Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1237.

Interpelace

poslanců Fr. Housera, Jos. Hakena a soudruhů

na ministra školství a národní osvěty

pro porušování občanských práv učitelů při volbách do místních školních rad.

Nařízením vlády republiky Československé ze dne 6. listopadu 1920 byly rozpuštěny dnem 31. prosince 1920 místní školní rady zřízené v jednotlivých školních obcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Na jejich místo vstoupily 1. ledna 1921 v činnost nové místní rady školím, zřízené podle zákona z 9. dubna 1920, jímž se upravuje správa školství. Provésti vládní nařízení bylo uloženo ministru školství a národní osvěty v dohodě s ministrem vnitra. Ministerstvo školství a (národní osvěty požádalo zemskou školní radu v Praze, aby provedla, čeho je potřebí k ustavení místních školních rad a k uvedení jích v činnost.

To se stalo výnosem presidia zemské školní rady v Praze 9. prosince 1920, č. 2277, adresovaným předsedům všech okresních úřadů školních a okresním školním inspektorům, již jsou žádáni, aby s urychlením provedli, čeho je třeba. K tomu dodává místopředseda zemské školní rady:

ťPři tom upozorňujeme na jasný úmysl zákonodárcův (§ 21 zákona), aby poměr počtu zástupců školy k počtu zástupců školní obce byl 1 k 2, čemuž by neodpovídalo, kdyby za zástupce školní obce byly voleny rovněž osoby ze řad učitelstva škol národních.Ť

Tento dodatek, jímž se vylučují učitelé z funkce zástupců školní obce, je protizákonný. Zákon o školské správě má v místní školní radě dvě skupiny zástupců: zástupce školy a zástupce školní obce. Zástupce školy volí konference učitelstva ve školní obcí a mohou jimi býti jen učitelé a učitelky, volitelní do obecního zastupitelstva. Zástupců školní obce je vždy dvakráte tolik jako zástupců školy, a jejich volbu vykonávají obecní zastupitelstva přiškolených obcí. Zákon doporučuje přihlížeti k tomu, aby mezi zvolenými byli rodíce dítek ve školní obci školou povinných nebo jejich zástupci. Ani v zákoně, ani v nařízení vládním se nepraví, že by zástupci školní obce nemohli býti občané povoláním učitelé. Učitelé obecními zastupitelstvy do místních školních rad vyslaní nebyli by tam ovšem ve funkci zástupců školy, ale ve funkci zástupců školních obcí.

Citovaný oběžník presidia zemské školní rady v Praze vykonal u předsedů okresních úřadů školních ten vliv, že šíří dál jeho protizákonný výklad § 21 zmíněného zákona. Okresní školní rada v Karlíně přípisem z 27. prosince 1920 č. 3942 nařizuje k volbám do místních školních rad: ťNebuďtež jako zastupitelstvo obce školní voleny osoby z řad učitelstva obecných a měšťanských škol, poněvadž již podle zákona vysílají své zástupce do místní školní rady.Ť

Výnos presidia zemské školní rady v Praze, upírající osobám učitelským občanskou rovnoprávnost, měl podle všech známek za následek, že obecní zastupitelstva vylučovala učitele z volby i tehdy, když uznávala, že by byli v místní školní radě zástupci školní obce nejpovolanějšími.

Podepsaní se proto táží:

1. Je panu ministrovi školství a národní osvěty znám uvedený oběžník presidia zemské školní rady v Praze a nařízení okresní školní rady v Karlíně?

2. Je pan ministr ochoten postarati se, aby byl odvolán jeho odstavec, odporující zákonu, aby za zástupce školní obce nebyly voleny osoby ze řad učitelstva škol národních, a volby, při nichž tento protizákonný výklad rozhodoval, byly zrušeny?

V Praze dne 1. ledna 1921.

Fr. Houser, Jos. Haken,

Borovszky, Burian, Kunst, Mikulíček, Surányi, Merta, Koutný, Kučera, Krejčí, Toužil, Rouček, Skalák, Svetlík, Skaunicová, Malá, Tausik, Dr. Šmeral, Blažek, Teska, Darula.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP