Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1275.

Odpověď

ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy

na interpelaci poslance F. Langra a soudr.

o předání nemocničního pavilonu při veřejné nemocnici v Třebíči jeho účelu (tisk 834).

V roce 1917 nařídilo bývalé ministerstvo vnitra, aby z fondu ťPéče o uprchlíkyŤ postaven byl při veřejné nemocnici v Třebíči infekční pavilon. Za tím účelem zakoupen byl městskou obcí třebíčskou rozsáhlý pozemek při řečené nemocnici a počato ihned se stavbou pavilonu pro 50 nemocných. Ve příčině vlastnického poměru nebylo mezi obcí třebíčskou a státní správou ničeho dojednáno a tak povstal v roku 1918 stavebně dohotovený pavilon jako státní majetek na pozemku patřícím obci třebíčské. Některé práce, jako nátěr oken a dveří, se ještě dokončují.

Pavilon tento, který nemá vlastních hospodářských budov ani bytu pro lékaře, jest v ohledu administrativním odkázán na veřejnou nemocnici. Byl také vystavěn s tím úmyslem, že bude k nemocnici jako isolační pavilon pro těžké tuberkulosy připojen.

Dřívější primář třebíčské nemocnice Dr. Kostlivý projevoval o vybudování pavilonu největší zájem, sleduje při tom i účely chirurgické. Po jeho odchodu do Bratislavy nebylo v nemocnici lékaře, který by se o řečený pavilon zajímal. Městská rada v Třebíči byvši zemskou správou politickou dotázána, zda hodlá zmíněný pavilon převzíti, odmítla tuto nabídku s odůvodněním, že by převzetím toho objektu obec byla. finančně značně zatížena. Poněvadž vzhledem k tomu stanovisku obce není dosud jasno, k jakému účelu tohoto pavilonu použito býti má, byla jeho vnitřní výprava, aby nenastaly zbytečné výdaje, zastavena.

Vnitřní zařízení nábytkové i nemocniční, jakož i zařízení laboratorní bylo z větší části dodáno a jest v paviloně deponováno. Okresní politické správě v Třebíči bylo výnosem zemské správy politické v Brně ze dne 6. září 1920, čís. 66193 uloženo, aby zařídila spolehlivý dozor nad pavilonem a jeho inventářem, aby nebyl poškozen nebo odcizen.

Mimo řečený pavilon byla rovněž nákladem státu při městské nemocnici zřízena prádelna se strojovým zařízením, sterilisací a desinfekcí, které používá t. č. veřejná nemocnice.

Jak již podotknuto, může pavilon v dosavadním provedení jen připojen býti k veřejné nemocnici. Kdyby měl fungovati jako samostatný objekt pod vlastní správou ať k tomu, či onomu účelu, bylo by potřebí postaviti k němu správní a hospodářské budovy, což by vzhledem k malému počtu postelí nejevilo se ani vhodným a účelným.

Z vylíčeného stavu věcí jest patrno, že státní správě z průtahu této záležitostí nemůže býti přičtena žádná vina a jest na obci třebíčské, aby uzavřením přiměřené smlouvy se státem ohledně převzetí pavilonu tento původně určenému účelu odevzdala. Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy bude jako dosud snahy obce se vším úsilím podporovati.

V Praze dne 31. prosince 1900.

Ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy:

Dr. L. P. Procházka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP