Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1213.

Interpelace

poslance F. Petrovického a soudruhů

ministrům obchodu a veřejných prací

pro rušení zákona ze dne 23. ledna 1920, kterým se omezuje prodej a pronájem hotelů a pensionátů a pro přezírání kompetence hotelového instruktorátu.

V §§ č. 1 a 2 se praví: "Prodej anebo pronájem hotelů a pensionátů nebo jejich částí k jiným účelům nežli ku přechovávání cizinců bez povolení ministra průmyslu, obchodu a živností se zakazuje. Rovněž se zakazuje užívati v hotelích a pensionátech jednotlivých místností, určených ku přechovávání cizinců k jiným účelům.

Smlouvy tomuto §u odporující jsou neplatné.

Ministerstvo obchodu může, kde se toho potřeba objeví, dáti poznamenati zákaz prodeje nebo pronájem v pozemkových knihách.

Zápis vlastnického nebo pachtovního práva může býti povolen jen, vykáže-li se povolením ministerstva průmyslu, obchodu a živností.

Má-li býti zastaven výkon oprávnění živnostenského ku přechovávání cizinců v hotelích a pensionátech, je k tomu potřeba svolení ministerstva průmyslu, obchodu a živností v těch případech, kde další provozování živnosti osobou jinou není zajištěno. V daném případě mohou býti učiněna vhodná opatření, zabezpečující další výkon tohoto živnostenského oprávnění."

Přes toto úřední vyjádření přece hotel "U Saského dvora" v Praze II. se ruší a téměř 30 pokojů již po několik neděl se upravuje pro kanceláře banky, aniž příslušné úřady energicky zakročily a postaraly se o plnění zákona. Mimo tento hotel v posledních právě dnech zrušila Živnobanka starý hotel "U černého koně", dále ministerstvo financí zakoupilo a zrušilo hotel "Baroch". Je skutečně s podivením, že není žádného výkonného orgánu, který by bděl nad zachováním shora citovaného zákona; nebo příslušní činitelé jsou bezmocni!? Hotelová kalamita jest v Praze značná a přece není nikoho, kdo by v zájmu veřejnosti a dobré pověsti města Prahy staral se o pořádek.

Mimo to bytové komise špatně chápou svoji působnost. Nehledají bytů tam, kde jsou byty o 10 až více pokojích. Těm se vyhýbají a je pardonují, avšak pokoušejí se v poslední době zabírati pokoje v hotelích, jichž počet dnes ani z daleka nestačí potřebám cizineckého ruchu. Cizinci vyhledávají dnes soukromé ubytování, v němž platí velké obnosy za často nepohodlné přespání a ztěžují si na nedostatek pokojův v pražských hotelích. Proto počínání kterékoliv bytové komise je protizákonné, ježto v hotelnictví nesmí nastati změna do té doby, dokud nerozhodne o tom ministerstvo obchodu a zvláště jeho hotelový instruktorát.

Zákonem ze dne 4. prosince 1919, vyhlášeným pod č. 649 Sb. z. a n. ze dne 19. t. m. 1919 byl zřízen instruktorát hotelní. O všech těchto svrchu označených nezákonných krocích nemá zmíněný úřad hotelní vědomí. Jeho zákonem stanovená kompetence se přehlíží a tu právě se dějí nepřístojnosti, na které oprávněně žalují příslušní živnostníci, zaměstnanci a cizinci.

Proto táží se podepsaní pp. ministrů obchodu a veřejných prací:

1. Jsou jim známy vylíčené případy?

2. Jsou po úředním vyšetření ochotni, sjednati nápravu v duchu citovaných zákonů a podepříti pravomoc hotelového instruktorátu?

V Praze dne 11. ledna 1921.

Petrovický,

Špaček, Purkyňová, Dr. Stránský, Mašek, inž. Bečka, Bergman, Votruba, Veverka, Zavřel, inž. L. Novák, G. Navrátil, Dyk, Stejskal, Modráček, Hudec, Dr. Lukavský, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Dr. Hajn, Dr. Matoušek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP