Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1338.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslanců J. Dubického, Dr. Kubíčka a soudruhů

o přídělu petroleje a mouky pro domácí průmysl jakož i o utvoření komise ústřední a komisí obvodových a o podpoře pro ústřední svaz domáckého průmyslu se sídlem v Praze (tisk 704).

Na interpelaci, již na vládu podali páni poslanci J. Dubický, Dr. Kubíček a soudr. o přídělu petroleje a mouky pro domácí průmysl, jakož i o utvoření komise ústřední a komisí obvodových a o podpoře pro ústřední svaz domáckého průmyslu se sídlem v Praze, dáváme tuto odpověď:

Páni interpelanti uvádějí ve svém dotazu sami některé z důvodů, jež dosud provádění zákona ze dne 12. prosince 1919, č. 29 sb. z. a n. o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce znemožňovaly. Jsou to především důvody rázu technického, spočívající v dnešních hospodářských poměrech a pak v nezaměstnanosti domácích dělníků. K těmto závadám druží se také okolnost ta, že některé organisace dosud nepodaly návrhů svých na jmenování členů a náhradníků pro ústřední komisi odvětví textilního.

Zatím potřebná šetření přes značné obtíže, spočívající v roztříštěnosti domácích pracovníků po různých krajích, pokračují; lze tedy ujistiti, že ústřední komise domácké práce pro textilní, výrobu. bude co nejdříve zřízená.

Co se dožadovaného zvýšeného přídělu petroleje pro domácké dělníky týče, snažilo se ministerstvo veřejných prací vždy o to, aby přídělem petroleje umožněna byla jak výroba tovární, tak i domácká. Proto byly, pokud zásoby stačily, povolovány zvláštní příděly petroleje tam, kde výroba byla závislá na osvětlení petrolejem. Bylo tudíž také vždy vyhovováno všem oprávněným žádostem za příděl petroleje pro tkalce a bude i nadále tak postupováno. Ovšem není možno vyřizovati příznivě všechny žádosti bez rozdílu, neboť žádostí takové nebývají vždy plně oprávněné. Buď bývá totiž udáván počet jednotlivých pracovníků přemrštěně vysoko, neb hledí si tím způsobem opatřiti petrolej osoby, které s domáckou výrobou nemají naprosto nic společného, aby jím pak podloudně obchodovaly. Z důvodů těch jest nutno, aby žádosti takové byly potvrzovány okresní správou politickou, zejména aby výslovně byl stvrzen počet domáckých dělníků. Petrolej pak přidělí se, je-li v okrese k účelu tomu rozdělovna, která jest pod dozorem okresní politické správy, této rozdělovně, jinak okresní politické správě, aby jej sama rozdělila.

Rovněž tak ochotno jest ministerstvo zásobování lidu přiděliti dle nutné, řádně prokázané potřeby mouku domáckým tkalcům na škrobení příze.

Na konec zbývá ještě otázka požadovaných v interpelaci podpor pro ústřední svaz domáckého průmyslu v Praze. Ve přičíně té podotknulo ministerstvo financí, že v rámci rozpočtů příslušných ministerstev na rok 1921 bylo by asi možno k žádosti Ústředního svazu za podporu za obvyklých podmínek vzíti zřetel. A ve smyslu tom ministerstvo obchodu výnosem svým ze dne 30. října 1920, č. 39481 zmíněnému svazu subvenci v obnosu 10.000 K již skutečně poskytlo a vyslovilo zásadní ochotu uvážiti poskytnutí dalších subvencí jmenovanému svazu, prokáže-li výsledky své činnosti svou oprávněnost, zásluhu a nárok na podporu z veřejných prostředků.

V Praze dne 13. ledna 1921.

Ministr sociální péče:

Dr. Gruber, v. r.

Ministr veřejných prací:

Dr. Kovařík, v. r.

Správce ministerstva financí:

Dr. Engliš, v. r.

Ministr zásobování:

Průša, v. r.

Ministr obchodu:

Dr. Hotowetz, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP