Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1126.

Návrh

poslance Fr. Petrovického a soudruhů

v příčině důkladné revise cen uhelných.

V denním tisku a nejvíce v tisku vládním usiluje se o odbourání cen denních potřeb a vybízí se příslušné úřady i občanstvo k součinnosti. Avšak vláda samotná, jež na jedné straně stíhá zdánlivé předřazování cen u živnostníků a obchodníků, jež prodávají buď za úředně stanovené ceny ťnejvyššíŤ anebo za ceny nákupní zvýšené o zdůvodněnou výrobní, po př. obchodní režií, na druhé straně zdražuje sama uhlí, dopravu, poštovní poplatky a j., což samozřejmě má a musí míti účinek zcela opačný, nežli dožadovaný sestup cen.

Od 1. května 1920 zavedena 30% daň z uhlí, od 15. května t. r. zvýšeny poštovní tarify o 150%, tedy dvoje daňové opatření, jež již sama o sobě musejí úžasně zvýšiti cenu uhlí. K tomu pak přistoupilo ještě další zdražení uhlí na dolech na základě komisionelní kalkulace za patronance ministerstva veřejných prací. Stanoveny totiž výrobní výdaje a mezi ně počítány mzdy, příspěvky na sociální pojištění, doplatek na provise z vyplácených mezd, materiál, opravy a udržování, ošatné horníků, zvýšení tantiém úředníků, amortisace, platy úředníků, příplatky dělnictvu na potraviny, zvýšení hutebného a měrného, 30% zvýšení výdajů na vrtby. Tak na př. v kamenouhelné pánvi plzeňské na základě úředně provedené kalkulace stanovena cena 1 q uhlí na dolech K 16.85 (v únoru byla 14 K 11 hal.). Do kalkulace započteny ťprodělkyŤ za léta 1917, 1918 a 1919 a pak náklady na správky strojů, jež mají býti teprve provedeny. Takový prodělek jest udáván na dolech pankráckých 2,200.000 K. Naproti tomu je konstatováno, že Západočeský uhelný spolek měl r. 1919 čistý zisk 5,119.499 K, což není více než 50% investičního kapitálu 9 mil, korun. Důlní dříví počítáno v tomto výpočtu v dubnu 1 metr za 285 K (v lednu t. r. stálo 90 K), prkna fošny 580 K (v lednu 155 K), železo v dubnu 490 K (v lednu 205 K), cihly v dubnu 550 K (v lednu 320 K) atd. Takto se dospělo k ceně za 1 q 16.85 K. Z toho se pak měla počítati 30% daň. Ministerstvo veřejných prací započetlo tedy do základu, z něhož se má vyměřovati daň, všecky další výrobní náklady. Avšak přes to zvýšilo ministerstvo veřejných prací i tuto cenu K 16.85 o 5 K 11 hal., t. j. na K 22.—, poněvadž prý dělnictvo dostalo další přídavek na mzdě, přídavek rodinný a placenou dovolenou. To činí u Západočeského důlního spolku 24 mil. K, jež tato společnost dala benevolencí ministerstvu jako dar. Společnost byla velice spokojena, ježto dostala více, než očekávala. Odtud pak si vysvětlíme, že daň z uhlí nečiní vlastně pouze 30%, nýbrž 42.8%.

To je vědomé klamání veřejnosti. Původně byla projektována daň z uhlí 20%, pak vláda ohlásila zvýšení 30%. Avšak za předpokladu, že se cena uhlí dosavadní zvýší o 30%. Vidíme však, že táž vláda povolila uhelným velkokapitalistickým společnostem další značné zvýšení cen uhlí a z toho pak že se počítá 30% zákonem povolených. A to vše v době, kdy se současně zvyšují železniční tarify o 150%.

Tak vidíme, že máme dnes prozíravou politikou vlády prodejní ceny uhlí za 1 q 42 K 62 hal. Ministerstvo veřejných prací pak nám praví, že ceny uhlí ještě u nás nejsou tak vysoké jako jinde a že stoupnou.

Zeptejme se, u kterého jiného oboru podnikatelského jeví vláda podobnou benevolenci jako u podnikatelů dolů? Přihlíží na př. též tak blahovolně k výdělkům za léta válečná u majitelů domů, bere také zřetel k opravám, jež musejí majitelé domů v budoucnosti provésti? Bere socialistická vláda takový zřetel u živnostníků? Stačí již, když si podnikatelé dolů předloží kalkulaci, aby se schválila, aniž by se podrobně prozkoumala? Proč neprotestují radnice proti vládě za takového hospodářství?

Kam to spějeme? Počítáme, jak se zdraží plyn, voda, elektrika, a vše ostatní? Lze jen tak lehce uznati položky, jež někdo předkládá, lze jen tak lehce počítati za základ 30% zdanění libovolně zvýšené náklady, když při uzákonění této daně se brala za základ dosavadní cena uhlí?

Vysoké toto zdražení uhlí, provedené za patronace a nevysvětlitelné podpory samotné vlády má býti ještě stupňováno, jak samo ministerstvo veřejných prací svého času prohlásilo. Proti této předpovědi musí protestovati a také protestují všecky třídy národa, ježto jsou přesvědčeny, že i poslední zdražení uhlí překročilo nejvyšší myslitelnou stupnici, jež ohrožuje celý veřejný život, a volá po revisi cen uhelných, jichž kalkulace se jeví nesprávnou.

Proto navrhujeme:

Vláda se vyzývá, aby se postarala o zřízení zvláštní komise, ve které zástupci živnostnictva, obchodnictva, průmyslu a ostatního konsumentstva a hornictva, podrobili by revisi dosavadní ceny uhelné, a její výsledky by byly veřejnosti sděleny.

V Praze dne 19. prosince 1920.

Fr. Petrovický,

Dr. Lukavský, Dr. Kramář, Dr. Rašín, Votruba, Purkyňová, Dr. Hajn, Dr. Stránský, Dr. Matoušek, inž. Novák, Bergman, Mašek, Zavřel, G. Navrátil, Dyk, Veverka, inž. Bečka, Špaček, Hudec, Stejskal, Modráček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP