Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1236.

Interpelace

posl. Fr. Housera, Jos. Hakena a soudruhů

na ministra školství a národní osvěty

pro porušování občanských práv učitelů při volbách do okresních výborů školních.

Vládní nařízení republiky Československé ze dne 6. listopadu 1920 zrušuje okresní školní rady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a zřizuje na místo nich v každém školním okrese okresní výbor školní, v městech tvořících zvláštní okres školní, městské výbory školní. Tyto nově zřízené úřady školní mají kromě předsedy a odborných referentů dvě skupiny zástupců: zástupce učitelstva a zástupce občanstva. Obojí zástupce jmenuje předseda zemské školní rady. Na jmenování zástupců učitelstva podává návrhy přednosta okresního úřadu politického slyšev stálý výbor okresní konference učitelské a organisace učitelské v okrese školním. Zástupců občanstva je dvakrát tolik jako zástupců učitelstva a k jejich jmenování podává návrhy přednosta okresního úřadu politického slyšev organisace politických stran v okrese a přihlížeje k zásadě po-měrného zastoupení; pro městský výbor školní jsou jmenováni po slyšení starosty města k návrhu městského zastupitelstva.

Zemská školní rada v Čechách, která provádí ustavení okresních výborů školních, obrátila se oběžníkem presidia z 9. prosince 1920 č. 2276 k přednostům politických správ a ke starostovi hl. města Prahy se žádostí o předložení návrhů a připojila upozornění, že podle jasného úmyslu vládního nařízení (§ 7) má poměr počtu zástupců školy k poctu zástupců občanstva býti i ku 2, čemuž by neodpovídalo, kdyby v okresních výborech školních zástupci občanstva byli z řad učitelstva skol národních, a očekávání, že dostane podle toho upravené návrhy.

Tento výklad oběžníku, vylučující učitele z funkce zástupců občanstva v okresních výborech školních, odporuje vládnímu nařízení, které nezná takového omezení občanských práv u učitelů. Ve zmíněném § 7. nic takového není, § 8. zák. klade tyto podmínky: Zástupci občanstva a jich náhradníci musí být státními občany československými, míti řádné bydliště v okresu školním a věk nejméně 26 let; nesmějí býti vyloučeni ze zápisu do stálých seznamů voličských. Že by jimi nemohli být příslušníci některého stavu, nařízení nikde neuvádí.

Zmíněný výnos presidia zemské školní rady odpírá učitelům právo, které jim dle vládního nařízení naleží, a mělo pravděpodobně vliv na návrhy, jež byly ke jmenování okresních výborů školních zemské školní radě podány. Školní výbory podle nich jmenované nebudou výrazem přání občanstva, které chce mít svým zástupcem učitele.

Podepsaní se táží:

1. Je panu ministru školství a národní osvěty znám zmíněný oběžník presidia zemské školní rady?

2. Je pan ministr ochoten postarati se, aby byl odvolán onom jeho odstavec, jenž odporuje vládnímu nařízení, a návrhy, které pod jeho vlivem byly učiněny, byly prohlášeny za neplatné, tak aby ke jmenování zástupců občanstva v okresních výborech školních byli navrženi občané nejzpůsobilejší bez ohledu na to, jsou-li či nejsou-li příslušníky stavu učitelského?

V Praze dne 11. ledna 1921.

Fr. Houser, Jos. Haken,

Borovszky, Burian, Kunst, Mikulíček, Surányi, Merta, Malá, Koutný, Kučera, Krejčí, Svetlík, Skaunicová, Toužil, Dr. Šmeral, Rouček, Skalák, Tausik, Teska, Blažek, Darula.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP