Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
1101.
Interpelace
poslance Skaláka a soudr.
ministerskému předsedovi
o jednání orgánů ozbrojené moci na Kladensku.
Na Kladně bylo včera večer usneseno zástupci důvěrníků dělnictva, proti původnímu názoru veliké většiny, po úsilném vykonání vlivu všemi zbylými známými představiteli organisací i poslance Dra Šmerala nastoupiti práci. Nastoupení toto bylo dnes ráno z největší části provedeno. Přes rozčilení mezi dělnictvem bylo možno pokládali téměř zajisté, že zbylá část stávkujících, která buďto o usnesení se nedověděla anebo chtěla se o správnosti zprávy ještě přesvědčiti, nastoupila by již práci druhého dne. Dnešního dne přes učiněné usnesení nastoupiti práci byla však forma zakročování ozbrojené moci zvýšena tak co do okázalé nápadnosti tak do ostrosti. Nebudeme uvádět jednotlivé případy, ale všeobecný dojem jest, že má býti na Kladensku za každou cenu vyprovokována krvavá srážka, aby dodatečně byla odůvodněna všecka ona úžasná mimořádná opatření, která vzhledem ku vzornému klidu naprosto nebyla potřebná. Dělníci jsou od ozbrojených četníků honěni jako psi a tlučeni kolbou, nehledě k hrubým nadávkám. Zatčení jsou dáváni do pout a jejich odvádění za pustých nadávek četníků a za tlučení kolbami připomíná obrazy z carského Ruska, když političtí vězňové byli hnáni na Sibiř. Mezi zatčenými jsou mnozí legionáři a jsou vydáni těmže šikanám a téže brutálnosti četnictva jako dělníci. Všeobecný chaos a pobouření, která z toho vznikají, je zvyšováno tím, že na Kladensko není připuštěno Rudé Právo a tiskárna ťSvobodyŤ je zapečetěna, dále pak již téměř všichni, kdož schopni jsou k dělnictvu promluviti jsou zatčeni. Brutálnosti nejvyššího stupně jaké snad schopno jest jen Maďarsko jest, že se pažbami, nadávkami a výpady vystupuje i proti ženám a dětem.
Podepsaní ptají se:
Ví pan ministr vnitra o těchto věcech, chce si vzít před dělnictvem této republiky, před sněmovnou a před budoucností zodpovědnost za důsledky těchto provokací a stotožňuje se rozpoutáním bílé hrůzy?
V Praze dne 17. prosince 1920.
J. Skalák,
Houser, Merta, Burian, Darula, Dr. Šmeral, Blažek, Surányi, Haken, Borovszky, Rouček, Krejčí, Mikulíček, Teska, Skaunicová, Svetlík, Tausik, Malá, Toužil, Kučera, Kunst.