Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

756.

Návrh

poslanců Fr. Zeminové, L. Pechmanové, Landové-Štychové a spol.

na vydání zákona o přiznání titulu "paní" ženám a neprovdaným matkám.

Zákon

ze dne ...................................... 1920

o přiznání titulu ťpaníŤ všem svéprávným, pracujícím ženám a neprovdaným matkám.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Neprovdaným matkám a svéprávným osobám ženského pohlaví, v jakémkoliv poctivém oboru práce zaměstnaným, přísluší v úředním i občanském styku, písemném i ústním titul ťpaníŤ.

§ 2.

Tento zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení.

§ 3.

Provedením zákona pověřuje se ministerstvo vnitra.

Odůvodnění.

V občanském zákoníku i ve stycích společenských a úředních jest doposud velmi mnoho zákonů a zakořeněných zvyků, odporujících duchu moderní doby a duchu naší ústavy.

§ 126 naší ústavy mluví jasně o zvláštní zákonné ochraně mateřství. Ale již pouhé titulování, úřední či společenské, provdané matky ťpaníŤ a neprovdané matky ťslečnoŤ, rozděluje zde mateřství na dvě kategorie, vyvolávají dojem příhany proti matkám neprovdaným a jejich dětem.

Neutěšené poměry hospodářské, zdravotní, bytové a populační znemožňují velikému procentu žen provdání se. Věnují se však nejrůznějším oborům povolání a stávají se tak důležitými a potřebnými příslušníky lidské společnosti.

Ve velkých městech s tímto sociálním problémem již se vyrovnali, ale za to v městech menších, či na venkově titul ťslečnoŤ starší ženě má v zápětí také častokráte přídavek ťstará pannaŤ a j. příhany.

Víme, že pouhým titulem ťpaníŤ úctu k svobodným matkám či svéprávným pracujícím ženám nemůžeme vynutiti, ale jest přece nutno, aby náš stát, ve kterém panuje zásada demokracie, odstranil vše, co vede v úředním či společenském styku k diferencování.

Velké státy kulturní neznají těchto obtíží, vyvěrajících u nás z pochybené výchovy církevní a vlivu vídeňských. Proto jest naší povinností zjednati nápravu, zvlášť když muži rozdílným titulaturám také nepodléhají.

Návrh budiž přikázán výboru iniciativnímu a právnímu.

V Praze dne 12. listopadu 1920.

Zeminová, Pechmanová, Landová-Štychová,

Dr. Bartošek, Dr. Vrbenský, Buříval, Netolický, Sladký, Dr. Franke, Laube, Trnobranský, Tučný, Drobný, Hrizbyl, Hrušovský, Stříbrný, Draxl, Malá, Sajdl, Langr, Dr. Uhlíř, Špatný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP