Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1337.

Odpověď

ministerského předsedy

na interpelaci poslance Al. Roudnického, Dra Noska, V. Myslivce, Koška a soudruhů

o propuštění 430 ošetřovatelek milosrdných sester z humanitních ústavů země České. (tisk. 325).

K interpelaci pp. poslanců Al. Roudnického, Dra Noska, V. Myslivce, Koška a soudr. o propuštění 430 ošetřovatelek milosrdných sester z humanitních ústavů země České kladu sobě za čest podati na základě zpráv zemského správního, výboru ze dne 13. října 1920, č. 97.394 a ze dne 10. listopadu 1920 č. 121.237 tuto odpověď:

Ve službách zemských humanitních ústavů v Čechách nebyl nikdy zaměstnán tak veliký počet milosrdných sester, jak se v interpelaci udává, a nějaké usnesení o propuštění takového počtu ošetřovatelek se nestalo. Milosrdné sestry ustanoveny byly ve 3 zemských ústavech: v ústavě choromyslných v Horních Beřkovicích, v ústavě pro skrofulosní děti ve Cvikově a v zemské donucovací pracovně a polepšovně v Kostomlatech.

V ústavě Beřkovickém bylo, jich před státním převratem počátkem roku 1918 16, koncem roku 11, v roce 1920 bylo jich jen 10 a opustily ústav dne 30. listopadu 1920. Zemský správní výbor použil svého smluvního práva k výpovědi, poněvadž některá ustanovení smlouvy, jež uzavřena. byla ještě za starého zemského výboru v roce 1892, byla pro správu ústavu nevýhodná, poněvadž byly proti sestrám některé stížnosti a poněvadž zemský správní výbor zaváděje úspornější správy v zemských ústavech musel uvažovati i o propuštění přespočetné části nedefinitivních osob ošetřovatelského personálu světského.

V zemském, ústavě pro děti skrofulosní ve Cvikově bylo po celý čas ustanoveno celkem jen 7 sester. Smlouva se řádem jejich byla rozvázána pololetní výpovědí ke dni 1. 10. 1919. Sestry odešly však ze svého popudu již 1. července 1919. Podotýká se, že v případě tomto jednalo se o příslušnice řádu cizího (Sv. Vincence z Pauly), jejichž mateřský dům jest ve Štýrském Hradci, odkudž byly svého času do Čech povolány.

V zemské donucovací pracovně a polepšovně v Kostomlatech působí milosrdné sestry dosud tak jako dříve a na odstranění jejich zemský správní výbor v dohledné době nepomýšlí, ježto náklad na ústav ten jest u porovnání s jinými ústavy, vedenými ve vlastní režii země, mnohem příznivější.

Pokud se týká výtky, že sestry propuštěny byly bez pense a bez jakéhokoliv odbytného, dlužno vysvětliti, že jim nemohlo býti vyměřeno odbytné nebo provise podle předpisů pro zemské zřízence, poněvadž v příslušných smlouvách uzavřených s kongregacemi nebylo ohledně odstupného neb jiných nároků (kromě náhrady stěhovacích výloh, jichž se jim dostalo) ničeho ustanoveno a poněvadž řeholnice ty nepodléhaly služebnímu řádu a předpisem platným pro zemské zřízence.

Pokud v interpelaci projevena byla obava, že propuštění sester znamená těžké poškození fínančních zájmů republiky, dlužno uvésti, že v ústavě Beřkovickém nedošlo následkem propuštění sester k nějakému zvýšení nákladu provozovacího, poněvadž za odcházející milosrdné sestry nebyl přijat personál nový z venčí (vyjímaje toliko pradleny), nýbrž náhrada byla opatřena z přespočetného personálu zemských ústavů humanitních, který zde již byl. Při ústavě Cvikovském jest náklad na civilní personál ročně o 9912 K vyšší.

Jak podotknuto, v jiných ústavech zemských milosrdné sestry zaměstnány nejsou. Z ostatních veřejných humanitních ústavů v Čechách, mohly by přijíti v úvahu ještě všeobecné veřejné nemocnice a okresní a obecní chorobince, ve kterých působí řádové sestry. Avšak zemský správní výbor nemá na ustanovení nebo propouštění personálu těchto ústavů žádné ingerence, ježto dle platných zákonných ustanovení přísluší to buď vrchním správám nemocničním, pokud se týká okresním správním komisím, resp. obecním zastupitelstvům. Zemskému správnímu výboru náleží pouze právo a povinnost vrchního dohledu nad těmito ústavy. Ze všeobecné veřejné nemocnice, v Mladé Boleslavi a Pelhřimově odcházejí řádové sestry a sice z prve jmenovaného ústavu počtem 15, z Pelhřimova počtem 6. V obou případech daly však řádové sestry samy výpověď ze smlouvy. Případy, že by v některých z těchto ústavů byly bývaly řádové sestry propuštěny, nejsou známy.

V Praze 14. ledna 1921.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP