Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1262.

Návrh

poslance Aloise Kříže a soudruhů,

aby ministerstvo spravedlnosti ve shodě s ministerstvem vnitra, obchodu a financí vydalo nařízení o zřízení živnostenského soudu v Č. Budějovicích.

Zákonem ze dne 27. listopadu 1896 č. 218 ř. z. vyvolány byly v oblasti celého bývalého mocnářství rakousko-uherského v život živnostenské soudy. V Čechách zřízeny byly dle citovaného zákona až dosud živnostenské soudy v Praze, v Plzni, Teplicích, Ústí n./L. a v Liberci a jich význam jest dnes všeobecně uznáván.

Celá veliká oblast jihočeská, ve které průmysl, obchod i živnosti rok od roku početně vzrůstají, vyjmuta jest až dosud z dobrodiní zákona o živnostenských soudech a okresní soudy republiky zatěžovány jsou den ze dne víc a více agendou, která, vyplývajíc ze smluvních poměrů mzdových a služebních mezi zaměstnavatelem a zaměstnaným, přísluší vlastně soudu živnostenskému a nikoliv soudům okresním.

Přes kladné vyjádření, které pro zřízení živnostenského soudu v Č. Budějovicích dala svého času tamější obchodní a průmyslová komora a i jiné povolané korporace, bylo zřízení živnostenského soudu v jihočeské metropoli z malicherných příčin a bezdůvodně oddalováno a až dosud nestalo se skutkem.

Jest ale na dále nemožno, aby jihočeský průmysl, obchod a živnost obešel se bez vlastního živnostenského soudu. Budiž zde konstatováno, že do dozorčího okresu živnostenského inspektorátu v Č. Budějovicích spadá 12 okresních hejtmanství, v jichž obvodu dle posledně provedeného sčítání jest 322 továren, a mimo to 2754 závodů úrazovému pojištění podléhajících, a zajisté ještě daleko více než jednou tolik maloživností úrazovému pojištění nepodléhajících.

Jenom v těch 322 podnicích továrních jest zaměstnáno asi 24.000 dělníků obojího pohlaví.

V samotném obvodu okresní správy politické v Č. Budějovicích nalézá se a výše uvedeného stavu 96 továren a 415 závodů, úrazovému pojištění podléhajících a také více než jednou tolik maloživností, úrazovému pojištění nepodléhajících.

Z uvedeného jest patrno, že potřeba zřízení živnostenského soudu v Č. Budějovicích jest krajně naléhavá. Poněvadž pak, pokud se týká místností a věcných potřeb zřizovaných živnostenských soudů náleží tato povinnost dle zákona o živnostenských soudech orgánům samosprávným, zůstává zde pro zatížení státních financí jedině náklad osobní.

Není zde proto důvodů, aby zřízení živnostenského soudu v Č. Budějovicích bylo oddalováno a proto, podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti, aby ministerstvo spravedlnosti, ve shodě s ministerstvem vnitra, obchodu a financí učinila ihned potřebné kroky k zřízení živnostenského soudu v Č. Budějovicích, tak, aby všechny přípravné práce během roku 1921 byly vyřízeny, a aby 1. lednem r. 1922 vstoupil tento soud v Č. Budějovicích v život.

Potřebný finanční náklad osobních výloh nového soudu zařaděn budiž do státního rozpočtu na rok 1922.

V ohledu formálním, budiž tento návrh odkázán výboru iniciativnímu a právnímu.

V Praze dne 12. ledna 1921.

Alois Kříž,

Marek, A. Chalupa, Ertl, Zverec, Čundrlík, Kubál, Kovačič, J. Chalupník, Kasík, Oktavec, Novák, R. Chalupa, Pocisk, Karpíšková, Biňovec, Aster, Srba, Černý, Bečko, Koudelka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP