Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1027.

Zákon

ze dne ..................................................... 1920,

kterým se vláda zmocňuje, aby jmenovala ústřední správní komisi pro sjednocenou obec pražskou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ministr vnitra se zmocňuje, aby pro dobu, než-li bude pravoplatně zvoleno a ustaveno ústřední zastupitelstvo hlavního města Prahy podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 115 Sb. z. a n., jmenoval ústřední správní komisi pro sjednocenou obec pražskou o šedesáti členech. Z nich budiž současně jmenován předseda, dva místopředsedové, a dalších sedmnáct členů do užší správní komise.

Na členy ústřední správní komise nevztahuje se ustanovení § 7, odst. 4. zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n.

§ 2.

Úkolem této komise bude vykonávati ode dne 1. ledna 1921 ve sjednocené obci pražské působnost ústředního zastupitelstva, která mu podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n., přísluší po sloučení všech obcí a osad v jedinou obec, a vykonati přípravy, aby volby do ústředního zastupitelstva co nejdříve se provedly.

Užší správní komise bude vykonávati působnost rady městské.

§ 3.

Volby do ústředního zastupitelstva provedou se podle zákona ze dne 6. února 1920, č. 115 Sb. z. a n., a podle stálých seznamů voličských.

§ 4.

Ustanovení III. a IV. hlavy zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n. nabudou účinnosti dnem jmenování ústřední správní komise.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provede jej ministr vnitra.

Důvodová zpráva.

Dne 1. ledna 1921 má podle zákona ze dne 15. července 1920, č. 445 Sb. z. a n., nabýti účinnosti zákon ze dne 6. února 1920, č. 114 Sb. z. a n., kterým se sousední obce a osady slučují s Prahou. Tím má nastati podle zákona právě zmíněného ten právní stav, že všecky obce a osady, která se s Prahou sloučiti mají, zaniknou jako samostatné obce a splynou s Prahou v obec jedinou (§ 1); veškeré jejich jmění a statek, veškeré ústavy a fondy jejich přejdou na obec pražskou (§ 2), samostatná jejich pravomoc rozpočtová a vůbec hospodářská důsledkem toho zanikne (§ 18 zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n.), zaměstnanci jejich přejdou do služeb obce pražské (§ 2 zák. č. 114), samosprávné okresy vinohradský a žižkovsky zaniknou (§ 4 téhož zákona), veškerá působnost sloučených obcí přejde na ústřední zastupitelstvo (§ 17 zákona č. 116), kdežto dosavadní zastupitelstva obecní v obcích sloučených jakožto místní výbory budou míti pouze obmezenou působnost poradní, dozorčí a výkonnou v tom rozsahu, jak se usnese ústřední zastupitelstvo (§§ 7 a 18 téhož zákona).

Tato zákonná úprava vycházela z předpokladu, že po vyhlášení zákonův o Velké Praze provedou se co nejdříve volby do ústředního zastupitelstva podle zákona ze dne 6. února 1980, e. 115 Sb. z. a n., (srvn. § 2, odst. 2. tohoto zákona) — a že toto ústřední zastupitelstvo ihned převezme ode všech obcí prozatím ještě samostatných některé důležité agendy společné, zejména také že provede přípravné práce k uskutečnění Velké Prahy, zvláště po stránce finanční (§ 7 zák. e. 116).

Avšak pro rozmanité překážky — jak podrobněji vyloženo ve vládní osnově zákona ze dne 15. Července 1920, č. 445 Sb. z. a n., kterým lhůta, kdy zákon o sloučení sousedních obcí a osad s Prahou má nabyti účinnosti, posunula se k 1. lednu 1921 — nemohly býti volby do ústředního zastupitelstva dosud provedeny. Nastoupí proto za nynějšího stavu zákonného dnem 1. ledna 1921 ten právní stav, že všecky obce, které mají tvořiti Velkou Prahu, zamknou a splynou v jedinou obec, nebude tu však voleného zastupitelstva, které by správu nové sjednocené obce převzalo.

Předkládá proto vláda na základě jednomyslného usnesení porady starostů obci budoucí Velké Prahy k urychlenému projednání osnovu zákona, kterým má býti vláda zmocněna, aby prozatím na místo ústředního zastupitelstva voleného jmenovala sama ústřední správní komisi, která by úkoly voleného zastupitelstva prozatím převzala a volby ústředního zastupitelstva připravila.

K §u 1, odst. 1. se připomíná, že jmenování samozřejmě provede se podle zásady poměrného zastoupení a o klíči, jakož i o osobách členů budou předem slyšena vedení stran zastoupených v dosavadních obecních zastupitelstvech Velké Prahy.

K § 1, odst. 2. budiž poznamenáno, že podle přání porady starostů má býti členství této komise slučitelné s členstvím dosavadních obecních zastupitelstev, čímž bude umožněno, aby členy komise státi se mohly osoby se správou obecní obeznámené.

Další ustanovení nevyžadují vysvětlivek.

Návrh budiž Národním shromážděním projednán a schválen zkráceným jednáním podle § 55 jedn. řádů a přikázán v poslanecké sněmovně výboru ústavnímu a po přijetí jeho touto sněmovnou v senátě výboru ústavně-právnímu k urychlenému podání správy.

V Praze dne 10. prosince 1920.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP