Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1083.

Návrh

poslance Josefa Šamalíka, Dr. Jos. Dolanského, Frant. Janalíka a soudr.

na zřízení okresní politické správy ve Velké Byteši na Moravě.

Vládou rakouskou zanedbávaný soudní okres Velko-Bytešský na Moravě nutno přivésti opět k rozkvětu a hospodářskému sesílení. Hlavně zasluhuje toho město Velká Byteš, které již v r. 1908 slavilo pětistoletou oslavu potvrzení svých městských práv.

Město Velká Byteš tvoří přirozeně středisko všech obcí okresu, spojeno jsouc se všemi obcemi okresu hustou sítí silnic. Soudní okres Velko-Bytešský tvoří — jak již mapa dokazuje — vlastně samostatný celek, který připojen jest k Velko-Meziříčsku. Spojení východně ležících obcí Velko-Bytešska s Velkou Meziříčí jest velmi obtížné a vzdálené. Okres Velko-Meziříčský jest tak rozsáhlý, ze úplně stačí pro okres, politickou správu — i když se ještě odloučí obce: Ořechov, Ronov, Kadolec a Ruda, jež mají spád do Vel. Byteše k nové polit. správě ve Vel. Byteši. Připojí-li se obec Jasenice od soud. okresu Náměstského, dále obce Svatoslava, Blahoňov, Prosatín a Nová Ves Kuřímská od okresu Tišňovského — a obce: Domášov Říčky, Rudka a Litostrov od okresu Ivančického k obvodu Velko-Bytešskému, pak vznikne zaokrouhlený obvod — který pověřen může býti novou samost. okres. správou, čímž okresu Velko-Bytešskému dostane se zasloužené náhrady a zadostučinění za křivdy a ústrky dříve, utrpěné a mohl by se povznést z úpadku a bídy, do které nezaviněně upadl. O ubytování nových úřadů i úředníků bylo by ve Vel. Byteši dobře postaráno.

Náklad s vybudováním nové polit. správy byl by nepatrný a hrazen by byl částečně úsporou v okolních okresech.

Z těchto důvodů podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě Českoslov. republiky se ukládá, aby po provedeném šetření zřídila v soudním okresu Velko-Bytešském na Moravě okresní politickou správu se sídlem ve Velké Byteši.

Finanční úhrada, jež bude nepatrná, budiž kryta z běžných přijmů státních. Návrh budiž přidělen výboru ústavnímu.

V Praze dne 15. prosince 1920.

Šamalík, Dr. Dolanský, Janalík,

Vrabec, Dr. Labay, Rozsypalová, Hancko, Dr. Juriga, Adámek, Tomik, Košek, Bezděk, Dr. Kmeťko, Onderčo, Hlinka, Dr. Buday, Roudnický, Fr. Navrátil, Záruba, Dr. Nosek, Adamovský, Kopřiva, Rýpar, Sedláček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP