Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1258.

Návrh

poslanců R. Tayerle, F. Geršla, Rob. Kleina a soudr.,

na změnu § 6 zákona ze dne 7. ledna 1920 č. 315 Sb. z. a n., kterým nově upraveny válečné přirážky k poplatkům a změněna některá ustanovení o poplatcích.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ..................................... 1921

na změnu § 6 zákona ze dne 7. ledna 1920 č. 315 Sb. z. a n., kterým nově upraveny válečné přirážky k poplatkům a změněna některá ustanovení o poplatcích.

Čl. 1., odst. a) § 6 zákona ze dne 7. ledna 1920, č. 31 Sb. z. a n., kterým se nově upravují válečné přirážky k poplatkům a mění některá ustanovení o poplatcích. Mění se takto:

a) Při obchodních smlouvách společenských počítají se v to i smlouvy disoluční vůbec, jakož i pro smlouvy služební, při kterých celková roční úplata za práci činí nejméně Kč, 30.000, nastává povinnost poplatková nehledě na osvědčení listin. Úprava ohlašovací rovněž při darech ponechává se prováděcímu nařízení.

Povinností poplatkové nepodléhají však smlouvy služební, ujednané na základě smluv kolektivních, sjednaných mezi odborovými organisacemi zaměstnavatelskými a zaměstnaneckými.

Odůvodnění.

Zákonem ze dne 7. ledna 1920, č. 31 Sb. z. a n., kterým upraveny válečné přirážky k poplatkům, postiženy byly také i smlouvy, služební a to i tehdy, kdy celková roční úplata za práci činí 6000 Kč ročně. Tato úplata nijak neodpovídá nastalým hospodářským poměrům a poplatková povinnost není tu také odůvodněna, zvláště když uvážíme, že u osobní daně z příjmu osvobozen je od daně vůbec plat 4800 Kč ročně a pomýšlí se dokonce na zvýšení této základny zdaňovací. Na základě citovaného zákona předepsán byl na př. poplatek z ročního služného 14.400 Kč dle stupnice III. 870 Kč a zmírněné zvýšení 130 Kč úhrnem 1000 Kč, kterou dle zákona rukou společnou má zaplatit zaměstnavatel i zaměstnaný ze služební smlouvy ujednané.

Za panujících hospodářských poměrů, hospodářského poklesu usilují zaměstnavatelé ovšem přenésti tento poplatek jedině na zaměstnance, který má nyní zaplatit tak vysokou sazbu poplatkovou. Proto jeví se potřeba naléhavá, aby úplata v § 6, platná pro služební smlouvy byla zvýšena ze 6000 Kč nejméně na 30.000 Kč, aby tak všechny služební smlouvy, které tento peníz nepřesahují a v hospodářském životě jsou nezbytný, byly tohoto poplatku prosty. Stejně tak je však nutno, aby kolektivní smlouvy pracovní a služební, sjednávané mezi organisacemi, výslovně byly osvobozeny od tohoto poplatkového zákona i když slouží za základ individuelní úmluvě, poněvadž je třeba, aby stát podporoval snahy o úpravu námezdního poměru, sledovanou, kolektivním ujednáním mezi odborovými organisacemi zaměstnavatelů. Znamenalo by to jen splnění sociálního úkolu, který tu náleží státu.

Po stránce formální navrhují, aby návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému, aby podal zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 11. ledna 1921.

Teyerle, Geršl, Klein,

Dr. Markovič, Pocisk, Benda, J. Černý, Hvizdák, Sychravová, Kasík, Zverec, R. Chalupa, Al. Chalupa, Oktavec, Kovačič, Čundrlík, Ertl, Chalupník, Kubál, Habermann, Biňovec, Karpíšková.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP