Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

766.

Interpelace

poslanců Emila Špatného, Jindř. Trnobranského a spol.

k ministru vnitra

o ztracených spisech v ministerstvu vnitra, jednajících o protestu proti volbě starosty v Hostivaři.

Dne 5. června 1920 podán byl dvanácti členy obecního zastupitelstva obce Hostivaře protest proti doplňovací volbě obecního starosty konané dne 29. května 1920, tohoto znění:

"Zvolení zástupci za československou. stranu socialistickou v Hostivaři co nejrozhodněji protestují proti doplňovací volbě starosty, konané dne 29. května 1920 v sezení zastupitelstva v Hostivaři.

Dosavadní starosta byl MUDr. Jan Soukup, jehož lékařská agenda stálým vzrůstem donutila, že resignoval na starostenství a proto byla vypsána doplňovací volba starosty.

Podle § 66. lit. b), zákona ze dne 31. ledna 1919, č. 75 obsadí místo uprázdněné členové obecního zastupitelstva téže volební skupiny doplňovací volbou podle zásady nadpoloviční většiny. V obci naší při prvých volbách prohlásili sociálně-demokratičtí zástupcové ve smyslu § 62 zmíněného zákona, že reflektují na úřad prvního náměstka a zvolili si ho sami (protokol obecního zastupitelstva ze dne 2. července 1919 praví str.).

Ostatní členové volili starostu a druhého náměstka. Tato volební skupina měla voliti i při doplňovací volbě starostu.

Než předsedající V. Slabihoud, úřadující první náměstek připustil návrh obecního radního Jar. Škorpila, aby se volilo podle, relativní většiny, ačkoliv v obci naší volilo se podle zásad poměrného zastoupení. Pro tento návrh hlasovalo 10 soc. dem. a 5 agrárníků ze 30 přítomných. ostatní pro nezákonnost tohoto návrhu vyhradilo si protest.

Předsedající na to svým hlasem protiprávně prohlásil, že tedy starosta se bude voliti podle relativní většiny.

Dvanáct československých socialistů a 2 národní demokraté vidouce protizákonné jednání, ohlásili protest a volby se nesúčastnili.

Starostou pak zvolen byl 15 hlasy a počítaje i svůj hlas, tedy 16 hlasy Václav Slabihoud a tak se stalo, že vůlí lidu zvolen byl starostou Václ. Slabihoud většinou svého hlasu.

Tudíž ten, který jako předsedající zákon měl hájiti, sám nejvíce jej porušil.

Proti tomuto jednání ihned ve schůzi jsme protestovali a žádáme kategoricky, aby volba tato byla zrušena a prohlašujeme, že za takto zvoleného starostu nebéřeme žádnou zodpovědnost, aniž ho můžeme podpořiti naší spoluprací. Při nové volbě vyžadujeme si přítomnost úředníka politické správy, by podobné přehmaty nadále nebyly možné. MUDr. Jan Soukup m. p. Kozelka Jindř. m. p. Kutina Karel m. p. JUDr. Otto Jakeš m. p. Čížek Jaroslav m. p. Chudomel Josef m. p. Poustecký Jos. m. p. Břečková Josefa m. p. Šobotník Alois m. p. Srna Karel m. p. Pitrák Josef m. p.

Tento protest odeslán byl dne 5. června 1920 pod č. 1723 obecního úřadu v Hostivaři na okr. pol. správu na Král. Vinohradech, kdež možno zjistiti, že byl odeslán dne 8. července 1920 jako obyčejný dopis na presidium ministerstva vnitra pod čj. 19.623 kam však nedošel.

Během měsíce srpna byla podána urgence tohoto protestu členy obecního zastupitelstva a obecní rady v Hostivaři u okr. polit. správy na Král. Vinohradech s vylíčením celého jednání a urgence tato byla dne 20. srpna 1920 pod č. 25.351 opět na presidium ministerstva vnitra odeslána, kamž opět nedošla.

Jest pochopitelno, že toto jednání trpce dotýká se všech občanů, kteří mají smysl pro zákon a spravedlnost a zejména budí všeobecný rozruch, že právě na ministerstvu vnitra úřední spisy, které jsou jistým činitelům nepohodlné, se ztrácejí.

Proto táži se podepsaní:

1. Hodlá pan ministr vnitra zjistiti, kde nalézá se:

a) protest podaný členy obecního zastupitelstva v Hostivaři, odeslaný okresní správou politickou na Král. Vinohradech dne 8. července 1920 na presidium ministerstva vnitra pod č. 19.623 a

b) urgence tohoto protestu, odeslaná okr. politickou správou na Král. Vinohradech pod č. 25.351 na presidium ministerstva vnitra a protest vyříditi?

2. Kdyby se oba tyto spisy nenalezly, hodlá pan ministr postarati se, aby tato interpelace stala se podkladem úředního jednání a vyřízení protestu proti doplňovací volbě starosty v Hostivaři?

3. Hodlá pan ministr vnitra zjistiti a potrestati vinníky tohoto úředního šlendriánu?

V Praze dne 11. listopadu 1920.

Špatný, Trnobranský,

Buříval, Zeminová, Dr. Bartošek, Sajdl, Drobný, Stříbrný, Pechmanová, Dr. Vrbenský, Dr. Franke, Sladký, Hrizbyl, Netolicky, Hrušovský, Dr. Uhlíř, Landová-Štychová, Langr, Tučný, Laube, Draxl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP