Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1278.

Dodatečná odpověď

správce ministerstva financí

na interpelaci poslanců J. V. Najmana, Rudolfa Mlčocha a soudruhů

stran vysokého předpisování daní v okresu hořovickém a berounském (tisk 181).

Odvolávaje se na prozatímní odpověď ze dne 28. srpna 1920, čís. tisku 488, dovoluji si sděliti toto:

V příčině tvrzení, že vyměřovací úřady při vyměřování daní dávají průchod své zaujatosti vůči živnostnictvu a obchodnictvu, dlužno nejprve konstatovati, že vyměřovací úřady jsou orgány ukládání daně z příjmu resp. všeobecné daně výdělkové pouze připravující, kdežto definitivní rozhodnutí o výši daňové základny resp. o výši daně náleží dle zákona výhradně autonomním, na návrhy vyměřovacích úřadů nevázaným komisím odhadním pro daň z příjmu, resp. komisím pro daň výdělkovou, takže za přiměřenost uložených daní v prvé řadě odpovídají tyto komise. Vyměřovací úřady řídí se v intencích ministerstva financí výhradně platnými zákonnými předpisy a vedeny jsou toliko snahou, aby sazby daňové odpovídaly v každém případě skutečným poměrům, bez ohledu na to, ke které vrstvě výrobní neb společenské třídě poplatník náleží.

O nějaké zaujatosti úřadů neb úředních orgánů vůči obchodnictvu a živnostnictvu nemůže býti naprosto řeči.

V tomto směru nelze ani přednostovi berní správy v Hořovicích, jak ministerstvo financí konaným šetřením zjistilo činiti žádných výtek.

Pokud pak jde o jednotlivé případy domněle vysokého zdanění jednotlivých poplatníků, jež pan interpelující poslanec Najman teprve ve zvláštním, na ministerstvo financí přímo řízeném podání ze dne 30. července 1920 uvedl a z nichž pouze jeden (František Štemberg v Berouně) týkal se berní Správy v Hořovicích, kdežto další dva spadají do oboru působnosti berní správy v Jičíně (Josef Polák tamže), resp. v Chrudimi (manželé Saskovi ve Svratce), bylo konaným šetřením zjištěno, že František Štemberg st., obchodník kožemi v Berouně, přiznal k dani z příjmu pro rok 1918 ryzí příjem 835 K, Josef Polák, obchodník galanterním a módním zbožím v Jičíne, ryzí příjem v částce 3393 K a že Josef Saska, obuvník ve Svratce, jehož choť provozuje obchod dle § 38. živn. řádu, výčep lihovin a faktorství vlasových sítek, udal, aniž by přiznání číselně vyplnil, že daně z příjmu platiti nemůže, ježto nemá z čeho.

Odhadní komise uložila Františku Štembergovi daň z příjmu pro r. 1918 z celkového příjmu 79.471 K, Josefu Polákovi z celkového přijmu 57.354 K. a Josefu Saskovi z celkového příjmu 14.100 K, resp. tomuto poslednímu pro rok 1917 z celkového příjmu 18.100 K.

Poněvadž ve všech těchto případech byla proti předpisu daní podána odvolání, bude v důsledku toho odhad poplatného příjmu a uložení daní v řízení odvolacím podrobeno znovu pečlivému s podrobnému přezkoumání jak po formální, tak také hlavně po věcné stránce.

Pokud konečně v interpelaci žádá se za vypsání nových voleb do odhadní komise v Hořovicích, poukazuje se na odpověď k interpelaci posl. Pastyříka, Anděla a soudr. (čís. tisku 597), kde byly podrobně uvedeny důvody, pro které není provedení voleb do komisí v dohledné době možné, a v níž bylo zároveň zdůrazněno, že náhradním jmenováním ve smyslu zákona z 28. května 1919, č. 291 sb. z. a n. zájmy poplatnictva nikterak nejsou poškozovány, poněvadž finanční správa je vedena snahou, aby pokud je to při omezeném počtu členů vůbec možno. všem vrstvám poplatníků dostalo se v komisích přiměřeného, nynější jejich početnosti i poplatní síle odpovídajícího zastoupení.

V Praze dne 9. ledna 1921.

Správce ministerstva financí:

Dr. Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP