Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1251.

Interpelace

poslanců Surányiho, Tausika, Borovszkého, Daruly a soudruhů

ministrům národní obrany, vnitra a spravedlnosti

o nezákonném zastřelení dvou dělníků v Košicích.

Na naší interpelaci ze dne 17. června 1920 č. t. 139 nedoslalo se nám do dnešního dne vyřízení. Vyšetřování u vojenského i civilního soudu z neznámé příčiny nepostupuje a ačkoliv účastněné osoby jsou vyslechnuty, nebyla dosud podána žaloba na vinníky.

Dle podrobného a objektivního šetření dělnické organisace předkládáme výsledek, dle kterého se stala justiční vražda:

Dne 31. května 1919 dostavil se v opilém stavu v Košicích jako notorický alkoholik známý kovodělník Novotný do úřadovny vojenské policie v Košicích a nabízel se ke službě konfidentské. Udal že v Čermelské továrně je dělnictvo bolševického přesvědčení a současně jména sedmi dělníků, kteří prý v rozhovoru dopouštějí se urážky vojska a francouzských důstojníků. Na základě udání tohoto provokatéra dal velitel vojenské policie nadporučík Štrupl rozkaz oněch sedm dělníků zatknouti a vzíti do vazby. Se žádným z těchto dělníků nebyl sepsán protokol, druhého dne propuštěno bylo pět dělníků a ve vazbě ponechán patnáctiletý učeň Tyrpák Béla a 36letý kovodělník Teper Jánoš, otec čtyř dětí. Dne 4. června 1919 za přítomnosti poručíka Bukovského a opilé herečky Tapolczajsové žádal nadporučík Štrupl policejního inspektora Arnošta Szilagyho, aby s ním šel jako tlumočník oznámiti rozsudek smrti. Na otázku, o koho se jedná, odpověděl Štrupl, že o dva dělníky, a ukázal lístek, na kterém bylo napsáno: Dva dělníci z Čermelské továrny mají býti zastřeleni. Lístek podepsán byl tehdejším županem JUDr. Sekáčem a francouzským generálem Henoquem. Jmenovaní dělníci byli předvedeni. Když inspektor Szilagy tlumočil rozkaz, vrhl se patnáctiletý učeň s hrozným nářkem Szilágymu kolem krku a líbaje jej prosil za milost. Szilágy poukázal Štruplovi na lehkomyslné jednání, zejména na nezletilost učňovu, byl však odbyt Štruplem, že je mu to jedno i kdyby to bylo 6leté děcko, že za to odpovídá Sekáč a Hennoque. Poručíku Bukovskému, který se připojil k protestu policejního inspektora a zdráhal se veleti při popravě, vyhrožoval Štrupl, že jej dá zastřeliti také. Na výzvu Štrupla, že potřebuje k popravě osm mužů ze 60 mužů vojenské policie, hlásil se pouze jeden cikán, tak že Štrupl určil rozkazem lidi k popravě sám.

O 8. hodině ranní bez jakéhokoli protokolu byla provedena poprava zastřelením. S jakou lehkomyslností postupováno bylo, svědčí, že poprava konala se za přítomnosti matky 15letého učně, bez zástupce velitelství, bez tlumočníka, bez kněze a lékaře. Rodině dělníka Tepery nebylo nic sděleno. Vyšetřeno bylo, že v naznačené době konaly se na županském úřadě konference za předsednictví župana Dr. Sekáče, za účasti francouzského generála Henoquea, policejního kapitána Kohouta a francouzského kapitána Casteyie. Z těchto konferencí dostala vojenská policie přímý rozkaz, aby sledovala dělnické hnutí s poukazem, že musí se dáti odstrašující příklad, aby se dokázala pevná ruka úřadů.

Podepsaní se táží:

Proč soudní vyšetřování tohoto případu zavedlo se teprve na základě interpelace?

Proč bylo umožněno nadporučíkovi Štruplovi, aby v době vyšetřování odejel do Ameriky ve funkcí organisátora ťSokolaŤ?

Proč nebyla dosud podána žaloba na hlavní vinníky: Dr. Sekáče, generála Henoquea a hlavní spoluvinníky vraždy 15 letého hocha a 36 letého dělníka, otce 4 dětí?

Jsou dotazovaní ministři s to, dáti rodičům hocha a pozůstalým dělníka Tepery náležité odškodnění?

V Praze dne 13. ledna 1921.

L. Surányi, Tausik, Borovszky, Darula,

Blažek, Burian, Toužil, Haken, J. Krejčí, Svetlík, Koutný, Houser, Teska, Malá, Skalák, Dr. Šmeral, Kučera, Skaunicová, Mikulíček, Rouček, Kunst, Merta.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP