Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1332.

Interpelace

poslanců Nejezchleba-Marchy a soudruhů

vládě,

aby vydala prováděcí nařízení k zákonu ze dne 17. prosince 1919, čís. 20. ex 1920 o vyvlastnění soukromých pozemků ku stavbám.

V obci Lobodicích žádali čtyři občané, aby jim byla vyvlastněna potřebná půda ku stavbě. Obec je odkázala poukazem, aby se dohodli s majiteli, poněvadž pozemek, který požadovali, byl soukromým vlastnictvím. Jmenovaní čtyři občané se stali členy sociálního stavebního družstva. ťLešetínŤ v Přerově. Vyhlédli si pěkný pozemek u nádraží, patřící Vojtěchu a Anežce Indrákovým, č. 45, Lobodice. Tento pozemek je doživotní výměnek jejich otce Františka Indráka. Celková usedlost, k níž pozemek tento patří, má 86 měřic.

Řečení občané zažádali okresní politickou správu, aby provedla vyvlastnění naznačeného pozemku, což tato učinila. Dokonce jeden z úředních inženýrů na námitku, že nelze vyvlastniti půdu k živobytí potřebnou, odvětil Indrákovým: ťTo máte z té koalice se socialisty. Já jinak nemohu jednati.Ť

Z případu plyne, že okresní politická správa v Přerově vyvlastnila parcelu čís. 1357, náležející do soukromého vlastnictví rolníka, ačkoliv obec nabízela na stavbu k řečeným účelům jiné plochy. Rekurs, který ve věci byl podán, zemskou, správou politickou byl zamítnut. Je prokázáno, že žadatelé o úřední vyvlastnění učinili tak z politické zášti.

Ustanovení zákona ze dne 17. XII. 1919, č. 20 ex 1920 sb. z. a n. nejsou dosti přesná, neboť neukládají úřadům zjišťovati nutnost žádaného vyvlastnění, tak že žádá se pravidlem o vyvlastnění pozemků z pohnutek jiných než jaké měl zákonodárce na mysli.

Jelikož jest povinností obcí postarati se o ubytování svých příslušníků, je zjevno, že má býti použito v prvé řadě vhodných pozemků obecních ku stavbám. Kdyby pak takových nebylo, lze použíti pozemků dle parcelačního plánu té které obce ku stavbě určených, zvláště pak oněch, jež jsou neúrodné neb vlastníky dobrovolně na prodej nabízeny, aby tak zasáhnutí do práva vlastnického, jež se děje vyvlastňováním, bylo co nejméně citelné, zvláště vůči těm, kteří pozemky své nezískali k účelům spekulačním, nýbrž drží je od nepaměti pro svoji rodinu.

Vzhledem k tomu táží se podepsaní:

1. jest pan ministr vnitra ochoten dáti případ svrchu vylíčený co nejpřísněji vyšetřiti a zjednati ochranu soukromému vlastnictví v takových případech, jako je lobodický?

2. jest vláda ochotna podle § 11 shora uvedeného zákona vydati prováděcí nařízení, v němž by byly pro postup v řízení okresními správami politickými prováděném uplatněny zásady shora dotčené?

V Praze dne 17. ledna 1921.

Nejezchleb-Marcha,

Staněk, Jan Černý, Bradáč, J. Hálek, Stodola, Mach, Chlebounová, Dr. Hodža, inž. Botto, Sonntág, Malík, Malypetr, Beran, Dubický, Dr. Kubíček, Dr. Hnídek, Dr. Srdínko, Rychtera, Molík, Tůma, Dr. Černý.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP