Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1295.

Interpelace

poslance Jaromíra Špačka a soudruhů

ministru školství a národní osvěty

o nařízení zemské politické správy moravské ze dne 16. prosince 1920, čís. 40.761 k utvoření okresních školních výborů.

Zemská vláda moravská vydala výnos ze dne 16. prosince 1920, čís. 40.761, kterým vyzvala okresní politické správy k utvoření okresních školních výborů a to tak, že v těch místech; v nichž byly doposud dvě okresní školní rady, podle národnosti rozdělené, mají býti opět zřízeny dva okresní školní výbory, t. j. český a německý.

Když bylo toto vyzváni okresní politickou správou oznámeno příslušným korporacím a dostalo se do veřejnosti, způsobilo úžas a pobouření české veřejnosti.

Uvedený výnos jest v úplném rozporu se zněním zákona ze dne 20. dubna 1920, čís. 292 i naprostým popřením nařízení vlády ze dne 6. listopadu 1920, čís. 608, jak si dovolíme na to poukázati:

1. Zákon upravující školství ze dne 9. dubna 1920, čís. 292 ve shodě se župním zřízením upravuje školskou správu utvořením župní rady školní, která bude jen jedna, národnostně nerozdělená, jak plyne z ustanovení dalších, která obsahují zásady pro zastoupení učitelů národní menšiny. Stejně tomu jest dle tohoto zákona co do místních školních rad, kde pro národní menšiny jest zvláštní opatření učiněno. Zvláště pak sluší zdůrazniti, že podle tohoto zákona § 38 mělo pro přechodnou dobu býti učiněno opatření toho obsahu, že se má zřídit orgán, jenž by funkci zrušených úřadů zatímně vykonával. Mluví se tedy výslovně pouze o jednom orgánu, který na místo okresních školních rad nastoupiti má.

2. Ve smyslu tohoto zákona vyšlo právě vládní nařízení ze dne 6. února 1920, čís. 608, které zrušuje okresní školní rady a to bez rozdílu národnosti a zřizuje místo nich okresní školní výbor, jeden v obvodu každé politické správy.

Že pak všude jen jeden okresní Školní výbor má býti zřízen vyplývá z těchto ustanovení:

3. a) § 1. Zde se zrušují v Čechách, na Moravě a ve Slezska okresní školní rady.

b) § 2. Zde výslovně pak se uvádí, že zrušení okresních školních rad děje se stejně v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a má se místo nich utvořiti okresní školní výbor. Jestliže nový orgán školský stejně má se utvořiti jak pro Čechy a Slezsko, tak pro Moravu, pak nelze tomu jinak rozuměti, než že to může býti pouze jeden okresní školní výbor. V Čechách nebylo rozdělených okresních školních rad dle národností, ani ve Slezsku, a nemůže býti při tvoření nového úřadu jiný postup na Moravě než v uvedených zemích. Nařízení pro to žádného podkladu nedává.

c) Všechny pochybnosti však vyvrací ustanovení § 6., který výslovně ustanovuje, jak do okresního školního výboru volí se zástupci učitelstva jiné národnosti. Toto ustanovení nemělo by smyslu, kdyby byly okresní školní výbory dle národnosti dělené. Tomuto vykladu neodporuje ustanovení § 11., který konsenquentně přenáší na novy orgán školsky kompetenci okresních školních rad.

4. Výklad, jakoby na Moravě měly býti okresní školní výbory děleny dle národnosti, jest protizákonný, protismyslný a svévolný. Pak by to muselo býti výslovně řečeno a také ustanoveno, že do českého školního výboru mohou býti jen lidé české národnosti volení a také jen čeští učitelové měli by právo vysílati zástupce.

Jestliže nyní za tohoto právního stavu nařizuje zemská vláda moravská rozdělení školních výborů, pak dopouští se hrubého rušení předpisů právních, které, opravdu nejmírněji řečeno, musí býti po zásluze odsouzeno a veřejně na pranýř postaveno. Jde však o to, aby podobná jednání na úkor zákona byla zrušena a právní stav zjednán. Proto táží se podepsaní:

a) zná pan ministr školství a národní osvěty toto nařízení zemské vlády moravské?

b) co hodlá zaříditi, aby platnost byla zjednána zákonu a vládnímu nařízení a hodlá zejména zrušiti výnos zemské vlády moravské?

V Praze dne 19. ledna 1921.

Jaromír Špaček,

Dr. Matoušek, Veverka, Dyk, Dr. Lukavský, Petrovický, Inž. Novák, Purkyňová, Modráček, Hudec, Stejskal, Dr. Hajn, Bergman, Inž. Bečka, Dr. Stránský, Votruba, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Mašek, Zavřel, G. Navrátil.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP