Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1231.

Interpelace

poslance J. Dubického, Dr. Kubíčka a soudruhů

na ministra obchodu a sociální péče

ohledně těžkých poměrů horských ručních tkalců na Jilemnicku a v okresích sousedních.

Z Krkonoš a horských okresů na Jilemnicku, Vysocku, Semilsku a Novopacku, docházejí smutné zprávy o strastiplném životě tamního horského lidu, který živí se domáckou prací, hlavně pak tkalcovstvím a broušením skla, neboť chudá horská půda neposkytuje mu dostatečné životní existence. V létě mohli lidé aspoň pracovati na polích, aby zahnali bídu, teď v zimě však trpí horalé nezaměstnaností, což týká se hlavně ručních tkalců. Nedávno podali jsme na pana ministra sociální péče interpelaci, v níž byly vylíčeny těžké poměry lidu, domáckou prací zaměstnaného, a žádali jsme nápravu. Bohužel nevidíme do dnes jediného činu ze strany vlády, který by směřoval k odstranění bídy v horách a upravil poměry v domácké prácí aspoň tak, jak bylo usneseno zákonem o ochraně domácké práce ve starém Národním shromáždění.

A přece nejen z důvodů sociálních, ale i národních je krajně nutno, aby horám v Podkrkonoší věnována byla zvýšená a stálá pozornost. Lid tamní je dobrý, snášelivý a hluboce národně cítící, takže je pevnou hrází proti germanisaci, postupující z Liberecka a Jablonecka. Ani reforma půdní nepřinese tomuto lidu zlepšení v jeho hospodářských poměrech, poněvadž není zde tolik velkostatků, aby aspoň z častí mohla býti půda drobnému lidu přidělena. Z toho vysvítá, že jedině účelnou podporou domácké práce, zákonnou její úpravou a vymaněním českého lidu z řad nesvědomitých faktorů a německých vývozců, dají se vytvořiti poměry sociálně utěšenější.

Ruční tkalci na Jilemnicku a v okresích sousedních marně dosud volají po náležitém přídělu příze. Tu a tam — jednou za dva měsíce, vyprosí si práci na jeden stav, více nic ... Lid, dříve tak pořádný a na sebe dbalý, žije uboze a pomoc mu od nikud nepřichází. Naproti tomu v sousedních okresích, jabloneckém nebo libereckém, hostince jsou plny, zábavy jsou několikráte v týdnu, jídla dostatek. O německé okresy je prací pro tkalce postaráno, o české nikoliv. Tato nespravedlnost přímo bije do očí a vyvolává oprávněné rozhořčení.

Podepsaní se proto táží:

Je pan ministr obchodu ochoten naříditi lnářské komisi v Praze, aby ručním tkalcům v horách byla příze pravidelně přidělována v míře dostatečné?

Je ochoten naříditi revisi ve lnářské komisi, aby bylo zjištěno, komu je příze pro domácké tkalce poskytována a v jakém množství?

Je. pan ministr ochoten postarati se o to, aby ve lnářské komisi zastoupen byl také Ústřední svaz pro domácký průmysl se sídlem v Praze, Havlíčkovo nám., který je mluvčím a zástupcem všeho lidu v domácké práci zaměstnaného, a v němž jsou zejména soustředěna tkalcovská družstva ručních tkalců z hor?

Je pan ministr sociální péče ochoten provésti zákon o ochraně domácké práce usnesený býv. Národním shromážděním a naříditi, aby obvodní komise revidovaly příděly příze a dbaly spravedlivé její distribuce?

V Praze dne 12. ledna 1921.

J. Dubický, Dr. Kubíček,

Chlebounová, Vraný, Dr. Černý, Mašata, Prokůpek, Rychtera, J. Hálek, Dr. Srdínko, Dr. Hnídek, Sonntág, Jan Černý, Tůma, Křemen, Molík, Mach, Beran, Bradáč, Staněk, Sopko.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP