Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

787.

Odpověď

ministra průmyslu, obchodu a živností

na interpelaci poslance Petrovického a soudruhů (tisk 231)

pro povolování nadpotřebných koncesí hostinských v republice.

Dle ustanovení 3. odst. § 18 z. ř. jest při udělování koncesí k provozování živnosti hostinské a výčepnické přihlížeti k potřebě obyvatelstva.

Při posuzování této otázky nepřichází v úvahu pouze poměr obyvatelstva k počtu v té které obci provozovaných hostinců, nýbrž dlužno všechny okolností příslušného konkrétního případu zevrubně zkoumati a posuzovati.

Jde-li o novou koncesi nebo o rozšíření nějaké již provozované koncese o další oprávnění, dlužno zjistiti, je-li tu dostatečně rozsáhlý obvod odběratelů a hostů pro zamýšlený podnik a je-li tedy zřízení hostince vskutku potřebno, dále jak jsou vzdáleny již zřízené hostince, jaké jakosti jsou tyto hostince, jaká jest poloha zamýšleného hostince a jeho okolí vzhledem na ruch dopravní a jiné směrodatné poměry, pro jaký druh odběratelů a hostů se má hostinec zříditi, jde-li o hostinec určený pro členy a hosty nějakého spolku neb politické organisace neb pro příslušníky národnostních menšin v obcích národnostně smíšených, jakož i k hospodářským momentům, k individuální povaze zamýšleného hostince a k různým jiným okolnostem konkrétního případu.

Při udělování nových koncesí neb rozšiřování koncesí již provozovaných má tedy státní správa vyšetřiti tyto okolností, týkající se zájmů a potřeby většího celku obyvatelstva a rozhodnouti pak o věci podle těchto vyšších zájmů, nikoli podle soukromých zájmů jednotlivcových.

Ani ministerstvo obchodu, ani zemské správy politické v Praze a v Brně nepozorovaly, že by podřízené úřady živnostenské nebyly při udělování koncesí dbaly potřeby obyvatelstva, naopak lze konstatovati, že udílení koncesí jest — pokud možno — omezováno.

Ostatně jest volné uvážení živnostenských úřadů při rozhodování o žádostech za udělení koncesí hostinských a výčepnických předpisy živnostenského řádu značně omezeno, neboť živnostenské úřady jsou dle ustanovení 4. odst. §u 18 z. ř. povinny, vyslechnouti před udělením koncese obec, stanoviště žádané živnosti a místně příslušné společenstvo pro živnost hostinskou a jest vyhrazeno těmto korporacím právo odvolati se k vyššímu úřadu s účinkem odkladným, byla-li koncese přes jejich námitky udělena.

Jest tedy věcí živnostenského společenstva, aby se o každém jednotlivém případě během zákonité lhůty vyjádřilo a aby podalo ve smyslu 2. odst. §u 116 c) ž. ř. doložené odvolání proti koncesi udělené přes jeho námitky.

Poněvadž živnostenská společenstva jsou zřízena ve všech okresích, ve velké pak většině okresů dokonce odborná společenstva hostinských a výčepníků, jež svého práva odvolacího velmi zhusta užívají, jest dostatečnou měrou postaráno o kontrolu podřízených úřadů živnostenských při posuzování místní potřeby.

Ostatně přezkoumávají živnostenské úřady II. stolice a ministerstvo obchodu z moci úřední velmi často rozhodnutí nižších stolic a zakročují, když byl zákon porušen.

Proto nemá ministerstvo obchodu při nynějším stavu zákonodárství příčiny, aby učinilo nějaká další opatření, mající za účel omezení volného uvážení živnostenských úřadů při udílení koncesí k provozování živností hostinských a výčepnických.

Pokud jde o konkrétní případy v interpelaci uvedené, sděluje se toto:

Ministerstvo obchodu zrušilo výnosem ze dne 13. srpna 1920, č. 26.348, rozhodnutí zemské správy politické v Brně ze dne 23. května 1920, č. 38.414, uvedlo v platnost rozhodnutí okresní správy politické v Moravské Třebové ze dne 28. dubna 1920, č. 11,948, jímž byla Františku Synkovi udělena koncese hostinská a výčepnická se stanovištěm v Úsobrně, a zamítlo odvolání společenstva hostinských a výčepnických z tohoto výměru podané, poněvadž proti ustanovení odst. 2. §u 116 c) z. ř. nebyl s příslušným rekursem předložen starostou společenstva ověřený výtah z protokolu o schůzi společenstevního výboru., vztažmo společenstevní hromady, na níž bylo usneseno podati odvolání.

Ve věci koncese udělené výměrem okresní správy politické v Hustopeči ze dne 16. října 1919, čís. 19.674 Rudolfu Čermákovi k provozování živností hostinské a výčepnické se stanovištěm v Přísnoticích, zahájilo ministerstvo obchodu šetření, jež dosud nejsou skončena.

Pokud jde o koncesi udělenou živnostenskému spolku ťSvornostŤ v Lukovanech k provozování živnosti hostinské a výčepnické, zrušilo ministerstvo obchodu rozhodnutím ze dne 18. srpna 1920, č. 26.623, rozhodnutí obou nižších instancí, poněvadž toto družstvo žádalo výslovně o udělení koncese hostinské a výčepnické s prodejem omezeným na členy, kdežto okresní správa politická udělila tuto koncesí bez řečeného omezení, ač družstvo dle svých stanov nemá vůbec právní způsobilosti pro udělenou koncesi neomezenou na oprávnění prodávati pouze členům.

Okresní správa politická v Rokycanech oznámila, že političtí činitelé dosud neuplatňovali svůj vliv na udílení koncesí, nýbrž projevili pouze v jediném případě zájem o udělení koncese hostinské a výčepnické, totiž ve případě Marie Slavíkové v Kamenném Újezdě.

Ministerstvo obchodu výnosem ze dne 25. října 1920., č. 5.831/pres., zrušilo rozhodnutí zemské správy politické a jeho základ tvořící výměr okresní správy politické v Rokycanech, jímž bylo Marii Slavíkové sděleno, že jí bude za určitých podmínek udělena koncese k provozování živností, hostinské, poněvadž provedené řízení jest vadné a zmíněná zajištění vůbec nepřípustná.

Pokud jde konečně o Semilsko, podala okresní správa politická zprávu, že dbala při udělování koncesí k provozování živnosti hostinské a výčepnické vždy potřeby obyvatelstva, a že političtí činitelé v těchto záležitostech svůj vliv dosud neuplatňovali.

V Praze dne 15. listopadu 1920.

Ministr obchodu:

Dr. Hotowetz, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP