Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1210.

Naléhavá interpelace

poslanců F. Zeminové, Dr. Frankeho, J. Slavíčka, Al. Tučného a druhů

vládě republiky Československé,

o hrozivě se objevující katastrofě vyživovací, rostoucí drahotě a tísni v zásobování uhlím, látkami, o nedostatku obydlí, jakož i o nevelké iniciativnosti a o organisační nepohotovosti úřednické vlády co do řešení těchto problémů.

Dne 4. listopadu m. r. prohlásil pan ministr zásobování Průša v zásobovacím výboru: ťNení třeba pesimismu v otázkách zásobovacích, když domácí produkce vykoná svojí povinnost a na liknavé zemědělce nepošleme vojenské rekvisice, protože to nepůsobí.Ť

Máme počátek ledna, do nových žní jest ještě plných 7 měsíců, ale ze všech končin republiky docházejí veliké stížnosti a četné deputace, stěžující si, že není dostatek brambor, zásobování chlebem a moukou vázne napořád, drahota uhlím, byty a látkami stoupá všeobecně a trýzní ohromné procento obyvatelstva až k nesnesení.

Kdo miluje stát, chce zabezpečiti klidný jeho vývoj a komu život ochuzeného lidu není lhostejný, je přetížen starostmi jak bude dál a stalo-li se vše, co je v lidské možnosti, aby budoucnost naše nebyla vydána v šanc náhodám, výbuchům nespokojenosti a zbytečným otřesům státu.

Nejen my, socialisté, ale i četní poctiví republikáni ze řad zemědělských a výrobních, všichni obracejí se s vřelými apely na zemědělce a zástupce výroby průmyslové, aby plnění povinností výrobní vrstvy usnadnili situaci státu a obyvatelstva.

Vláda úřednická bohužel v těchto nejdůležitějších otázkách nezachovala si vedoucí iniciativy. Nechala vše běžeti svým. chodem až nyní, když chaos zásobovací se těžce provaluje, vydává provolání k zemědělcům.

Pouhá provolání nestačí. Schvalovali jsme a podporovali vládu, když ostře tlumila a potlačovala pokusy o komunistické akce. Ale naše strana, která svými stoupenci zachránila klidný vývoj státu prací na dolech, železnicích, v továrnách a i v zemědělství, má plné právo žádati od vlády, aby s touže energií potlačovala se také sabotáž a revolta bohatých a výrobních vrstev tohoto státu.

Boháči však daně špatně platí, dozor nad výrobou a zisky není žádný, výkupy obilí klesly od 8. prosince m. r. na 1/3 výkupů dřívějších, dovoz potravin vláda z ciziny nedovolovala, sama však také náležitým způsobem jej neobstarala.

Brambory, ač je počasí příznivé, se málo vykupují a rozesílají. Uhlí se dovoluje stále zdražovati, v otázce bytové se nestalo téměř ničeho.

Vládě chybí buď dobrá vůle nebo iniciativnost. Protože chápeme jako strana socialistická, ale státní a národní myšlence věrná, vážnost doby a tíhu všeobecné situace zásobovací, vznášíme na vládu tyto dotazy, které mohou býti počítány i za návrhy, jak řešiti akutní krise:

1. Jest vláda ochotna, vzhledem k blížícím se jarním pracem zemědělským vydati ihned zákon, podle kterého tresce se vězením od 6 měsíců do 5 let neodůvodněné neosetí či neosázení polí?

2. Jest vláda ochotna, působiti na sražení neudržitelných cen cukrovky, aby tak půda zůstala většinou u nás zachována pro osetí obilninami, a omeziti z téhož důvodu také osívání zemědělské půdy hořčicí, boby a jinými pro výživu neužitečnými plodinami?

3. Vydá vláda přísný zákaz, podepřený dostatečnými tresty, proti zkrmování ušlechtilého obilí a mléka dobytkem?

4. Potrestá přísně také mlynáře, kteří obilí k účelu tomu šrotují?

5. Nařídí vláda okamžité nucené výmlaty obilí na velkostatcích a všude tam, kde odvádění kontingentu bezdůvodně vázne?

6. Nařídí vláda vojenské rekvisice a prohlídky všude, kde objeví se pasivní resistence v odvádění kontingentu obilí a brambor?

7. Vyhoví vláda přání poctivých a stát svůj milujících zemědělců, aby ti, kteří bez dostatečné omluvy neodvádí kontingenty, byli trestáni pokutou 1000 korun za nedodaný 1 q obilí a 500 korun za neodvedený 1 q brambor v obvodu celé republiky?

8. Bude každé popouzení a svádění k nepodvádění kontingentu spravedlivě předepsaného, ať provádí se slovem či tiskem, přísně trestáno jako přečin proti bezpečnosti státu?

9. Prohlásí vláda všechno obilí a brambory na velkostatcích a větších usedlostech zemědělských (malozemědělci musí pravidelně živiti četné rodiny) za propadlé státu bez náhrady, když odvádění kontingentu vázne bez věcných důvodů?

10. Uvolní a bude podporovati vláda dovoz potravin a levných surovin z ciziny, když sama pro těžkopádný aparát byrokratický nemohla otázky tyto zmoci?

11. Utvoří však ihned vláda řádný dozorčí úřad nad dovoz či potravin, bavlny, látek a j., aby: 1. dodržovaly se prodejní ceny zboží podle nákupu v cizině s pouhým občanským ziskem, 2. aby nepovolovaly se nákupy za zřejmě převržené ceny, 3. aby uvolnili se a povolily obchody kompensační za naše výrobky, jichž máme nadbytek za potraviny z ciziny, a 4. aby byla přísně kontrolována distribuce, by některé kraje nevyšly na prázdno a jiné nebyly zásobeny zase nadbytečně.

12. Je vláda ochotna, podporovati návrh senátora Lysého, aby byla ihned vypsána všeobecná půjčka občanská na opatření potravin z ciziny?

13. Jest pan ministr financí ochoten, uvolniti valuty, napomáhati úvěru v cizině atd., aby tím dovoz potravin byl uspíšen?

14. Zkoumá vláda světový trh a ceny rýže, luštěnin, kukuřice a j. produktů živných, jejichž nákup by se taktéž doporučoval?

15. Je předpisován kontingent podle druhů obilí anebo pouze obilin? V poslední době odvádí zemědělci téměř jen ječmen, který se plně zužitkovati nedá, kdežto žita a pšenice odvádí se poměrně nepatrné množství.

16. Proč chrání vláda zbohatlé textilníky před dovozem levné bavlny, když látky by podle dnešních cen surovin mohly klesnouti až o 50%? Proč stále jen ta starost o blaho milionářů, když občané pro drahotu věcí musí choditi ošumělí?

17. Co je se ztroskotáním prodeje cukru v cizině? a je-li pan ministr Dr. Hotowetz ochoten odpovídati se parlamentu z obrovských ztrát, jež republice včasným neprodáním cukru vznikly?

18. Proč nesníží se ohromné ceny cukru a. nevydává se dávka na leden, když rafinerie i cukrovary jsou zbožím přeplněny a cizina náš cukr zakoupiti nechce?

19. Přičiní se pan ministr veřejných prací, aby otopné uhlí pravidelněji bylo občanstvu vydáváno? V prosinci celá řada škol a úřadů pro nedostatek uhlí byla uzavřena, ačkoliv na Rakovnicku a j. podle sdělení samého pana ministra veřejných prací zůstává uhlí ležeti na haldách, takže ministerstvo pomýšlí na vývoz jeho do ciziny?

20. Co jest pravdy na zprávách, že pan ministr financí hodlá zrušiti daň z válečných zisků, ačkoliv daň ta státu dosud mnoho nevynesla?

21. Hodlá naopak pan ministr financí daň z válečných zisků zvýšiti o 100%, a dáti jí v nejbližší době zabrati za pomocí samosprávy?

22. Proč vláda nechce jednati o našich důležitých návrzích ve sněmu a senátu na řešení otázky bytové?

23. Jest ochotna vláda svolati ihned strany a zástupce stavů, hlavně odborníky, aby vážně luštily se zásady možného ponenáhlého přechodního hospodářství?

V Praze dne 11. ledna 1921.

F. Zeminová, Dr. Franke, J. Slavíček, Al. Tučný,

Laube, Pelikán, Sajdl, Dr. Vrbenský, Hrušovský, Špatný, Langr, Landová-Štychová, Dr. Uhlíř, Buříval, Dr. Bartošek, Sladký, Stříbrný, Pechmanová, Hrizbyl, Netolický, Drobný, Draxl, Trnobranský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP