Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

863.

Návrh

poslanců dra Lukavského, Kasíka a soudruhů,

aby město Klatovy bylo zařaděno do vyšší třídy místních přídavků.

Král. město Klatovy ležíc na křižovatce drah stalo se střediskem obchodním a průmyslovým, střediskem úřadů a škol. Jest sídlem okresní správy politické, okresního soudu, poštovního úřadu, berního úřadu berní správy, oddělení finanční stráže, evidence katastru, výkonného úřadu státních drah a sídlem I. a II. sekce správy státních drah.

V král. městě Klatovech jsou 2 obecné školy chlapecké, 2 obecné školy dívčí, měšťanská škola chlapecká a dívčí, státní gymnasium, zemská ústřední hospodářská škola, škola rolnická, škola obchodní, škola průmyslová a pokračovací, škola obchodní pro učně, a pokračovací škola pro dívky. Zmíněné úřady zaměstnávají veliký počet úředníků a na školách působí veliká řada učitelstva.

V Klatovech má své stanoviště také 4. jízdní pluk.

Mimo to rozmohl se v Klatovech v posledních 20 letech velice průmysl a obchod, zejména mnoho továren na prádlo, slévárna a mostárna, továrna na vatu, koželuhny, velké továrny na umělá hnojiva a filiálky dvou bank a mnoho jiných podniků obchodních a průmyslových.

Drahotní poměry v Klatovech jsou nepoměrně nepříznivější, než v jiných městech a mimo uvedené již příčiny způsobuje drahotu blízkost Plzně a blízkost lázeňských a výletních míst, jako jsou: Železná Ruda, Špičák, Letiny, Chudenice, Česká Kubice a j., kterážto místa svoje potřeby většinou kryjí na trhu klatovském, a jejich obchodníci a dodavatelé zajíždějí do Klatov a zde svými nákupy drahotu životních potřeb citelně zvyšují.

Neméně padá na váhu, že velký počet cizinců v letních měsících Klatovy prochází, zde se zdržuje a tím cenu potravin zvyšuje.

Další příčinou drahoty v Klatovech jest vysoké zdanění, jež jest v přímé souvislosti s místními poměry stavebními.

V Klatovech platí se již přirážek k činžovní dani 328%, k výdělkové dani 661%, k pozemkové dani 675 až 725%, 86 až 200% zemských, 39% místních školských, 10% okresních školních, 300% obecních, 176% okresních, obchodní komora 16% a 5% činžovní groš, který se rovná 12% obecních přirážek, jejichž zvýšení stále opětně očekávati lze, ježto zřizována jest nutná kanalisace, provádění dláždění ulic a pod.; stavební ruch není žádný, bytů jest nedostatek nesnesitelný. Proto jest nájemné v Klatovech daleko vyšší, nežli v městech jiných o stejném, neb i větším počtu obyvatelstva, a rovná se nájemnému nejen v Plzni, ale i v Praze. Platí se ku př. za 2 pokoje s kuchyní 800—960 K, za 3 pokoje s příslušenstvím 1000—1200 K a převyšuje tak nájemné, které úřednictvo klatovské platiti musí, značnou měrou polovicí místního přídavku, která dle intence zákona měla hraditi nájemné, ba musí většina úřednictva klatovského platiti více, než-li obnáší celý její místní přídavek.

Naléhavost a tíha drahotních a nájemních poměru v Klatovech jest prokázána též stanoviskem, jež zaujala ku svým zřízencům obec klatovská, poskytnuvší jim opětně zvýšení služného resp. mimořádných přídavku.

Poukazujeme také na jiná města na př. Louny, jež zařaděny jsou již dávno do druhé třídy místních přídavků, ač mají menší počet obyvatelstva, leží v bohatším kraji a mají vůbec snažší životní podmínky, než Klatovy. Zkrátka možno bez nadsazování tvrditi, že drahota v městě Klatovech v poměru k jiným městům jest přímo zarážející.

Podepsaní z výše uvedených důvodů navrhují, aby město Klatovy bylo zařaděno z III. tř. místních přídavků do tř. II.

V Praze dne 22. listopadu 1920.

Dr. Lukavský, Kasík,

Inž. Bečko, Bergman, Dr. Hajn, Dyk, Dr. Kramář, Mašek, Dr. Matoušek, G. Navrátil, Purkyňová, Petrovický, Dr. Rašín, Dr. Stránský, Špaček, Veverka, Votruba, Zavřel, Hudec, Stejskal, Modráček, Dr. Nosek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP