožděné vyřizování jsou sice časté, nejsou však nikdy uvedeny případy konkrétní, aby bylo možno bezpečně zjistiti, kdo opožděným vyřízením v každém takovém případě je vlastně vinen.

Politickým úřadům jest uloženo podání o výstupu z církve vyřizovati co nejrychleji a dala v tom směru příslušné pokyny zejména zemská správa politická v Praze oběžníkem ze dne 22. září 1919, č. 17/B-694 (z. spr. p. č. 281.314).

Dochází-li přes to ke stížnostem a bylo-li skutečně oznámení o výstupu z církve u některé okresní správy politické vyřízeno opožděně, pak dlužno hledati příčinu v přílišném přetížení úředníků okresních politických správ.

Oznámení o výstupu z církve bývají podávána obyčejně houfně, počtem, i několika set. Jest i fysicky nemožno, aby takovéto množství spisů bylo řádně zpracováno v několika dnech, zvlášť uvážíme-li, že okresním správám politickým za dnešních poměrů se ukládá mnoho úkolů důležitých a nezbytných pro existenci a rozvoj státu, pro dobro a prospěch veškerého jeho občanstva bez rozdílu přesvědčení a vyznání, jimž se úřednictvo musí věnovati všemi svými silami.

Bylo by tedy nespravedlivé, úřednictvu okresních politických správ podkládati zde úmysl zlý a viniti je z vědomého porušování povinností úředních.

Dlužno pak i na to poukázati, že v četných případech opožděné vyřízení podání o výstupu z církve zaviněno jest vadným a nedostatečným podáním samým. Stará-li se tu úředník o to, aby přesně bylo vyhověno předpisům zákona, nelze mu proto činiti výtky.

Tvrzení, že v některých případech na Královédvorsku bývá oznámení stran skomoleno tak, jako by šlo o přestoupení do církve jiné, ač občané výslovně píší, že zůstávají bez vyznání, není opět doloženo žádným případem konkrétním. Také žádný takový případ nebyl zjištěn. V případě zjištění takového nesprávného vyřízení spisu, bylo by proti viníku přiměřeně zakročeno.

Do nesprávného postupu římsko-katolického farního úřadu na Smíchově, ohledně oznámených mu výstupů z církve, bylo si již stěžováno sdružením sociálně demokratických bezvěrců a bylo ve věci zahájeno šetření, jež dosud není skončeno.

Stížnost občanů v Bílině na nesprávné vedení matrik osob bezkonfesních, spočívá dle sdělení přednosty okresní správy politické v Duchcově ze dne 4. prosince 1920, č. 33.113 na informacích z doby dřívější, kdy matriční rejstříky o narozeni a úmrtí osob bezkonfesijních, jakož i rejstříky o výstupu z církve nalézaly se u této okresní správy skutečně ve stavu neutěšeném, a kdy záležitosti do tohoto oboru spadající nebyly běžně vyřizovány, tak že stranám bylo na vyřízení věci delší dobu čekati.

Následkem opatření, přednostou okresní správy politické již před rokem učiněného, jest tento stav nyní zcela odstraněn, matriky osob bezkonfesijních nalézají se ve správném a úplném stavu a spisy do toho oboru spadající, jsou nyní běžně vyřizovány.

Státní správa bdí nad zachováváním všech platných předpisů a jest odhodlána zjednati průchod také zákonům mezikonfesijním, kdyby nebylo dbáno jejich ustanovení.

Pokud jde o přání, aby v úřadech byl stanoven úředník, který by se zabýval výhradně vedením matrik, nelze prozatím přání tomuto vyhověti, neboť matriky osob bezkonfesijních nenabyly dosud takového rozměru, aby jejich vedením mohl býti zvláštní úředník zaměstnán.

V Praze dne 10. ledna 1921.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Šusta, v. r.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP