Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1184.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na interpelaci poslanců Jana Hrizbyla, Aloise Tučného a spol. (tisk 595)

v záležitosti zrušení státní revisní kanceláře.

Vláda usnesla se ve schůzi konané dne 5. října 1920, že revisní oddělení čís. 14 při ministerstvu pro zásobování lidu bude při tomto ministerstvu zrušeno a přičleněno zase k Státnímu obilnímu ústavu, při čemž nebude míti žádné moci výkonné. Opatření toto jest toliko restitucí původního stavu, při čemž třeba podotknouti, že spojení státní revisní kanceláře s ministerstvem pro zásobování lidu bylo více méně rázu pouze formálního, ježto veškeren osobní i věcný náklad zmíněné kanceláře hrazen byl výhradně z prostředků Státního obilního ústavu. Zpětné přičlenění státní revisní kanceláře k Státnímu obilnímu ústavu nedotkne se nijak dosavadního rozsahu její kompetence. Ministerstvo pro zásobování lidu přeneslo totiž výnosem ze dne 31. října 1920, čís. 97494 dosavadní revisní oprávnění dotčené revisní kanceláře, jež jí příslušela, pokud fungovala jako oddělení 14. ministerstva pro zásobování lidu, na Státní obilní ústav, který sám o sobě již jest oprávněn prováděti revise v podnicích zemědělských a dále v podnicích, jež přejímají, zpracovávají a rozdělují předměty, jimiž stát hospodaří, a jejž může ministerstvo pro zásobování lidu podle § 1 vládního nařízení ze dne 3. srpna 1920, čís. 496 Sb. z. a n. v oboru své působnosti pověřiti výkony, přesahujícími rámec jeho vlastních úkolů, takže v rozsahu revisí nenastane vůbec žádná změna. Předpoklad interpelace, že zmíněná revisní kancelář byla zrušena, neodpovídá tudíž, jak z výše uvedeného patrno, skutečnosti.

Orgánů revisní kanceláře Státního obilního ústavu může býti tímto ústavem použito kromě k revisím a kontrole v případě potřeby také ku provedení všeobecných soupisů zásob, spojených s tím výkupů systematických a pod. vůbec k výpomoci pro převzetí přebytků zabavené sklizně, jak bude ve specielních případech ministerstvem pro zásobování lidu určeno. Jmenovaným orgánům přísluší dále též právo zajistiti zásoby ve smyslu §u 22 nařízení vlády ze dne 11. června 1920, čís. 390 Sb. z. a n., pokud jest nebezpečí, že by byly odstraněny, prve než o jejich zabavení a propadu právoplatně bude rozhodnuto. O každém zajištění mají revisní orgánové ihned podati zprávu příslušné okresní politické správě, která jest jedině povolaná o propadnuti nebo uvolnění zajištěných předmětů rozhodnouti. Jiná výkonná moc těmto orgánům nepříslušela a nepřísluší.

Bývalá státní revisní kancelář neměla však ani tehdy, pokud fungovala jako součást ministerstva pro zásobování lidu, výkonné moci, ježto její revisní orgány zjišťovaly jen skutečný stav věcí a případně zjištěné přestupky předpisů v oboru zásobovacím oznamovaly příslušným úřadům k dalšímu opatření. Nenastala tudíž ani po této stránce shora zmíněným rozhodnutím vlády žádná změna.

Zpětné přičlenění státní revisní kanceláře k Státnímu obilnímu ústavu neznamená degradaci a seslabení autority revidentů, které se páni interpelanti obávají, ježto revidenti jmenované kanceláře, kteří již nyní z valné části byli zaměstnanci Státního obilního ústavu, jsouce z jeho prostředků honorováni, budou i nadále při výkonu revise požívati ochrany podle §u 68 tr. z.

Při tom se výslovně podotýká, ze službu protilichevní obstarávají zvláštní úřady pro potírání lichvy, na jejichž další vybudování zařaděna byla do státního rozpočtu na příští rok velmi značná částka.

V Praze dne 15. listopadu 1920.

Ministr pro zásobování lidu:

Průša, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP