Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

775.

Interpelace

poslanců Draxla, Dr. Vrbenského a společníků

na ministra sociální péče,

proč nebylo dosud vyhověno požadavkům hornictva o nemocenském pojištění.

Organisace horníků učinily podání na ministerstvo sociální péče dne 9. prosince 1919 a několikráte opětovaly svoji žádost za úpravu mzdových stupnic při nemocenském pojištění, aby takto upravena byla nemocenská podpora vzhledem k přítomné době.

V československé republice jest dosud v platnosti ustanovení novelly zákona ze dne 20. listopadu 1917, číslo 457. Také zákonem ze dne 15. května 1919, č. 268, jímž provedeny příznivé změny, nebylo pamatováno na úprava nemocenských podpor.

Ustanovení zákona ze dne 20. listopadu 1917, č. 457, §§ 6 a 7, o zařadění dělnictva do mzdových stupnic (tříd) bylo již před rokem neudržitelné a dnes tisíce nemocných dělníků úpí v bídě a nouzi, zlořečí a volá po nápravě a pomoci. Při hornickém odboru na přiklaď máme dnes pouze jednu třídu; do 11. stupnice neboli třídy náleží všechny kategorie dělnictva, neboť nejmladší dělníci a dělnice mají vyšší mzdy, než jak připouští nejvyšší stupnice citovaného zákona. Nemocenská podpora u kopáče neobnáší ani 10 % jeho skutečně vydělané mzdy.

Jest možno, aby dělník se svojí rodinou v pádu nemoci mohl žíti za 5 Kč denně nemocenské podpory?

Horníci všech uhelných revíru si stěžují a žalují na tyto poměry, nespokojenost se stále stupňuje a veřejně se žaluje, že když horník onemocní, jak se často při hornické práci stane, jest odsouzen k bídě a hladu. Stane-li se k práci neschopný, dá se mu měsíčně 60 až 80 Kč provise a vyhozen je na dlažbu. Takové jest zaopatření horníku pro případ nemoci a neschopnosti k práci.

Tážeme se p. ministra sociální péče:

Má prodlužování tohoto stavu za účel rozněcovati dělnictvo k výbuchům nespokojenosti?

Jste ochoten s největším urychlením provésti změnu mzdových stupnic v nemocenském pojišťování čl. 6. a 7. neb předložiti novellu zákona o zvýšení nemocenských podpor, aby podpora nemoci obnášela 60% skutečně docílené úhrnné mzdy?

V Praze dne 8. listopadu 1920.

Draxl, Dr. Vrbenský,

Stříbrný, Dr. Uhlíř, Hrušovský, Zeminová, Drobný, Tučný, Laube, Sajdl, Netolický, Pechmanová, Buříval, Dr. Bartošek, Landová-Štychová, Sladký, Trnobranský, Dr. Franke, Hrizbyl, Špatný, Langr.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP