Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

733.

Návrh

poslance Mašaty, Vraného, Křemene a spol.

na státní výpomoc obětem strašlivých požárů v Senožatech, okres Humpolec.

Dne 11. srpna strávil požár 12 popisných čísel v chudé obci Senožatech v okresu humpoleckém. Dne 6. října nový strašlivý požár v téže obci dovršil zkázonosné dílo, kdy za ohromné vichřice vypukl opět požár a zachvátil 24 popisných čísel.

Při panující ohromné vichřici nebylo možno pomýšleti na lokalisování požáru, ani na záchranu majetku. Přes 200 lidí sotvaže zachránilo holé životy, zatím co požár zničil jejich stavení obytná i hospodářská, nábytek, peřiny, šaty, prádlo, obuv, veškeré zásoby sklizně, potraviny, zásoby slámy a píce, veškeré hospodářské stroje a nářadí, jakož i takřka veškeré drobné zvířectvo, ba i hovězí dobytek.

Z 200 lidí beztak chudobných, zůstali žebráci polonazí a o vše připravení, o majetek i o víru, že budou mocí život svých rodin a četných dítek uhájiti.

Celkové pojištění činí 100.000 K, škoda jen předběžně úředně odhadnutá přes 3 mil. K.

Na 200 lidi jest bez přístřeší a neví, jak se před blížící zimou obhájí. Přes 100 kusů dobytka nemá stáje, ani píce. Není potravin, není šatů, není ani strojů a nářadí k příštímu hospodářství nezbytných.

Ze 36 vyhořelých zemědělců jest plných 30, kteří nevlastní více než 3 ha půdy, mnozí mají daleko méně, někteří jsou invalidy a mnozí zadluženi.

Nejsilnějšími slovy nedá se vylíčiti nezměrné utrpení a bída těchto ubožáků, nedá se zobraziti chmurná obava před budoucnosti.

Pomoc státu jest v tomto případě svatou povinností.

Podepsaní navrhují:

Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby:

1. z prostředků státních bylo poskytnuto postiženým potřebného staviva, jako dříví, vápna, cihel a pod. a propůjčeny státní nákladní auta;

2. poskytnuty byly poškozeným státní příděly potřebného obilí jak k výživě, tak i k setí a umožněn nákup krmiv;

3. poskytnut byl dostatečný příděl šatstva, prádla a obuvi.

Návrh tento budiž přikázán sociálně-politickému výboru.

V Praze dne 28. října 1920.

Mašata, Vraný, Křemen,

Jan Černý, Beran, Dr. Hnídek, MUDr. Srdínko, Dr. Blaho, Prokůpek, Dr. Hodža, Vahala, Ing. Botto, Udržal, Malypetr, Staněk, Jar. Hálek, Tůma, Mach, Dr. Vanovič, Dr. Černý, Chlebounová.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP