Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
855.
Odpověď
ministra sociální péče a ministra vnitra
na interpelaci poslanců R. Bergmana, Fr. Maška, F. Zavřela a soudruhů (tisk 309)
stran vydání zákona o starobním a invalidním pojištění, jakož i stran vybudování chudobinců ve venkovských obcích.
Interpelace zabývá se záležitostmi, které spadají jednak do působnosti ministerstva sociální péče, jednak do oboru ministerstva vnitra.
Co se tyká otázky, sociálního pojištění, spadající do oboru ministerstva sociální péče, třeba připustiti, že jest jistě jednou z nejnaléhavějších, následkem čehož se jí zdejší úřad již od svých prvních počátků zabývá. Co se týče postupu, třeba uvážiti, za se jedná o dalekosáhlé otázky finanční, jejichž řešení třeba přizpůsobiti skutečným poměrům. Ty jsou již z toho důvodu spletité, že se v našem státě setkalo pojištění úrazové a nemocenské dvou států, bývalého Rakouska a Uherska, jež třeba dříve sjednotiti, než bude lze je doplniti pojištěním starobním a invalidním.
Ministerstvo sociální péče již také s kruhem odborníků pracuje na tom, aby veškeré tyto otázky, týkající se zejména vzájemného poměru jednotlivých druhů pojištění, byly rozřešeny a aby tak provedeno mohlo býti v celém uzemí republiky jednotně upravené sociální pojištění. Ministerstvo sociální péče naráží až dosud na velikou překážku v tom směru, že chybí tu pro republiku naši nezbytný podklad pojistně matematický proto, poněvadž dosavadní statistické pomůcky, týkající se celé bývalé říše rakousko-uherské, vycházejí z hledisek úplně odlišných. Ministerstvo sociální péče očekávalo tedy, že bude mu tento spolehlivý podklad pojistně-matematický dodán v době poměrně brzké na podkladě všeobecného sčítání lidu, které stanoveno bylo zákonem na měsíc listopad 1920. Když však posléze provedení tohoto všeobecného sčítání lidu bylo odsunuto na únor 1921, rozhodlo se ministerstvo sociální péče rozděliti přípravné práce tím způsobem, že vypracuje v prvé řadě osnovu, jež se nebude dotýkati vůbec podkladů pojistně-matematických, totiž výše pojistních dávek, důchodů, pensí atd.
V prvé řadě vypracována bude tudíž osnova týkající se organisace pojištění a teprve až budou tu spolehlivé podklady pojistně-technické, odpovídající nynějšímu složení republiky československé, přikročeno bude k vypracování druhé osnovy, týkající se výše pojistných dávek a jejich vzájemného poměru.
Ministerstvo sociální péče nemůže ovšem zaručiti, zdali osnova tato bude moci býti podána ještě v podzimním zasedání Národního shromáždění, ale když se tak nestane, bude, možno jistě tak učiniti hned na jaře v roce 1921.
Otázka vybudování chudobinců ve venkovských obcích souvisí s reformou chudinství, které se v ministerstvu vnitra studuje a připravuje, a nelze otázky uvedené samostatně řešiti.
V Praze 17. listopadu 1920.
Ministr sociální péče:
Dr. Gruber, v. r.
Ministr vnitra:
Černý, v. r.