Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

900.

Návrh

poslanců Ant. Němce, V. Johanise, Dr. A. Meissnera, R. Tayerle a soudruhů

na vydání zákona o závodních radách.

Zákon

ze dne ................................................................. 1920

o závodních radách.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

I. ODDÍL.

Závodní rada a její organisace.

§ 1.

V každém samostatném závodě, v němž je trvale zaměstnáno aspoň dvacet zaměstnanců, zříditi jest závodní řadu.

§ 2.

Závodní rada má v závodech s 20-60 zaměstnanci tři členy, v závodech s 61—100 zaměstnanci, čtyři členy, na každých dalších sto zaměstnanců jest zvoliti dalšího jednoho člena. Závodní rada může však míti nejvýše dvacet členů.

§ 3.

Členové závodní rady jsou povoláváni k tomuto úřadu volbou. Voliti do závodní rady jsou oprávněny všechny osoby, které v době vypsání volby byly v závodě zaměstnány za mzdu aspoň tři měsíce, dosáhly osmnáctého roku svého věku a nejsou zbaveny volebního práva do obecního zastupitelstva.

§ 4.

Do závodní rady mohou býti voleni, kdo mají volební právo do závodní rady, byli v době vypsání volby zaměstnáni v závodě aspoň šest měsíců a dokončili 24. rok věku svého.

§ 5.

Na závody, které nejsou ještě v činnosti tři měsíce, pokud se týče šest měsíců, nevztahuje se požadavek tří a šestiměsíčního zaměstnáni v závodě (§§ 3 a 4).

§ 6.

Úřední doba členů závodní rady trvá jeden rok. Členové závodní rady zůstávají tak dlouho v úřadě, až budou právoplatně zvoleni jejich nástupci.

Závodní rada nebo jednotliví její členové mohou býti zbaveni svého úřadu, usnesou-li se na tom dvě třetiny osob k volbě oprávněných.

§ 7.

První volby závodní rady vypíše okresní politický úřad první stolice, jenž také jmenuje volební komisi. Při dalších volbách přechází tato činnost na odstupující závodní radu.

Při jmenování volební komise jest přihlížeti k tomu, aby stranám, jež se účastní voleb, dostalo se v ní dle možnosti zastoupení.

§ 8.

Volby jest vypsati aspoň na 14 dní napřed vyhláškami v závodě.

§ 9.

Volí se přímo a tajně hlasovacími lístky podle zásady poměrnosti. Bližší ustanovení o způsobu a formě voleb budou obsažena v nařízení, jež použije obdobně ustanovení o volbách do obecních zastupitelstev.

§ 10.

Podle stejných zásad jest současně se členy závodní rady voliti stejný počet náhradníků, kteří nastupují na místo odstoupivších členů závodní rady, podle počtu hlasů, jež na ně připadly. Při rovnosti hlasů rozhoduje los.

§ 11.

Volební komise sepíše o průběhu a výsledku volby zápis a zvolené Členy závodní rady veřejně oznámí v závodě.

§ 12.

Do způsobu voleb a výsledku jich možno si stěžovati v osmi dnech po konání jich u politického úřadu první stolice, který rozhodne o stížnosti s platnosti konečnou.

§ 13.

Závodní rada zvolí ze svého středu většinou hlasů předsedu a jeho náměstka; k žádosti menšiny, tvořící aspoň jednu třetinu členů, jest náměstka zvoliti z menšiny.

§ 14.

Závodní rada jest schopna se usnášeti, byli-li ke schůzi pozváni všichni členové v místě přítomní a dostavila-li se nadpoloviční většina jich. Závodní rada usnáší se většinou hlasů, předseda hlasuje. Při rovnosti hlasů rozhoduje mínění předsedovo.

§ 15.

O jednání závodní rady sepíše se zápis, jejž podepíše předsedající a zapisovatel pro tu kterou schůzi ustanovený předsedajícím. Opis zápisu odevzdá závodní rada správě závodu.

§ 16.

Oznámí-li závodní rada správě závodu 24 hodiny napřed, že bude konati poradu, může žádati, aby jí byla k tomu účelu vykázána vhodná místnost.

§ 17.

K úhradě výloh spojených s činnosti závodní rady může závodní rada usnésti se na příspěvcích, z nichž hradí polovici zaměstnanci, polovici podnikatel.

Tyto příspěvky vybírá od zaměstnanců a závodní radě odvádí podnikatel obdobně jako příspěvky k pojištění dělníků pro případ nemoci.

§ 18.

Člen závodní rady může býti propuštěn z práce nebo přeložen na práci méně výhodnou pouze se souhlasem závodní rady.

Souhlasu toho není zapotřebí, nastává-li propuštění z důvodů, pro nějž zaměstnavatel podle platných ustanovení zákonných může zaměstnance bez výpovědi propustiti.

§ 19.

Z výroku závodní rady může se strana do tří dnů odvolati ke komisi, zřízené podle § 22 posl. odst., jejíž rozhodnutí má konečnou platnost.

II. ODDÍL.

Činnost závodní rady.

§ 20.

Úkolem závodní rady jest spolupůsobiti při provozu, zastávati se zájmů zaměstnanců podniku a přispívati k tomu, aby provoz závodu byl ku všeobecnému národohospodářskému prospěchu.

§ 21.

Jest tedy jejich úkolem zejména:

a) dozírati na zachovávání pracovních smluv, a řádů,

b) dozírati na zachovávání ustanovení vydaných na ochranu dělnictva,

c) účastniti se komisí, konaných v závodě orgány živnostenské inspekce anebo jiných úřadů a korporací k účelu uvedenému pod b),

d) vyšetřovati stížnosti zaměstnanců na správu závodu, jakož i stížnosti správy závodu proti zaměstnancům, i důvody pro vzájemné stížnosti zaměstnanců,

e) účastniti se správy zařízení ve prospěch zaměstnanců, pokud není to v zájmu se stanovami těchto zařízení, založených jako právnické osoby,

f) spolupůsobiti při propouštění zaměstnanců,

g) podávati návrhy na zlepšení provozu, zejména návrhy na zdokonalení technického zařízení provozu a ochrany dělnictva, pracovních method a pod.,

h) dozírati, aby správa závodu zachovávala nařízení, týkající se druhu a množství výroby, způsobu prodeje a prodejní ceny,

i) dozírati, aby správa závodu vyhovovala povinnostem, jež jsou jí i jinak ukládány.

§ 22.

Zjistí-li závodní rada, vykonávajíc své právo dozoru, nesprávnosti nebo závady, oznámí to příslušnému úřadu.

Trvá-li správa závodu přes posudek závodní rady na svém úmyslu zaměstnance propustiti, může zaměstnanec se odvolati ke komisi, která sestává ze živnostenského inspektora jako předsedy, jednoho přísedícího vyslaného závodní radou a přísedícího vyslaného správou závodu.

§ 23.

Aby závodní rada mohla dostáti svým úkolům (§ 20 a 21),

a) jest správa závodu povinna, doručiti závodní radě opisy pracovních smluv a řádů jakož i všechny další změny jejich,

b) jest správa závodu povinna, vyrozuměti závodní radu o komisionelním řízení nebo o příchodu dozorčího orgánu,

c) jest závodní rada oprávněna, vyslýchati strany o stížnostech i svědky a prováděti důkazy místním ohledáním a sepisovati o tom zápisy,

d) jsou úřady povinny, vyrozuměti závodní radu o nařízeních, zmíněných v § 21 lit. h) a i) pokud nejde o nařízení všeobecně platná,

e) Jest závodní rada oprávněna vyžadovati, aby správa závodu ve společné schůzi aspoň jednou za měsíc podala závodní radě zprávu o obchodním a správním stavu závodu a o záměrech pro další dobu,

f) jest správa závodu povinna, předložiti závodní radě opis účetní uzávěrky za minulý rok, účtu rozvážného a účtu ztráty a zisku s příslušnými doklady.

K výkonu těchto oprávnění může závodní rada ustanoviti jednotlivé své členy.

Ustanovení odstavce prvního lit. f) vztahují se také na závodní rady v hornictví zřízené podle zákona ze dne 25. února 1920, č. 144 Sb. z. a n.

§ 24.

V závodech, v nichž, je představenstvo nebo dozorčí orgán (výbor, rada, a pod.) vysílá závodní rada do každého z těchto orgánů tolik svých členů, aby tvořili jednu třetinu členů tohoto orgánů. Nemá-li závodní rada tolik členů, mají její členové v tomto orgánu jednu třetinu hlasů.

Částky, jež na členy závodní rady by připadaly za tuto jejich činnost, plynou do pokladny zařízení ve prospěch zaměstnanců, jež jest v závode zřízeno. Není-li takového zařízení, plynou částky ty do pokladny příslušné nemocenské pokladny, která jest povinna používati jich jako mimořádných podpor ve prospěch zaměstnanců závodu, z něhož pocházejí.

§ 25.

Patří-li témuž podnikateli více závodů se společným účtováním, zvolí závodní rady podnikový výbor, na nějž přecházejí oprávnění závodní rady, uvedená v §§ 23 lit. e) a f) a 24.

III. ODDÍL.

Zrušení závodní rady; ustanovení závěrečné.

§ 26.

Závodní rada se zruší:

a) klesne-li počet zaměstnanců v závodě trvale pod dvacet,

b) zastaví-li se činnost závodu.

V případě a) může se na zrušení usnésti závodní rada sama, anebo může ji zrušiti k návrhu politický úřad první stolice.

§ 27.

Má-li závodní rada nějaké jmění, jest s ním naložiti v případě zrušení její, jak jest uvedeno v § 24 posl. odst.

Zastaví-li však závod činnost proto, že byl jako celek sloučen se závodem jiným, jest odevzdati jmění zrušené závodní rady závodní radě společného závodu.

§ 28.

V závodech, jež nezaměstnávají trvale dvacet zaměstnanců, jest zvoliti závodního důvěrníka, na kterého se vztahují obdobně ustanovení platná pro závodní radu.

§ 29.

Přestupky tohoto zákona trestají se politickým úřadem první stolice peněžitou pokutou až do výše 10.000 Kč, nebo vězením do šesti měsíců, nejde-li o trestný čin stíhaný soudy trestními.

§ 30.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 31.

Ministru sociální péče se ukládá, aby jej provedl.

Odůvodnění.

Předkládajíc osnovu zákona o závodních radách v hornictví, prohlašovala vláda, že bude brzy následovati osnovu zákona o závodních radách i v ostatním průmyslu. Zřízení jich stalo se nutností nejenom v zákonu zaměstnanců, nýbrž i v zájmu jednotlivých podniků i celého našeho hospodářského života. Zřízení závodních rad nebude vyžadovati na státní pokladně nijakých nákladů.

Formálně navrhujeme, aby osnova zákona byla projednána výborem sociálně-politickým.

V Praze dne 26. října 1920.

Němec, Johanis, Dr. Meissner, Tayerle,

Benda, Marek, Hampl, Srba, Svoboda, Pocisk, Lehocký, Biňovec, Stivín, Geršl, Prokeš, Chalupník, Pik, Remeš, Kasík, R. Chalupa, A. Chalupa, Brožík, Aster, Tusar.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP