Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1235.

Interpelace

poslanců Jaroslava Roučka, Edmunda Buriana a soudruhů

na ministerského předsedu a ministry: vnitra, národní obrany, spravedlnosti, sociální péče

o persekuci dělnictva na Moravě.

Po skončení generální stávky nastalo na Moravě rozsáhlé pronásledování dělnictva, které se stávky súčastnilo. Stávkové právo dělnictva bylo tímto způsobem porušeno tak, jak se to dosud nikdy ani ve starém Rakousku nestalo. Dělnictvo bylo hromadně zatýkáno a odváděno do vazby. Nešetřeno při tom ani žen a mladistvých hochů. Některé případy jsou takového rázu, že volají po nejpřísnějším vyšetření. Na elektrárně v Oslavanech propuštěno bylo z práce 63 dělníků. S nimi vypovězen také směnmistr Bedřich Haněl, který jest zaměstnán již 31 roků na dole Kukla, dále Raimund Turek, skladník, zaměstnaný 6 roků rovněž na jámě Kukla v Oslavanech. Oběma těmto propuštěným neklade se za vinu nic jiného, než to, že byli členy Svazu čs. sociálně demokratických horníků v Mostě a členy místní dělnické rady.

Četní zatčení byli na četnickém stanovišti v Oslavanech hrozným způsobem trýzněni. Tak zejména četníky byl zbit dělník Sobotka tou měrou, že ruka mu byla rozbita a opuchla. Strojník Hudec z elektrárny byl dle vlastní své výpovědi na četnickém stanovišti po 2kráte položen na lavici a býkovci zbit tak, že upadl v bezvědomí. Na to byl poléván vodou a když nabyl vědomí, trýzněn poznovu. Dělnice Sedláčková z Oslavan byla na četnickém stanovišti v Oslavanech četníky ztrýzněna tímtéž nelidským způsobem. Syn Matyldy Robotkové z Nové Vsi u Ivančic byl rovněž četníky ztrýzněn. Jeho matka psala o tom stížnost do Brna. Její dopis byl však předán velitelství vojenské posádky v Oslavanech. Robotková byla sem předvolána a vyslýchána nadporučíkem, proč dopis psala. Dopis byl censurován a teprve potom odeslán. Také dělník Veleba z Nové Vsi u Ivančic byl ztrýzněn četníky do krve. Dělnice Chmelíčkova z Ivančic byla ozbrojenou sokolskou hlídkou a četníky vyvlečena v nedbalkách a bosa z domu a dopravena do věznice okresního soudu v Ivančicích. Chmelíčková kojila právě dítě a tím, že byla od kojence odtržena, ve věznici, vážně onemocněla. Její stará matka nesla za ní do věznice plačící dítě, aby mohlo zde býti matkou nakojeno, byla však s dítětem tvrdě odmítnuta. Teprve na zakročení posl. Roučka byla Chmelíčková z vězení propuštěna. Redaktor Rovnosti Vladislav Burian byl po svém zatčení několikráte udeřen do hlavy důstojníky oslavanské posádky.

Podepsaní poslanci Jaroslav Rouček a Edmund Burian: bezprostředně po skončení stávky v Oslavanech odebrali se do Oslavan v době, kdy stanné právo tamtéž bylo již zrušeno, aby hlavně vyšetřili kolik zůstalo žen a dětí po zatčených, kterým je nutno poskytovati podporu a aby se informovali o událostech, které se tu sběhly. Jmenovaní poslanci seděli v obecní kanceláři, když vstoupil místní četnický strážmistr a jeden vojín. Strážmistr vyzval oba poslance, alby se v jich průvodu odebrali do kanceláře velitele místní posádky podpl. Šponara. Poslanci, nechtějíce zavdati podnět k násilnému nějakému zakročení a rozrušení dělnictva, rozkazu tomuto vyhověli. Venku přidružil se k nim ještě třetí četník, ozbrojený puškou s nasazeným bodákem, aby oba poslance doprovázel. Teprve na důrazný protest obou poslanců byl mu dán strážmistrem rozkaz, aby se vzdálil. Podpl. Šponar přijal oba poslance jako obviněné, a příkře se jich otázal, co v Oslavanech dělali. Když mu to bylo vysvětleno, prohlásil, že musí žádat, aby oba poslanci nejbližším vlakem z Oslavan odjeli.

Jest z toho patrno, že na Moravě ruší se nejen stávkové právo dělnictva, ale i právo poslanců po stávce se informovati, jakož i, že tímto způsobem zde vylíčeným porušena byla zřejmě a bezohledně poslanecká imunita.

Podepsaní se táží: Jest pánům ministrům známo, že dělnictvo v Oslavanech i jinde se propouští z práce, aniž by mu jakákoliv vina kromě účasti na generální stávce mohla býti dokázána? Jest pánům ministrům známo, že se tak děje v době beztak stále rostoucí nezaměstnanosti? Jest pánům ministrům známo, jak bezohledně jednáno bylo se zatčenými se strany ozbrojených orgánů četnických a vojenských?

Jsou páni ministři ochotni případy těmito podrobné se zabývati a přísně je vyšetřiti, z jednati si i náležité jasno o porušení poslanecké imunity a dáti postiženým náležitou satisfakci? Jsou páni ministři ochotni dopomoci k platnosti právu a spravedlnosti, na něž všichni občané naší demokratické republiky mají snad dosud nárok?

V Praze dne 11. ledna 1921.

Jaroslav Rouček, Edmund Burian,

Houser, Kučera, Skaunicová, Tausik, Surányi, Borovoszky, Darula, Toužil, Svetlík, Mikulíček, Krejčí, Merta, Malá, Teska, Haken, Koutný, Skalák, Dr. Šmeral, Kunst, Nagy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP