Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1245.

Interpelace

posl. Josefa Šamalíka, B. Bezděka a spol.

ministru vnitra

o zneužití úřední moci obecních a četnických orgánů oproti členům spořitelního a záloženského spolku v Opatovicích, okres Hustopeč na Moravě.

Spořitelní a záloženský spolek v Opatovicích, okres Hustopeč na Moravě objednal pro své členy 26. září 1920 uhlí u Ústřední Jednoty čes. hospodářských společenstev úvěrních pro Moravu a Slezsko v Brně. Bylo jí poukázáno 500 q uhlí, jež přišlo: dne 27. prosince 1920: 100 q, dne 31. prosince 1920: 100 q, dne 3. ledna 1921: 300 q. Členů spolku jest 70. Z prvního vagonu přiděleno členům po 130 kg uhlí. Když dosel druhý vagon uhlí, poslal místní starosta p. Zajíc dopis předsedovi dozorčí rady Kadeřánkovi, v němž oznamuje, že na ústní sdělení p. okres. hejtmana v Hustopeči uhlí Spořitel, a zál. spolku zabavuje — a že musí býti předáno místní hospodář. radě k rozdělení. Uhlí to bylo povoleno pro Ústřed. Jednotu a její přičleněné spolky od ministerstva věřejných prací — na což se spolek odvolal. Když přišly dva vagony uhlí (300 q) a byly 3. ledna t. r. do Opatovic dovezeny, byly hned mezi členstvo rozdělovány. Večer k 9. hodině přišel obecní sluha s přípisem obecního starosty k funkcionářům Spořitel. a založ. spolku, v němž p. starosta, odvolávaje se na výnos zem. polit. správy — uhlí zabavuje. Dopis byl bez čísla, bez data, jen s ob. razítkem a podpisem: Jan Z. starosta. Dne 4. ledna t. r. ráno svolal předseda Spoř. a zál. spolku p. Janíček předsednictvo spolku a přizval náměstka starosty obce, jemuž sdělil, že přenechá spolek pro otop školy 30 q uhlí. Žádal zálohu à 50 Kč na 1 q. Pan náměstek prohlásil, že na uhlí nereflektuje. Proto započato s dalším rozdělováním uhlí mezi členy spolku.

Na místo, kde se uhlí rozdělovalo, přišel starosta obce Zajíc v průvodu dvou četníků, vyvolal p. předsedu spolku Janíčka a prohlásil mu, že uhlí spolku zabavuje. Také jeden z četníků prohlásil uhlí za zabavené přes to, že předseda spolku ukazoval nákladní list si razítkem a číslem ministerstva veřejných prací. Četník nařídil, aby předseda spolku odebral se do obec. kanceláře, což týž v průvodu členů představenstva spolku učinil. V obec. kanceláři založili protokoly. Dva členové představenstva odjeli na poradu do Brna — a předseda spolku na zpáteční cestě zastavil se na četnické stanici — kde chtěl odevzdat vyjádření Ústřední Jednoty o zabaveném uhlí. Četník Buchálek však předsedu Raiffeisenky p. Janíčka zatkl. Na dotaz, proč tak činí, odpověděl: ťPro poškození autority zákona. My si autoritu musíme zjednatiŤ. Na to byl předseda záložny p. Janíček o půl 4. hod. odpol. městečkem Rajhradem dvěma četníky do Židlochovic zaveden — a ve společnosti pytláků — uvězněn. Teprv druhého dne byl po soudním výslechu propuštěn.

Předseda spolku Raiffeisenky byl po 12 roků starostou obce Opatovic. Nikdy trestán nebyl. Je to čestný muž a vážný rolník! Zatčení jeho četníky jest pro něho strašnou potupou a velkým ponížením.

Zabavení uhlí jak ob. úřadem, tak četníkem bylo úplně bezpodstatné. V obchodě p. Kordíka jest na skladě až 50 q uhlí dubňanského. Starosta obce Zajíc sám odřekl úřední příděl 600 q tohoto uhlí.

Dne 7. ledna t. r. jednali: náměstek starosty obce p. Blažej a místopředseda Raiffeisienky p. Božek u okr. polit. správy v Hustopeči stran uvolnění uhlí, kdež dostalo se jim p. drem. Mohelnickým ujištění, že uhlí — z poslední zásilky (300 q) až na 30 q pro školu — zabaveno není.

V týž den však obdržela správa Raiffeisenky následující přípis:

Správě Raiffeisenky

v Opatovicích.

Na základě nařízení okresní politické správy v Hustopeči ze dne 7. ledna 1921 č. 15-A žádáte se, byste zítra dne 8. ledna o 8. hod. dopoledne předložil seznam rozděleného uhlí ze zabaveného do obecní radnice.

Zároveň se žádá, by byl vyslán zástupce shora uvedené Raiffeisenky k ú-řednímu rozdělování zabaveného uhlí, též dne 8. ledna do ob. radnice o 8. hod. dopoledne. Představenstvo obce v Opatocích, dne 7. ledna 1921.

Jan Z. starosta.

Dne 8. ledna t. r. bylo za asistence četnictva členům Raiffeisenky uhlí ze sklepů bráno a ponecháno jim pouze po 50 kg. Sebráno jim bylo uhlí t z těch vagonů prvnějších, které zabaveny vůbec nebyly. Uhlí to bylo pak vnucováno lidem, nečlenům, kteří ho ani nežádali.

Z celého případu jest jasno, že obec. úřad v Opatovicích a četnictvo v Rajhradě — zneužito své úřední moci — proti členům, hlavně předsednictvu Raiffeisenky, neboť zabavovali uhlí, jež bylo ministerstvem veř. prací pro veřejné zásobení uvolněno, vzdor tomu, že v obci leželo uhlí na skladě ve volném obchodě, a že obecní úřad odmítl příděl uhlí pro veřej. zásobení jako nepotřebný.

Není pochyby, že tu zejména obecní starosta Zajíc dopustil se zneužití úřed. moci oproti členům Raiffeisenky, bezdůvodně povolával četnictvo k opatřením nezákonným, že vynucoval rozhodnutí o. polit. úřadu v Hustopeči, předstíraje nedostatek topiva v obci Opatovicích, ač ho tam nebylo a není.

Četník Buchálek zneužil úřední moci své svévolným, neodůvodněným zatčením zachovalého občana, dlouholetého starosty p. Janíčka, uvedl jej v hanbu — a poškodil ho na pověsti a cti.

Tyto přehmaty provedeny z politických příčin — a proto jsou tím odsouzení hodnější.

Podepsaní se táží:

Jste pane ministře ochoten shora uvedený případ dáti co nejrychleji vyšetřiti?

Jste ochoten zaříditi, aby nevinně zatčenému předsedovi Raiffeisenky v Opatovicích p. Janíčkovi dostalo se náležité satisfakce a aby zneužívatelé úřední moci v obcí Opatovicích a na četnické stanici v Rajhradě byli náležitě potrestáni?

Jste ochoten zaříditi, aby u okr. polit. správy v Hustopeči bylo nestranně s občanstvem jednáno a rozhodnutí byla vynášena teprv po řádném vyšetření poměrů spravedlivě a nestranně?

V Praze 12. ledna 1921.

Jos. Šamalík, B. Bezděk,

Kopřiva, Tomik, Rozsypalová, Košek, Myslivec, Roudnický, Adamovský, Tománek, F. Navrátil, Sedláček, Vrabec, Bobok, Dr. Buday, Dr. Kmeťko, Hancko, Dr. Juriga, Kaderka, Janalík, Onderčo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP