Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1317.

Zpráva

immunitního výboru

o žádosti, aby bylo svoleno ku trestnímu stíhání poslance Josefa Sajdla.

Okresní politická správa v Sušici přípisem ze dne 14. října 1920, č. 27.799/20 požádala poslaneckou sněmovnu Národního shromáždění, aby dala ve smyslu § 24 ústavní listiny své svolení k tomu, by trestně stíhán býti mohl poslanec Josef Sajdl pro mimosoudní přestupek § 17, č. 5. vládního nařízení ze dne 11. června 1920, č. Sb. z. a n. 390. Jmenovaný poslanec má býti stíhán proto, že dne 9. srpna 1920 disponoval na velkostatku v Tedražicích u Sušice bez příkazu státního obilního ústavu 2 vagony žita, jež bylo komisionářem obilního ústavu zajištěno pro Ústřední Jednotu jako obyčejné osivo.

Poslanec Josef Sajdl podal o věci toto vysvětlení: V pondělí dne 9. srpna 1920 referoval na schůzi v Sušici, kde bylo mu sděleno, že po 14 dnů nebylo na sušickém okresu mouky a od čtvrtka (5. srpna) marně byly očekávány disposice stát. obilního ústavu ku semletí žita, jež bylo okresu sušickému dáno k disposici. Dělnictvo hrozilo stávkou, jeho důvěrníci odebrali se právě dne 9. srpna z továren na okresní politickou správu, aby tam oznámili, že na dobu, po kterou nebude chleba, zastaví práci. — Poslanec Sajdl pokoušel se nejprve marně o telefonické spojení se státním obilním ústavem v Praze, a teprve po tomto marném pokusu učinil inkriminovanou disposici 2 vagonů žita, ne však samovolně, nýbrž v dohodě s okr. hejtmanem, starostou města Sušice a přednostou tamního obilního ústavu, jakož i s vlastníky obilí, jímž bylo disponováno. Starosta města Sušice i starosta okresu učinili zároveň opatření, aby diference cenová, bylo-li by obilí ono uznáno za osivo, byla vlastníkům obilí uhrazena z prostředků okresu. Po svém návratu do Prahy referoval posl. Sajdl o těchto událostech předsedovi státního obilního ústavu v Praze, který vzal jeho zprávu bez námitek na vědomí. — Podotýká se, že šlo o opatření nouzové, jež bylo také plně účelným, ježto udržen byl jím také klid a zamezeny hladové bouře a rozvrat v sušickém okresu.

Nemůže tedy v daném případě býti řeči o tom, že by byl posl. Sajdl ťo své újměŤ obilím disponoval a dopustil se tak činu, pro který žádá se jeho vydání. Avšak i nehledě k tomu, co právě uvedeno, nemůže immunitní výbor ze zásadních důvodů přivoliti k trestnímu stíhání jmenovaného poslance, ježto jednal bona fide v zájmu veřejném, nevybočiv nijak z mezí svého poslaneckého úkolu.

Immunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby se usnesla, že žádostí okresní politické správy v Sušici ze 14. října 1920 nevyhovuje a poslance Josefa Sajdla k trestnímu stíhání pro přestupek § 17 cit. vládního nařízení nevydá.

V Praze dne 30. ledna 1921.

Místopředseda:

V. Dyk, v. r.

Zpravodaj:

Dr. Bartošek, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP