Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1125.

Návrh

poslanců V. Veverky, Fr. Petrovického, V. Votruby a soudruhů

na úpravu živnostenské správy, žádající, aby při politických úřadech byly zřízeny samostatné, oddělené živnostenské referáty, současně ustaveny na právnických fakultách všech universit Československé republiky stolice pro živnostenské zákonodárství.

Živnostenská správa nestačí na své úkoly. Živnostenské úřady stávají se i rušiteli živností, když zákony neodborně aplikují nebo vydávají vyjádření, v nichž z neznalosti věcí směšují pojem a smysl dvou řemesel. Různá chybná vyjádření a vyřízení svědčí o tom, že v živnostenských úřadech sedí lidé ku svému povolání nedostatečně připravení a vyškolení. Proto je živnostensko-právní prakse politických správních úřadů nejednotná, leckdy věci neznalá.

Aby struktura živnostenské správy byla učiněna spolehlivější, by představovala řádnou správu živnostenskou, požadavkům moderního hospodářství vyhovující, navrhujeme:

Ministerstvu vnitra, pokud se týče ministerstvu obchodu a živností budiž uloženo, aby v době brzké byly při politických úřadech, t. j. úřadech župních a okresních správách politických, zřízeny oddělené, samostatné živnostenské referáty. Ke správě živnostenské, zvláště ve vyšších instancích, buďte přibíráni také úředníci technicky vzděláni. Živnostenský komisař, který by se věnoval jedině věcem živnostenským, docela jinak mohl by se sblížiti se živnostnictvem, lépe mohl by nahlédnouti do potřeb odborného, života, aby kde může přiložil pomocnou ruku a účinně prospěl.

K uskutečnění tohoto návrhu třeba učiniti další opatření:

Těžko připraviti lepší úpravu živnostenské správy, těžko nutiti úředníky, aby konali bezvadně své úkoly, když se úřadování neopírá o důkladnou znalost živnostenského zákonodárství. Nemůže býti spolehlivé živnostenské správy, nebude-li současně postaráno o lepší odbornou kvalifikací těchto úředníků. Nebude záruky větší spolehlivostí a většího užitku živnostenské správy, dokud nebude úředníků, kteří živnostenské zákonodárství, jeho vývoj, zásady, podrobnosti a aplikací opravdu soustavně studovali. Právnické fakulty našich universit jsou sice průpravou pro služby právní, nevychovávají nám však od borně vzdělané, ku svému úkolu dobře připravené živnostenské komisaře. Žádáme-li vzdělané, teoreticky i prakticky obeznalé úředníky, musíme žádati reformu studia na právnické fakultě.

Živnostenské zákonodárství netvoří na našich právnických fakultách zvláštní předmět, nevěnuje se mu dostatečná péče, dosti času a pozornosti. Živnostenské zákonodárství přednáší se jako kapitola v celé soustavě správního práva, v němž zaniká. I čistě právnicky a pedagogicky vzato, je to materie tak obsáhlá a důležitá, aby byla na našich právnických fakultách zřízena pro ni samostatná stolice.

Proto navrhujeme:

Ministerstvu školství a osvěty a ministerstvu spravedlnosti se ukládá, aby na právnických fakultách všech universit Československé republiky byly v brzku ustaveny stolice pro živnostenské zákonodárství.

Po stránce formální navrhují podepsaní, aby návrh tento byl přidělen výboru živnostenskému, kulturnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 18. prosince 1920.

Veverka, Petrovický, Votruba,

Dr. Rašín, Dr. Hajn, Dr. Matoušek, Dyk, Dr. Kramář, G. Navrátil, inž. Bečka, Dr. Lukavský, inž. Novák, Bergman, Mašek, Zavřel, Dr. Stránský, Špaček, Purkyňová, Hudec, Modráček, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP