Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1211.

Zpráva

rozpočtového výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1038)

o oběhu československých státovek na Hlučínsku, Vitorazsku s Valčickem, Československém Těšínsku, Podkarpatské Rusi a Slovensku, pokud na těchto dvou územích okolkování bankovek podle zákona z 25. února 1919, čís. 84 Sb. z. a n. provedeno nebylo

Výměna bankovek Rakousko-uherské banky za československy okolkované bankovky se současným zadržením poloviny bankovek, aby tak položeny byly základy k úplnému osamostatnění československé měny podle zákona ze dne 25. února 1919, čís. 84 Sb. z. a n., nemohla býti provedena v celém území Československé republiky proto, že některá území byla postižena vpádem maďarských bolševiků (na Slovensku a Podkarpatské Rusi) a jiná byla k republice definitivně přivtělena mnohem později (Hlučínsko, Vitorazsko s Valčickem).

V těchto územích bylo nutno prováděti výměnu bankovek Rakousko-uherské banky a výměnu cizích valut, jež do té doby byly zákonitou měnou na územích z jiných států k republice přivtělených, postupně a za různých podmínek. Poněvadž byly v té době v oběhu již nové československé státovky, nemohlo přirozeně provedeno býti okolkování, nýbrž nastala prostě výměna za bankovky Rakousko-uherské banky a výkup zákonných platidel na dotčených územích obíhajících.

Při tom však nemohlo býti provedeno ustanovení §u 1 zákona ze dne 25. února 1919, č. 84 Sb. z. a n. v takovém rozsahu jako podle zmocnění tímto §em daného provedl ministr financí při původním okolkování bankovek a nebyla proto zadržena polovice směněných bankovek a vykoupených valut na státní nevypověditelnou půjčku.

Poněvadž okolkováním bankovek Rakousko-uherské banky bylo provedeno skutečné odloučení naší měny od bývalé měny společné a dalším zákonem ze dne 10. dubna 1919, čís. 187 Sb. z. a n. upraven byl oběh a správa platidel v republice a přesně vymezen přípustný oběh státovek §em 10 tohoto zákona, je nutno jasně a určitě vysloviti, že československé státovky vydané na směnu a výkup dosavadního oběživa v těchto jmenovaných územích náležejí do onoho počtu státovek, jež smějí býti vydány podle odst. 1. §u 10 zákona ze dne 10. dubna 1919, čís. 187 Sb. z. a n.

Státní správa finanční chce tu míti jasně a přesně zákonem vysloveno a potvrzeno, že v republice naší nerozmnožuje se oběh papírových peněz nad přesnou zákonem stanovenou míru.

Okolnost tuto je třeba zdůrazniti také proto, že ačkoli správa našich platidel prováděna jest bankovním úřadem ministerstva financí, tedy úřadem ministrovi financí podřízeným, že přes to přece měnová politika tohoto úřadu opřena jest jedině o pevný základ zákonů a neuchyluje se od nich v žádném případu.

Rozpočtový výbor projednal osnovu zákona a doporučuje ji ku schválení v předloženém znění:

Zákon

ze dne ........................................................... 1920

o oběhu československých státovek na Hlučínsku, Vitorazsku s Valčickem, Československém Těšínsku, Podkarpatské Rusi a Slovensku, pokud na těchto dvou územích okolkování bankovek podle zákona z 25. února 1919, čís. 84 Sb. z. a n. provedeno nebylo.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Směny a výkupy i ostatní úkony měnové, které provedeny byly:

1. na Hlučínsku podle zákona z 30. ledna 1920, čís. 76 Sb. z. a n. a nařízení vlády ze 4. květná 1920, čís. 322 Sb. z. a n.,

2. na Vitorazsku a Valčicku podle nařízení vlády z 27. července 1920, čís. 453 Sb. z. a n.,

3. na Československém Těšínsku podle nařízení vlády ze 3. srpna 1920, čís. 468 Sb. z. a n. a zvláště podle opatření Stálého výboru Národního shromáždění z 8. října 1920, čís. 583 Sb. z. a n.,

4. na Podkarpatské Rusi a na Slovensku, pokud na obou těchto územích bankovky nebyly okolkovány, podle nařízení vlády z 12. října 1920, čís. 576 Sb. z. a n.,

považují se za výkon měnových opatření podle zákona z 25. února 1919, čís. 84 Sb. z. a n., jež ukončují původní okolkování bankovek podle tohoto zákona.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.

V Praze dne 12. ledna 1921.

Bradáč Bohumír v. r.

předseda.

Malypetr v. r.

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP