Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
871.
Interpelace
poslance Dr. Al. Rašína a soudruhů
k ministru zahraničních záležitostí
o zacházení s československými státními příslušníky v Polském Těšínsku.
Z východní části Těšína, která rozdělením přišla do rukou polských, docházejí stále zprávy o pronásledování příslušníku Československého státu. Poslední případ jest zvláště křiklavý. Ředitel cukrovaru v Chybi, Josef Kratochvíl, příslušný do Slatiňan u Chrudimi, stal se po rozdělení Těšínska terčem polských útoků, ač před tím pro svou umírněnost byl 7 let v Chybi starostou. Když po schůzi poslance Regera štvaní se stupňovalo, obrátil se, ředitel Kratochvíl na bílské hejtmanství o pomoc. Byla mu zaručena ochrana a dány mu do bytu dva důstojníci. V místě bylo dále 150 mužů polského vojska se 4 důstojníky a četnictvo. Po tomto zaručení vrátil se ředitel Kratochvíl do Chybi, ale již dva dny po návratu, dne 29. října o půl 10 hod. večer, napadlo jej 20 polských násilníků, kteří vyrazivše dveře, obklíčili rodinu ředitele Kratochvíla a sbili jej, jeho choť a holčičku tak strašným způsobem, že úplně zkrvaveni ztratili vědomí. Mezitím násilníci vyloupili byt ředitele Kratochvíla, takže v bytě nezbylo nic než holý nábytek. Vojsko a četnictvo zůstalo nečinno. Tento případ jest jen jedním z mnohých.
1. Jest panu ministra zahraničních záležitostí znám tento stav věcí?
2. Jakým způsobem hodlá pan ministr zahraničních záležitostí chránili život a majetek našich příslušníků v Polském Těšínsku?
V Praze dne 23. listopadu 1920.
Dr. Al. Rašín,
Inž. Bečka, Bergman, V. Dyk, Dr. Hajn, Dr. Kramář, Dr. Lukavský, F. Mašek, Dr. Matoušek, G. Navrátil, E. Purkyňová, Petrovický, Jar. Špaček, Dr. Stránský, Votruba, Veverka, Zavřel, Hudec, Stejskal, Modráček, Sedláček.