Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1243.

Interpelace

poslanců Ant. Nováka, Jaroslava Astera a soudruhů

na ministra vnitra a ministra národní obrany

o způsobu zakročení četnictva a vojska u příležitosti stávky v Mostě dne 14. prosince 1920.

V pondělí 13. prosince vypukla částečná stávka horníků v revíru Mosteckém, která se druhého dne rozšířila. Klid nebyl nikde porušen. Policie i úřady měly o celém hnutí podrobné zprávy. V úterý 14. prosince dopoledne zatčen byl na rozkaz správce okresní politické správy v Mostě akční výbor, který zasedal tou dobou v Měcholupské pivnici. Zatčení stávkového výboru vyvolalo značný rozruch mezi stávkujícími. Ti odebrali se před budovu okresní politické správy a část dělnictva počtem asi 50 osob odebrala se do budovy okresní politické správy, kde byla přijata. vrchním komisařem Holičem. Před budovou vzrostl zatím zástup dělnictva na 5 až 600 osob. Stávkující dělníci přednesli vrchnímu komisaři Holičovi klidným způsobem žádost, aby zatčení členové akčního výboru byli propuštěni. Vrchní komisař Holič prohlásil deputaci, že sám žádosti vyhověti nemůže, že musí si vyžádati informace od nadřízených úřadů. Mluvčí stávkujících dělníků opustili po té místnosti okresní politické správy, a stejně klidně odešli i druzí dělníci, kteří během jednání shromáždili se na chodbách rozsáhle budovy.

Správce okresní politické správy požádal ve 3/4 na 9 hodin dopoledne telefonicky posádku v tak zv. nových kasárnách, asi 25 minut vzdálených, o vyslání jedné setniny vojska. Ježto vyžádaná setnina nebyla o 1/2 10. ještě na místě, povolal správce okresní politické správy telefonicky četu vojska — nováčků — z nejbližších kasáren. V okamžiku, kdy demonstranti po rozmluvě s vrchním komisařem opouštěli budovu okresní politické správy, přišla tato četa vojáků a s nimi 6 četníků, dohromady asi 30 mužů. Správce okresní politické správy dal z okna své pracovny, která nalézá se v zadním traktu budovy, přicházejícímu mužstvu rozkaz k okamžitému vyklizení náměstí. Náměstí toto má podobu trojúhelníku, jehož základnu tvoří budova okresní politické správy. Rozkaz byl vykonán a zástup do polovice náměstí vytlačen, ustupuje do přilehlých ulic. Podle sdělení úřadu bylo prý pojednou dáno heslo, že vojáci nebudou stříleti, a když tito podle daného rozkazu začali opět ustupovati směrem k budově okresní politické správy, postupoval zástup opět proti vojákům. Jeden z demonstrantů oděný uniformou ruského legionáře, vytrhl prý pak jednomu z vojínů pušku a vystřelil. Vojsko zahájilo pak střelbu na ostro do demonstrantů, kteří se dali na útěk. Padlo asi 40 až 50 ran. 50 mrtvých a 22 raněných zůstalo ležeti na dlažbě. Dva zranění ranám svým podlehli, řade jiných byly jednotlivé údy amputovány. Mnozí ze zraněných byli raněni na útěku ze zadu, jeden ze zabitých byl zastřelen a několik osob bylo raněno až v protější ulici vedle hostince ťHammerschmiedeŤ, 150 kroků od budovy okresní politické správy.

Interpelanti zjistili též, že do 20. prosince minulého roku nedaly vojenské úřady ještě ani vyšetřiti a zjistiti celý průběh neblahé události.

Podepsaní se dotazují: dal pan ministr vnitra a pan ministr národní obrany tento případ přísně a nestranně vyšetřiti, z jaké příčiny nebyla dožádaná vojenská pohotovost v čas na místě, kdo dal rozkaz ku střelbě a jakým způsobem bude postaráno o obětí krveprolití?

V Praze, dne 18. ledna 1921.

Ant. Novák, Jar. Aster,

Bechyně, Dr. Meissner, Biňovec, Benda, Fr. Svoboda, Dr. Dérer, Jar. Mašek, V. Johanis, Ulrich, Prokeš, Chalupník, Pik, Remeš, A. Kříž, Dr. Markovič, Kasík, Tadlánek, Srba, Ant. Černý, A. Chalupa.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP