Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1202.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ............................................................... 1921,

kterým se mění §§ 2 a 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., jímž se upravuje přejímání vojenských gážistů bývalé rakousko-uherské, rakouské a uherské branné moci do branné moci republiky Československé a jímž se upravují zaopatřovací nároky bývalých vojenských gážistů, kteří se na československém národě provinili.

Národní Shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení § 2, třetí odstavec a § 5, první odstavec zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., pokud se týkají omezení vojenských zaopatřovacích požitků V. a vyšší hodnostní třídy na výměru VI. hodnostní třídy, se zrušují.

§ 2.

Provedení tohoto zákona přísluší ministru národní obrany v dohodě s ministrem, financí.

§ 3.

Zákonu tomuto přiznává se zpětná účinnost ode dne 1. června 1920.

Důvodová zpráva.

Rozpočtový výbor Národního shromáždění projednávaje státní rozpočet republiky československé pro rok 1919, usnesl se na resoluci, otištěné ve zprávě rozpočtového výboru ze dne 21. června 1919 (tisk 1218) bod XI, 3. odstavec tohoto znění:

"Vláda, resp. ministerstvo národní obrany se žádá, aby vzhledem k velkému zatížení pensemi vojenskými, které státnímu rozpočtu prostým příjímáním bývalých rakousko-uherských a rakouských důstojníků do občanství naší republiky vzniká, užila přísného šetření a přísných pravidel pro uznávání státních příslušností těchto lidí, aby podala, bude-li potřeba návrh zákona; změňujícího nárok bývalých důstojníků rakousko-uherské a rakouské neb uherské armády, aby z požitků pensijních vyloučeni byli zvláště ti, kteří se na našem národě těžce prohřešili a aby pensijní nárok vysokých šarží byl určen níže, resp. jen minimálně."

Resoluce tato byla v 60. schůzi Národního shromáždění dne 26. června 1919 (viz těsnopiseckou zprávu stránku 1777) schválena

V důsledku tohoto usnesení Národního shromáždění bylo pojato též do vládní předlohy zákona o úpravě přejímání vojenských gážistů bývalé rakousko-uherské, rakouské a uherské branné moci do branné moci republiky Československé a jímž se upravují zaopatřovací nároky bývalých vojenských gážistů, kteří se na československém národě provinili, v §§ 2. třetí odstavec a 5. první odstavec ustanovení o redukci vojenských zaopatřovacích požitků na požitky VI. třídy hodnostní. Při tom vycházelo ministerstvo národ. obrany z toho předpokladu, že obdobné ustanovení bude přijato též pro poživatele občanských zaopatřovacích požitků.

Že jest zapotřebí, aby komplex otázek řešených zákonem ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., vymezen byl souběžně jak u civilních zaměstnanců, tak i u zaměstnanců vojenských, vyplývá i z připomínek pana presidenta republiky Československé ze dne 16. února 1920, jimiž vrátil zákon, o jehož novellisaci se jedná, k novému projednání.

Obdobná oprava u civilních státních zaměstnanců však provedena nebyla. Nebyla obzvláště též zavedena redukce zaopatřovacích požitků civilních pensistů na výši VI. třídy hodnostní.

Jest pochopitelné, že percipienti vojenských požitků zaopatřovacích cítí se ustanovením zákona z 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n. o redukci vojenských zaopatřovacích požitků oproti percipientům občanských požitků zaopatřovacích zkráceni a že snaží se docíliti v tom směru postavení na roven civilním státním zaměstnancům. Mnohými podáními obrátili se jednotlivě jak na Národní shromáždění, tak i na nejvyšší úřady státní, domáhajíce se toho, aby ustanovení shora uvedeného zákona o redukci zaopatřovacích požitků bylo zrušeno.

O jedné takové petici bývalých rakousko-uherských, rakouských a uherských generálů československé státní příslušnosti pojednával též branný výbor sněmovny poslanecké, který usnesl se ve svoji schůzi dne 26. listopadu na tom, že má býti ustanovení § 2 a 5 zákona ze dne, 19. března 1920 o redukci vojenských zaopatřovacích požitků zrušeno.

Ministerstvo národní obrany uznávajíc, že zmíněným ustanovením o redukcích vojenských zaopatřovacích požitků byla zavedena nesrovnalost v poměru k poživatelům občanských požitků zaopatřovacích na úkor poživatelů vojenských pensí, jakož i přihlížejíc k naznačenému usnesení branného výboru sněmovny poslanecké podává připojenou osnovu novelly k zákonu ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n.

Přijetí osnovy této bude míti — co do textace zákona pozměňovaného — za následek, že v § 2 odstavec 3. odpadne věta "avšak nejvýše výměrou požitků zaopatřovacích VI. hodnostní třídy" a v § 6 téhož zákona označení "nejvýše však ve výši VI. třídy hodnostní".

Zpětná účinnost zákona se navrhuje z toho důvodu, že vzhledem k účinnosti zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., vypláceny jsou redukované pense od 1. června t. r.

Pokud se týče finančního efektu, jaký osnova tato bude míti, podotýká se, že náklad s novellisaci spojený bude činiti přibližně 1,030.000 Kč ročně.

Ve formelním směru se navrhuje, aby osnova tato byla Národním shromážděním projednána a schválena a za tím účelem přikázána v poslanecké sněmovně výboru brannému a rozpočtovému a po přijetí jejím touto sněmovnou v senátě rovněž výboru brannému a rozpočtovému k podání zprávy vždy ve lhůtě 14denní.

V Praze dne 2. prosince 1920.

Ministr národní obrany:

Gen. Husák, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP