Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1140.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslanců Jos. Adámka, Dra Fr. Noska a soudruhů

o násilnostech při sjezdu katol. mládeže z východních Čech v Luži dne 4. července 1920 (tisk 308).

Sdružení katolické mládeže v Čechách svolalo na den 4. července 1920 na Chlumek u Luže pouť a sjezd katol. mládeže, s nímž dle programu měl býti spojen odpoledne tábor strany lidové na hradě Košumberku.

Pořádání táboru na Košumberku vzbudilo však záhy nevoli jiných pol. stran, které v něm shledávaly akt provokační, poukazujíce k tomu, že se koná bezprostředně před výročím památky upálení mistra Jana Husi a na místě historicky významném pro rozvoj katolicismu v dobách protireformačních. Agitační letáky v tomto smyslu sestavené dávaly tušiti, že dojde na tomto táboru lidové sírany k mimořádné četné účasti politických protivníku. Čímž vzbuzena byla obava, že dojde k porušení veřejného klidu.

Okresní správa politická ve Vysokém Mýtě v úmyslu, aby zachování klidu bylo zaručeno a v úvaze, že by těsná prostora hradní nestačila pro tak četné množství účastníků, vstoupila v jednání se zástupci stran a dosáhla toho, že strana lidová omezila jednání sjezdové na obec Luže, resp. osadu její Chlumek a že zástupcové protivné strany zaručili klidný průběh sjezdu, vyhradivše si pouze účast svých řečníků na schůzi sjezdové.

Zástupci sírany lidové zaručili na to svobodu slova. Původně zamýšlený tábor na hradě v obci Košumberku nebyl tedy okresní správou politickou zakázán, jak se interpelace domnívá, nýbrž strana lidová od něho dle oboustranné dohody súčastněných stran z naznačeného důvodu upustila.

Ačkoliv hlavní důvod, který budil odpor u protivníků, t. j. sjezd na Košumberku odpadl a bylo tedy možné počítati s pravděpodobností, že nedojde k výtržnostem, učinila okresní správa politická přece mimořádná opatření bezpečnostní, vyslavši do Luže četnickou asistenci pod vedením politického úředníka.

Kdežto dopolední manifestace strany lidové nebyla rušena, došlo odpoledne při průvodu od kostela v Luži na shromaždiště v Chlumku ke srážce, v níž bylo několik osob zraněno.

Dalším výstupům učinilo konec četnictvo, které na blízku bylo v pohotovosti a hned se dostavilo. Po té zjednán byl klid a příslušníci obou stran konali odděleně své schůze, jejichž průběh nebyl již ničím rušen.

Jak shora uvedeno bylo, poslal politický úřad do Luže na den 4. července mimořádně silnou asistenci s jedním politickým úředníkem. Konaným setřením nebylo zjištěno, že četnictvo zasáhlo při srážce pozdě, nýbrž dostavilo se hned, když se toho objevila potřeba. K tomu, aby se dostalo na místo srážky, potřebovalo asi 3 minuty. Způsob, jak četnictvo zakročilo, nebyl dle konaného šetření nikterak stranickým, neboť — jak zjištěno — situace nebyla taková, že jedna strana jen útočila a — druhá strana se jen hájila. Za takových okolností bylo nutno zakročiti proti každému, kdo si počínal násilně. Není proto tedy naprosto důvodů, aby zakročeno bylo nějak buď proti okresní správě politické, nebo komukoliv z četnické asistence. Trestní oznámení — počtem 3 — podána byla četnickou stanicí v Luži okresnímu soudu ve Vysokém Mýtě.

V Praze dne 17. prosince 1920.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP